aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

, ,

Jakie są domowe sposoby na ból gardła?

Z czego przygotować inhalację na ból gardła?

Ból gardła to objaw, który towarzyszy chorobom, przeziębieniu, infekcjom, ale również poważniejszym schorzeniom. Można podejmować próby leczenia bólu gardła inhalacjami – w warunkach domowych, ale należy pamiętać, że brak skuteczności takiego leczenia wymaga interwencji lekarza i być może włączenia celowanego leczenia przy pomocy leków dostępnych tylko na receptę, w tym antybiotyków.
Z czego inhalacje na ból gardła? (fot. Canva)

Dlaczego gardło boli?

Ból gardła to przeważnie objaw towarzyszący. Występuje w przypadku infekcji (zazwyczaj z towarzyszącą podwyższoną temperaturą, kaszlem, katarem i bólem mięśni), towarzyszy również w przebiegu anginy (wtedy ból jest bardzo duży i połączony z wysoką gorączką) oraz zapaleniu oskrzeli czy płuc (najczęściej o podłożu bakteryjnym, co wiąże się z koniecznością włączenia antybiotyku). Ból gardła jest też dolegliwością, która pojawia się przy odrze i ospie wietrznej. Jest także charakterystycznym objawem występującym w przebiegu mononukleozy zakaźnej, zapalenia dziąseł oraz szkarlatyny [1].

Z czego robić inhalacje na ból gardła w warunkach domowych?

Według najstarszego domowego sposobu, wystarczy tylko gorąca woda, miska (którą napełniamy wodą) oraz ręcznik, który używany jest do nakrycia głowy pochylonej nad miską. Taka inhalacja powinna trwać od 15-25 minut. Podczas inhalacji należy głęboko oddychać i pamiętać o najważniejszej rzeczy – woda NIE może być bardzo gorąca, ponieważ może dojść do poparzenia dróg oddechowych parą wodną. Co zrobić, żeby taka inhalacja była jeszcze bardziej skuteczna? Z pomocą przychodzą olejki eteryczne i zioła, które można dodać do przygotowanej wody, przed rozpoczęciem inhalacji. 

Jakie inhalacje na zapalenie gardła?

Wykazującą właściwości łagodzące i przeciwzapalne będzie inhalacja z dodatkiem rumianku. Inhalacje z rumianku wykonuje się z zastosowaniem naparu rumiankowego. Napar można wykonać z dostępnych w sklepach herbatek rumiankowych w torebkach – rumianek fix. Znacznie lepiej jednak jest kupić suszone koszyczek rumianku np. w sklepie zielarskim. W składzie przygotowanej inhalacji domowej dobrze sprawdzi się także lawenda, która cechuje się działaniem przeciwbakteryjnym – podobnie jak majeranek. Jeśli chodzi o olejki eteryczne używane do przygotowania inhalacji, na uwagę zasługuje olejek herbaciany. Posiada działanie przeciwwirusowe  i przeciwbakteryjne, co pomaga w zwalczaniu infekcji, która zaatakowała gardło i jest przyczyną jego bólu. Olejkiem eterycznym o działaniu antyseptycznym i przeciwzapalnym jest olejek sosnowy. Jeśli natomiast ból gardła połączony jest z katarem i niedrożnym nosem, warto wybrać olejek eukaliptusowy, który hamuje wydzielinę i zmniejsza stany zapalne gardła [2].

Po co inhalacje na gardło z użyciem nebulizatora?

Krótką odpowiedzią będzie: po to, żeby wykonać inhalację na bolące gardło z użyciem soli fizjologicznej lub leku wydawanego w aptece wyłącznie na podstawie recepty. Inhalacje na gardło   z wykorzystaniem nebulizatora będą dobrym rozwiązaniem dla osób z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, zmagających się z uciążliwym kaszlem i bólem gardła. Łatwo i szybko się je wykonuje i są bezpieczne dla dzieci – nebulizator umożliwia dostarczenie leku, soli fizjologicznej bezpośrednio do płuc i oskrzeli, możemy użyć mniejszych (objętościowo) dawek leków oraz ograniczyć straty w postaci leku niewykorzystanego. 

Co używać do inhalacji przy bólu gardła dla dzieci i dorosłych?

W przygotowaniu inhalacji na gardło można zastosować wiele substancji, w zależności od tego z jakimi innymi objawami połączony jest ból, np. z suchym kaszlem, z uczuciem przeszkody w gardle czy z mokrym kaszlem. 

Gilbert NaCl 0,9%, roztwór soli fizjologicznej

Ectodose, roztwór do inhalacji z ektoiną

Nebu-Dose Hialuronic, roztwór do inhalacji

Inhalol, krople do inhalacji parowej

Olbas Oil, płyn do inhalacji parowej

Podsumowanie

Infekcje gardła są jedną z najczęstszych przypadłości, które mogą dopadać organizm człowieka przez cały rok – bez względu na to, czy jest ciepło, czy zimno. Dlaczego tak się dzieje? Dlatego, że nasze gardło stanowi pierwszą linię obrony, która chroni nasz organizm przed wnikaniem drobnoustrojów. To właśnie tutaj toczy się walka z niechcianymi wirusami  i bakteriami. Z pomocą, w pierwszej kolejności przychodzą inhalacje, które przeprowadzone w sposób prawidłowy mogą pozytywnie wpływać na proces leczenia. 

Bibliografia

 1. Pietruszewska W, Kott K: Zapalenie gardła w codziennej praktyce lekarza rodzinnego i laryngologa. Terapia. 2013; 11-12: 6-15.
 2. Kiełtyka-Dadasiewicz, M. Gorzel.: Terapie alternatywne. Aromaterapia – surowce i zabiegi. European Journal of Medical Technologies. 1, 2014, 72-79.

Omawiane substancje

 • Chlorek sodu

  Chlorek sodu to związek chemiczny, który składa się z atomów sodu i chloru.Jest to powszechnie znany jako sól kuchenna i jest stosowany w kuchni do poprawienia smaku potraw.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Ektoina

  Ektoina to organiczna substancja chemiczna, która chroni organizmy przed stresem środowiskowym.
  substancje syntetyczne
 • Kwas hialuronowy

  Kwas hialuronowy jest naturalnie występującą substancją w organizmie człowieka, odpowiedzialną za nawilżenie skóry i stawy. Jest również stosowany w medycynie estetycznej do wypełniania zmarszczek i poprawy objętości skóry.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Mentol

  Mentol to organiczny związek chemiczny o charakterystycznym, orzeźwiającym zapachu i smaku. Jest stosowany w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym, m.in. jako składnik past do zębów, kropli do nosa czy balsamów do ciała.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Olejek eukaliptusowy

  Olejek eukaliptusowy to naturalna substancja o silnym zapachu. Jest często stosowany w aromaterapii i ma właściwości antybakteryjne.
  Surowce roślinne
 • Olejek goździkowy

  Olejek goździkowy jest stosowany w leczeniu różnych schorzeń, takich jak bóle zębów, bóle mięśniowe czy infekcje dróg oddechowych. Jego właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne sprawiają, że jest skutecznym środkiem łagodzącym objawy chorobowe.
  Surowce roślinne
 • Olejek jałowcowy

  Olejek jałowcowy to substancja lecznicza pozyskiwana z owoców jałowca, stosowana m.in. w leczeniu infekcji dróg moczowych i chorób reumatycznych.
  Surowce roślinne
 • Olejek kajeputowy

  Olejek kajeputowy to substancja lecznicza pozyskiwana z liści i gałęzi drzewa kajeputowego, stosowana m.in. w leczeniu bólu mięśniowego, infekcji dróg oddechowych oraz chorób skórnych.
  Surowce roślinne
 • Olejek miętowy

  Olejek miętowy to substancja o intensywnym zapachu mięty. Jest często stosowany w aromaterapii i kosmetyce.
  Surowce roślinne
 • Olejek sosnowy

  Olejek sosnowy to substancja lecznicza pozyskiwana z igieł sosny, która ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, stosowana w leczeniu chorób układu oddechowego oraz skóry.
  Surowce roślinne
 • Olejek terpentynowy

  Olejek terpentynowy to ciecz o charakterystycznym zapachu, pozyskiwana z żywicy drzew iglastych. Jest stosowany m.in. jako rozpuszczalnik, środek do czyszczenia i jako składnik farb i lakierów.
  Surowce roślinne
 • Olejek tymiankowy

  Olejek tymiankowy to substancja lecznicza pozyskiwana z rośliny tymianku, która wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Może być stosowany w leczeniu infekcji dróg oddechowych, chorób skóry oraz do łagodzenia bólu mięśni i stawów.
  Surowce roślinne
 • Salicylan metylu

  Salicylan metylu to organiczny związek chemiczny o silnym zapachu i właściwościach przeciwbólowych. Jest stosowany głównie w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Ból gardła

  Schorzenie gardła może być spowodowane infekcją wirusową lub bakteryjną. Objawia się bólem, trudnościami w połykaniu oraz stanem zapalnym.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .