leki-orange

Czy wiesz, jak bezpiecznie leczyć zatoki w ciąży?

Zatkane zatoki w ciąży- jak je bezpiecznie leczyć?

W czasie ciąży może dochodzić do pewnego osłabienia układu odpornościowego kobiety. Z tego powodu warto wiedzieć, co robić, gdy przyszła mama “złapie” infekcję górnych dróg oddechowych, np. w obrębie zatok przynosowych.

Zapalenie zatok w ciąży — skąd się bierze?

Zatoki odgrywają ważną rolę w organizmie człowieka — oczyszczają, nawilżają i ogrzewają powietrze, które wdychamy. Co więcej, chronią mózgoczaszkę i oczodoły, zapewniając asekurację mechaniczno-termiczną. Posiadamy cztery pary zatok, wśród których możemy wymienić część szczękową, sitową, czołową, a także klinową. Każda z nich łączy się z jamą nosową – dzięki temu wydzielina produkowana przez błonę śluzową może wydostawać się na zewnątrz. Jak nietrudno się domyśleć, owe połączenie ułatwia również swobodne przedostawanie się powietrza do wnętrza zatok. 

W przypadku zapalenia zatok dochodzi natomiast do obrzęku błony śluzowej. Mamy tu do czynienia z efektem domina: stan zapalny błony śluzowej powoduje blokadę połączenia z jamą nosową i brak możliwości usuwania wydzieliny. To z kolei sprawia, że wydzielina gromadzi się wewnątrz zatok, powodując uczucie zatkanego nosa*, bóle głowy (szczególnie przy jej pochylaniu), spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, kaszel, a niekiedy także upośledzenie węchu. Czasami pojawia się również gorączka, a jeśli infekcja dotyczy zatok szczękowych, może wywoływać nieprzyjemny zapach z ust i ból zębów [1, 2].

Zapalenie zatok — wirusowe czy bakteryjne?

W przypadku ostrego zapalenia zatok przynosowych mamy najczęściej do czynienia z infekcją wirusową wywołaną m.in. przez adenowirusy, rinowirusy, wirusy RS lub koronawirusy. W większości przypadków choroba ustępuje w ciągu kilka dni, co oznacza, że ma charakter samoograniczający się. Jeżeli jednak objawy utrzymują się, a infekcja trwa dłużej niż 7-10 dni może to świadczyć o nadkażeniu bakteryjnym. Możliwe, że w takiej sytuacji lekarz prowadzący zadecyduje o wdrożeniu kuracji antybiotykowej .

Jeśli natomiast stan zapalny trwa ponad 3 miesiące, możemy mówić o przewlekłym zapaleniu zatok.

Jak leczyć zapalenie zatok w ciąży?

W przypadku zapalenia zatok w ciąży wybór preparatów jest bardzo ograniczony. W większości przypadków brak jest informacji na temat bezpieczeństwa stosowania produktu przez przyszłą mamę. Z tego powodu odpowiedni dobór produktu powinien być skonsultowany z lekarzem, który zdiagnozuje infekcję oraz ukierunkuje leczenie. Jest to bardzo ważne z perspektywy prawidłowego przebiegu ciąży.

Jakie domowe sposoby można stosować?

Istnieje kilka sposobów mogących złagodzić objawy stanu zapalnego zatok. Jednym z nich jest wykonywanie inhalacji z soli fizjologicznej (Gilbert NaCl 0,9%, Nebu-Dose 0,9%), które wspomogą oczyszczanie nosa i zatok z zalegającej wydzieliny. Oprócz standardowego roztworu chlorku sodu można również sięgnąć po preparat wzbogacony dodatkiem kwasu hialuronowego (Nebu-Dose Hyaluronic 0,9%). Dzięki temu skuteczniej nawilżymy błonę śluzową dróg oddechowych, ograniczymy chrypkę i suchość gardła. Uwaga na produkty zawierające stężony roztwór chlorku sodu (np. Nebu-Dose Hipertonic 3%, Nebu Dose Plus) – mogą one wywołać skurcz oskrzeli i kaszel (!). 

Ważne jest utrzymanie odpowiedniej higieny nosa. W tym celu sięgnijmy po roztwory soli morskiej w aerozolu (np. Marimer, Disnemar). Na rynku dostępne są także preparaty zawierające sól morską z  dodatkiem składnika nawilżającego (Puri-nasin z glicerolem), ektoiny (Ectimer) oraz flawonoidów i olejków eterycznych (Fitonasal 2Act). Proces oczyszczania zatok mogą również wspomóc irygacje z soli fizjologicznej. W aptekach dostępne są kompletne zestawy do płukania nosa i zatok zawierające irygator oraz saszetki z chlorkiem sodu (Irigasin, Fixsin) oraz dodatkowo dwuwęglan sodu (Zatoxin Rinse). Irygacje wykonujemy wedle wskazań lekarza, najczęściej 1-2 razy dziennie [3].

Co ważne, w ciąży należy unikać stosowania preparatów donosowych zawierających oksymetazolinę, ksylometazolinę czy fenylefrynę m.in. ze względu na możliwość wzrostu ciśnienia tętniczego krwi. Przed użyciem konkretnego produktu skonsultujmy się lekarzem prowadzącym [4, 5].

Preparaty z apteki na zapalenie zatok

Stosowanie jakichkolwiek preparatów doustnych w okresie ciąży jest niezalecane bez konsultacji z lekarzem. Nie przyjmujemy więc na własną rękę preparatów ziołowych (np. Sinupret, Sinupret Extract, Zatoxin, Sinulan) .

W przypadku wystąpienia bólu głowy oraz gorączki można sięgnąć po paracetamol (Apap 500 mg, Paracetamol Aurovitas 500 mg, Efferalgan tabl. musujące 500 mg), przy czym należy go stosować w jak najmniejszej ilości oraz możliwie jak najkrócej. 

* Uczucie zatkanego nosa i katar mogą być zjawiskiem wywołanym zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety ciężarnej. Odpowiadają za to estrogeny [1].

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Ostre zapalenie zatok to krótkotrwały stan zapalny lub obrzęk tkanki wyściełającej zatoki. Częstą przyczyną tej choroby jest przeziębienie lub alergia. Może być także spowodowana przez infekcję bakter…
Zapalenie zatok to choroba błony śluzowej w zatokach przynosowych i nosie. W zależności od czasu trwania, wyróżnia się: •ostre zapalenie zatok – objawy utrzymują się zwykle nie dłużej niż 4 tygodnie; …
Omawiane substancje
Ektoina jest substancją, która naturalnie występuje u niektórych szczepów bakterii.  Wykazuje działanie przeciwzapalne i nawilżające. Z tego względu znalazła swoje zastosowanie w zapaleniu spojów…
Kwas hialuronowy jest glikozaminoglikanem stosowanym do łagodzenia bólu stawów, gojenia się ran, leczenia okulistycznego, zabiegów kosmetycznych i wielu innych zastosowań. Jest to substancja naturalni…
Paracetamol to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Nie wykazuje on działania przeciwzapalnego. Dokładny mechanizm jego działania nie został poznany. Lek ten jest stosowany w leczeniu wielu sch…
Sól morska wykazuje szerokie zastosowanie w lecznictwie i kosmetologii. Stosowana jako dodatek do kąpieli nawilża skórę i poprawia jej krążenie. Sól morska stanowi również składnik preparatów stosowan…
Podsumowanie
SubstancjeEktoina,
Kwas hialuronowy,
Paracetamol,
Sól morska
SchorzeniaOstre zapalenie zatok,
Zapalenie zatok
KategoriaPrzeziębienie i grypa,
Zatoki
TematyLeczenia zatok,
Leki w ciąży
AutorKinga Bednarczyk
Ostatnia aktualizacja5 miesięcy temu
Data publikacji21.10.2022
Bibliografia5 źródeł