,

Czy wiesz, jak bezpiecznie leczyć zatoki w ciąży?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Zatkane zatoki w ciąży- jak je bezpiecznie leczyć?

W czasie ciąży może dochodzić do pewnego osłabienia układu odpornościowego kobiety. Z tego powodu warto wiedzieć, co robić, gdy przyszła mama “złapie” infekcję górnych dróg oddechowych, np. w obrębie zatok przynosowych.
Zatkane zatoki w ciąży- jak je bezpiecznie leczyć?

Zapalenie zatok w ciąży — skąd się bierze?

Zatoki odgrywają ważną rolę w organizmie człowieka — oczyszczają, nawilżają i ogrzewają powietrze, które wdychamy. Co więcej, chronią mózgoczaszkę i oczodoły, zapewniając asekurację mechaniczno-termiczną. Posiadamy cztery pary zatok, wśród których możemy wymienić część szczękową, sitową, czołową, a także klinową. Każda z nich łączy się z jamą nosową – dzięki temu wydzielina produkowana przez błonę śluzową może wydostawać się na zewnątrz. Jak nietrudno się domyśleć, nosowe połączenie ułatwia również swobodne przedostawanie się powietrza do wnętrza zatok. 

W przypadku zapalenia zatok dochodzi natomiast do obrzęku błony śluzowej. Mamy tu do czynienia z efektem domina: stan zapalny błony śluzowej powoduje blokadę połączenia z jamą nosową i brak możliwości usuwania wydzieliny. To z kolei sprawia, że wydzielina gromadzi się wewnątrz zatok, powodując uczucie zatkanego nosa*, bóle głowy (szczególnie przy jej pochylaniu), spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, kaszel, a niekiedy także upośledzenie węchu. Czasami pojawia się również gorączka, a jeśli infekcja dotyczy zatok szczękowych, może wywoływać nieprzyjemny zapach z ust i ból zębów [1, 2].

Zapalenie zatok — wirusowe czy bakteryjne?

W przypadku ostrego zapalenia zatok przynosowych mamy najczęściej do czynienia z infekcją wirusową wywołaną m.in. przez adenowirusy, rinowirusy, wirusy RS lub koronawirusy. W większości przypadków choroba ustępuje w ciągu kilka dni, co oznacza, że ma charakter samoograniczający się. Jeżeli jednak objawy utrzymują się, a infekcja trwa dłużej niż 7-10 dni może to świadczyć o nadkażeniu bakteryjnym. Możliwe, że w takiej sytuacji lekarz prowadzący zadecyduje o wdrożeniu kuracji antybiotykowej ). Jeśli natomiast stan zapalny trwa ponad 3 miesiące, możemy mówić o przewlekłym zapaleniu zatok.

Jak leczyć zapalenie zatok w ciąży?

W przypadku zapalenia zatok w ciąży wybór preparatów jest bardzo ograniczony. W większości przypadków brak jest informacji na temat bezpieczeństwa stosowania produktu przez przyszłą mamę. Z tego powodu odpowiedni dobór produktu powinien być skonsultowany z lekarzem, który zdiagnozuje infekcję oraz ukierunkuje leczenie. Jest to bardzo ważne z perspektywy prawidłowego przebiegu ciąży.

Jakie domowe sposoby można stosować?

Zadając sobie pytanie co stosować na zatoki w ciąży, z pomocą przychodzą domowe sposoby. Istnieje kilka sposobów mogących złagodzić objawy stanu zapalnego zatok. Jednym z nich jest wykonywanie inhalacji z soli fizjologicznej, które wspomogą oczyszczanie nosa i zatok z zalegającej wydzieliny. Oprócz standardowego roztworu chlorku sodu można również sięgnąć po preparat wzbogacony dodatkiem kwasu hialuronowego (Nebu-Dose Hialuronic 0,9%). Dzięki temu skuteczniej nawilżymy błonę śluzową dróg oddechowych, ograniczymy chrypkę i suchość gardła. Uwaga na produkty zawierające stężony roztwór chlorku sodu (np. Nebu-Dose Hipertonic 3%, Nebu Dose Plus) – mogą one wywołać skurcz oskrzeli i kaszel (!). 

Nebu-Dose Hialuronic, ampułki

Ważne jest utrzymanie odpowiedniej higieny nosa. W tym celu sięgnijmy po roztwory soli morskiej w aerozolu (np. Marimer, Disnemar). Na rynku dostępne są także preparaty zawierające sól morską z  dodatkiem składnika nawilżającego (Puri-nasin z glicerolem), ektoiny (Ectimer, Ectoclarin) oraz flawonoidów i olejków eterycznych (Fitonasal 2Act). Proces oczyszczania zatok mogą również wspomóc irygacje z soli fizjologicznej. W aptekach dostępne są kompletne zestawy do płukania nosa i zatok zawierające irygator oraz saszetki z chlorkiem sodu (Irigasin, Fixsin) oraz dodatkowo dwuwęglan sodu (Zatoxin Rinse). Irygacje wykonujemy wedle wskazań lekarza, najczęściej 1-2 razy dziennie [3].

Ectoclarin, spray do nosa

Nisita, spray do nosa

Co ważne, w ciąży należy unikać stosowania preparatów donosowych zawierających oksymetazolinę, ksylometazolinę czy fenylefrynę m.in. ze względu na możliwość wzrostu ciśnienia tętniczego krwi. Przed użyciem konkretnego produktu skonsultujmy się lekarzem prowadzącym [4, 5].

Preparaty z apteki na zapalenie zatok

Stosowanie jakichkolwiek leków na zatoki w ciąży bez konsultacji z lekarzem jest niezalecane. Nie przyjmujemy więc na własną rękę preparatów ziołowych takich jak. Sinupret, Sinupret Extract, Zatoxin, czy Sinulan. W przypadku wystąpienia bólu głowy oraz gorączki można sięgnąć po paracetamol (Apap 500 mg, Paracetamol Aurovitas 500 mg, Efferalgan tabl. musujące 500 mg), przy czym należy go stosować w jak najmniejszej ilości oraz możliwie jak najkrócej. 

Podsumowanie

Zastanawiając się nad tym jak leczyć zatoki w ciąży należy pamiętać o zdrowiu matki oraz bezpieczeństwie dziecka. Dlatego stosowanie doustnych leków na zatoki w ciąży powinno być konsultowane z lekarzem. Jednak istnieje szereg produktów podawanych donosowo, które są bezpieczne w ciąży i mogą pomóc w walce z zapaleniem zatok i zatkanym nosem.

* Uczucie zatkanego nosa i katar mogą być zjawiskiem wywołanym zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety ciężarnej. Odpowiadają za to estrogeny [1].

Bibliografia

 1. Gary A. Incaudo. Diagnosis and treatment of allergic rhinitis and sinusitis during pregnancy and lactation. Clinical Reviews in Allergy & Immunology volume 27, pages159–177 (2004).
 2. Andrzej M. Fal i wsp. Diagnostyka i leczenie wybranych infekcji oraz stanów zapalnych dróg oddechowych. Wytyczne dla lekarzy POZ Lekarz POZ 5/2021 325-353.
 3. Jadczak, M. (2013). Miejsce preparatów umożliwiających płukanie jam nosa w praktyce laryngologicznej. Polski Przegląd Otorynolaryngologiczny, 2(4), 226–229.
 4. ChPL Xylometazolin Teva
 5. ChPL Nasivin Classic

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Ektoina

  Ektoina to organiczna substancja chemiczna, która chroni organizmy przed stresem środowiskowym.
  substancje syntetyczne
 • Kwas hialuronowy

  Kwas hialuronowy jest naturalnie występującą substancją w organizmie człowieka, odpowiedzialną za nawilżenie skóry i stawy. Jest również stosowany w medycynie estetycznej do wypełniania zmarszczek i poprawy objętości skóry.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Paracetamol

  Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest powszechnie stosowany w leczeniu bólu głowy, zębów, mięśni oraz gorączki.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Sól morska

  Sól morska jest naturalnym źródłem sodu i chloru. Dodanie soli morskiej do potraw może poprawić ich smak i wartość odżywczą.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Nieżyt nosa (katar)

  Nieżyt nosa to choroba, która charakteryzuje się stanem zapalnym błony śluzowej nosa. Objawia się m.in. katarem, kichaniem, swędzeniem nosa oraz utrudnionym oddychaniem.
 • Ostre zapalenie zatok

  Ostre zapalenie zatok to choroba, która dotyka wiele osób na całym świecie. Charakteryzuje się ona stanem zapalnym błony śluzowej zatok, co powoduje ból głowy, katar oraz problemy z oddychaniem.
 • Zapalenie zatok

  Zapalenie zatok to choroba, która dotyka wiele osób na całym świecie. Objawia się bólem głowy, katarzem oraz trudnościami w oddychaniu.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .