Dostępne postaci leku

tabletki

Działanie

Oksybutynina działa jak bloker – chroni twoją pęcherz, blokując pewne sygnały nerwowe, które powodują skurcze mięśni. Skurcze te są przyczyną nagłego uczucia potrzeby korzystania z toalety i innych objawów takich jak nietrzymanie moczu. Blokując te sygnały, oksybutynina pomaga zmniejszyć te skurcze, co pomaga zwiększyć pojemność pęcherza i zredukować częstotliwość oddawania moczu.

Wskazania

Leki zawierające oksybutyninę zazwyczaj stosuje się, kiedy osoba ma problem z nadmiernym parciem na pęcherz lub nietrzymaniem moczu. Są to objawy, które często występują w przypadku tak zwanej nadreaktywności pęcherza, czyli zbyt częstych skurczów mięśni tego organu.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leków z oksybutyniną, jeśli masz problemy z nietrzymaniem moczu, ale jednocześnie cierpisz na zatrzymanie moczu, poważne schorzenia żołądkowo-jelitowe, zwłaszcza wrzody żołądka, wątroby lub nerek. Nie stosuj tych leków, jeśli masz wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe. Przeciwwskazanym jest także przyjmowanie oksybutyniny w czasie ciąży i karmienia piersią.

Działania niepożądane

Lek oksybutynina może powodować różne skutki uboczne. Niektóre z nich to suchość w jamie ustnej, zawroty głowy, senność, zaparcia, ból brzucha czy ból głowy. Może także powodować rozdrażnienie, uczucie gorąca, problemy z oddychaniem, osłabienie, niewyraźne widzenie lub trudności z oddawaniem moczu.

Przedawkowanie

Przedawkowanie oksybutyniny może wywołać takie objawy jak: suchość w ustach, zawroty głowy, senność, zawroty głowy, uczucie gorąca, szum w uszach, niemożność oddania moczu czy brak łaknienia. Można też doświadczyć zmiany w zachowaniu, dezorientacji, halucynacji.

Środki ostrożności

Oksybutynina może powodować suchość w ustach, zawroty głowy czy senność. Nie prowadź samochodu ani nie obsługuj maszyn, jeżeli odczuwasz te objawy. Unikaj picia alkoholu, ponieważ może to nasilić skutki uboczne. Lek ten może zwiększać ryzyko udaru cieplnego, dlatego unikaj długotrwałego przebywania na słońcu lub w gorących pomieszczeniach.