leki-orange

Hedelix, Hederasal oraz Prospan - na jaki kaszel stosować?

Syrop z bluszczu na kaszel – Hedelix, Hederasal czy Prospan?

Wiele osób chętniej sięga po leki na bazie naturalnych produktów. W leczeniu kaszlu mokrego takim rozwiązaniem jest syrop z bluszczu. Można go podawać dzieciom powyżej 2 roku życia oraz dorosłym. Rozrzedza zalegającą wydzielinę oraz ułatwia oddychanie poprzez rozkurcz mięśni gładkich oskrzeli.

Jak działa liść bluszczu?

Bluszcz pospolity (Hedera helix) zawiera w swoich liściach przede wszystkim saponiny triterpenowe, które nadają mu właściwości wykrztuśne. Dzięki nim rozrzedza zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę, znacznie ułatwiając jej wykrztuszanie. Saponiny działają również antyoksydacyjnie, co sprzyja regeneracji błony śluzowej miejsc objętych infekcją. Liść bluszczu zawiera flawonoidy takie jak na przykład kwercetynę, która nadaje surowcowi działanie spazmolityczne, czyli innymi słowy, rozkurczające. Właściwość ta jest niezwykle istotna w przebiegu zapalenia oskrzeli oraz zaostrzeń astmy czy też przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, gdzie dochodzi do skurczu oskrzeli i utrudnienia oddychania [1,2].

Na jaki kaszel stosować syrop z liściem bluszczu?

Ze względu na powyższe mechanizmy działania głównym wskazaniem do stosowania syropu z liści bluszczu jest kaszel produktywny. Jest to taki kaszel, gdzie w drogach oddechowych zalega wydzielina. Dzięki właściwościom rozkurczającym oskrzela, syrop może być stosowany w dusznościach występujących bardzo często w przebiegu zapalenia oskrzeli, lub innych chorób układu oddechowego [1,2].

Jak stosować syrop z bluszczu na kaszel?

Dokładna gramatura przyjmowanego preparatu jest zależna od rozcieńczenia ekstraktu z liści bluszczu. Aczkolwiek zasady przyjmowania są jednakowe. Należy przyjmować preparat 3 razy dziennie, aczkolwiek ostatnia dawka powinna być podawana przynajmniej kilka godzin przed snem. Ekstrakty z bluszczu powodują upłynnienie wydzieliny w drogach oddechowych, co powoduje jej częstsze wykrztuszanie. Podając preparat bezpośrednio przed snem, możemy być narażeni na wybudzanie w nocy w celu odkrztuszenia rozwodnionej wydzieliny. Podczas przyjmowania preparatów z bluszczu zaleca się przyjmowanie dużej ilości wody.

Jakie działania niepożądane powoduje syrop z bluszczu na kaszel?

Najczęstszym działaniem niepożądanym w każdym preparacie na bazie naturalnych składników jest odczyn alergiczny. W przypadku preparatów z bluszczu jest dokładnie tak samo. W przypadku obserwacji pokrzywki, świądu czy nasilenia duszności po spożyciu bluszczu należy odstawić preparat, ponieważ może to świadczyć o występowaniu alergii. Opisywane są także zaburzenia żołądkowo-jelitowe po stosowaniu preparatów z bluszczem [2,3].

Jakie syropy zawierają liść bluszczu?

Na półkach aptecznych znajdziemy takie preparaty jak Hederasal, Prospan, Hedelix, Hedussin. Wskazania do stosowania preparatów są identyczne. Różnią się między sobą stężeniem ekstraktu z bluszczu.

  • Prospan zawiera 7 mg wyciągu z liści bluszczu na 1 ml syropu;
  • Hedelix zawiera 8 mg wyciągu na 1 ml syropu;
  • Hederasal zawiera 5,32 mg wyciągu na 1 ml syropu;
  • Hedussin zawiera 8,25 mg wyciągu na 1 ml syropu.

Różnice te są nieznaczne i mają wpływ tylko i wyłącznie na dawkowanie preparatu.

Istnieje również preparat zawierający wyciąg z bluszczu w połączeniu z tymiankiem pod nazwą Bronchipret Te. Tymianek dodaje działanie przeciwzapalne i dodatkowo rozrzedza zalegającą wydzielinę [2-6].

Kto nie powinien stosować syropu z bluszczu na kaszel? Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania syropu z bluszczu jest znana nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Syrop z bluszczu nie powinien być stosowany u niemowląt, w ciąży oraz u osób z ciężkimi chorobami wątroby i nerek.

Podsumowanie

Podsumowując, na jaki kaszel podawać Prospan czy  Hederasal? W przypadku występowania kaszlu produktywnego syrop z liści bluszczu będzie dobrym wyborem, ze względu na potwierdzone działanie wykrztuśne oraz naturalne pochodzenie. Należy jednak pamiętać, że jeśli w ciągu tygodnia kaszel nie ustąpi, lub jeśli dołączą do niego inne niepokojące objawy takie jak gorączka, zmiana koloru plwociny czy też duszności. Należy niezwłocznie udać się do lekarza w celu ustalenia dokładnej przyczyny występowania objawów.

Omawiane schorzenia
Kaszel jest to zaburzenie charakteryzujące się nagłym, często powtarzającym się, spazmatycznym skurczem klatki piersiowej, powodującym gwałtowne wypuszczenie powietrza z płuc, któremu zwykle towarzysz…
Omawiane substancje
Liść bluszczu wykazuje działanie wykrztuśne. Za działanie farmakologiczne liści bluszczu odpowiadają saponiny triterpenowe, które drażniąc błonę śluzową żołądka poprzez nerw błędny powodują wyzwolenie…
Podsumowanie
ProduktyProspan, syrop, 35 mg/5 ml, Hedussin, syrop, 33 mg/4 ml, Hedelix, syrop, 40 mg/5 ml, Hederasal, syrop, 26,6 mg/ 5 ml
SubstancjeWyciąg z liści bluszczu pospolitego
SchorzeniaKaszel
KategoriaKaszel,
Przeziębienie i grypa
TematyPorównywarka leków,
Syrop na kaszel
AutorMartyna Piotrowska
Ostatnia aktualizacja4 tygodnie temu
Data publikacji19.01.2022
Bibliografia6 źródeł