Jak działa liść bluszczu?

Bluszcz pospolity (Hedera helix) zawiera w swoich liściach przede wszystkim saponiny triterpenowe, które nadają mu właściwości wykrztuśne. Dzięki nim rozrzedza zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę, znacznie ułatwiając jej wykrztuszanie. Saponiny działają również antyoksydacyjnie, co sprzyja regeneracji błony śluzowej miejsc objętych infekcją. Liść bluszczu zawiera flawonoidy takie jak na przykład kwercetynę, która nadaje surowcowi działanie spazmolityczne, czyli innymi słowy, rozkurczające. Właściwość ta jest niezwykle istotna w przebiegu zapalenia oskrzeli oraz zaostrzeń astmy czy też przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, gdzie dochodzi do skurczu oskrzeli i utrudnienia oddychania [1,2]. 

Na jaki kaszel stosować preparaty z liściem bluszczu?

Ze względu na powyższe mechanizmy działania głównym wskazaniem do stosowania syropu z liści bluszczu jest kaszel produktywny. Jest to taki kaszel, gdzie w drogach oddechowych zalega wydzielina. Dzięki właściwościom rozkurczającym oskrzela, syrop może być stosowany w dusznościach występujących bardzo często w przebiegu zapalenia oskrzeli, lub innych chorób układu oddechowego [1,2]. 

Leki na mokry kaszel. Flegamina, Flegafortan czy Flavamed?

REKLAMA
REKLAMA

Jak stosować syrop z bluszczu na kaszel?

Dokładna gramatura przyjmowanego preparatu jest zależna od rozcieńczenia ekstraktu z liści bluszczu. Aczkolwiek zasady przyjmowania są jednakowe. Należy przyjmować preparat 3 razy dziennie, aczkolwiek ostatnia dawka powinna być podawana przynajmniej kilka godzin przed snem. Ekstrakty z bluszczu powodują upłynnienie wydzieliny w drogach oddechowych, co powoduje jej częstsze wykrztuszanie. Podając preparat bezpośrednio przed snem, możemy być narażeni na wybudzanie w nocy w celu odkrztuszenia rozwodnionej wydzieliny. Podczas przyjmowania preparatów z bluszczu zaleca się przyjmowanie dużej ilości wody. 

Kaszel u dzieci – co i od jakiego wieku można stosować?

Jakie działania niepożądane powodują syropy z bluszczu na kaszel?

Najczęstszym działaniem niepożądanym w każdym preparacie na bazie naturalnych składników jest odczyn alergiczny. W przypadku preparatów z bluszczu jest dokładnie tak samo. W przypadku obserwacji pokrzywki, świądu czy nasilenia duszności po spożyciu bluszczu należy odstawić preparat, ponieważ może to świadczyć o występowaniu alergii. Opisywane są także zaburzenia żołądkowo-jelitowe po stosowaniu preparatów z bluszczem [2,3]. 

Jakie syropy zawierają ekstrakt z liści bluszczu?

Na półkach aptecznych znajdziemy takie preparaty jak Hederasal, Prospan, Hedelix, Hedussin. Wskazania do stosowania preparatów są identyczne. Różnią się między sobą stężeniem ekstraktu z bluszczu. 

  • Prospan zawiera 7 mg wyciągu z liści bluszczu na 1 ml syropu

Prospan

  • Hedelix zawiera 8 mg wyciągu na 1 ml syropu

Hedelix

  • Hederasal zawiera 5,32 mg wyciągu na 1 ml syropu

Hederasal

  • Hedussin zawiera 8,25 mg wyciągu na 1 ml syropu

Hedussin

Różnice te są nieznaczne i mają wpływ tylko i wyłącznie na dawkowanie preparatu. 

Istnieje również preparat zawierający wyciąg z bluszczu w połączeniu z tymiankiem pod nazwą Bronchipret Te. Tymianek dodaje działanie przeciwzapalne i dodatkowo rozrzedza zalegającą wydzielinę [2,3,4,5,6].

Podsumowując, na jaki kaszel podawać Prospan czy  Hederasal? W przypadku występowania kaszlu produktywnego syrop z liści bluszczu będzie dobrym wyborem, ze względu na potwierdzone działanie wykrztuśne oraz naturalne pochodzenie. Należy jednak pamiętać, że jeśli w ciągu tygodnia kaszel nie ustąpi, lub jeśli dołączą do niego inne niepokojące objawy takie jak gorączka, zmiana koloru plwociny czy też duszności. Należy niezwłocznie udać się do lekarza w celu ustalenia dokładnej przyczyny występowania objawów.