leki-orange

Leki „domowej” roboty: syrop z sosny

Jak zrobić syrop z sosny według porad farmaceuty?

Sosna zwyczajna – Pinus silvestris to drzewo znane każdemu. Jest popularne na półkuli północnej w strefie umiarkowanej. Jego właściwości lecznicze, medycyna wykorzystuje w wielu preparatach, cieszących się na rynku aptecznym dużym powodzeniem. Dlatego są one szczególnie popularne w okresie jesienno - zimowym.

Co sprawia, że sosna jest szeroko wykorzystywana?

  1. Olejek sosnowy – Oleum Pini silvestris. Otrzymywany jest podczas destylacji pędów jak również igieł sosnowych (rzadziej). W jego skład wchodzi m.in. alfa i beta-pinen oraz borneol i felandren. Działa przede wszystkim wykrztuśnie (np. w syropie z sosny), ale ma również działanie bakteriobójcze oraz rozkurczowe.
  2. Olejek terpentynowy – Oleum Terebinthinae. Terpentynę otrzymuje się podczas destylacji żywicy sosnowej lub oparów drewna. W jej skład wchodzi alfa i beta-pinen jak też kamfen i cymen. Pozostałością po destylacji żywicy sosnowej jest kalafonia — Calaphonium, w której skład wchodzą kwasy żywiczne.
  3. Dziegieć sosnowy — Pix liquida Pini. Otrzymywany jest podczas suchej destylacji drewna sosnowego. Zawiera gwajakol, krezol jak też węglowodory aromatyczne i kwasy żywicze.

Zastosowanie sosny:

Olejek sosnowy działa bakteriobójczo, przeciwskurczowo i wykrztuśnie, dlatego stosowany jest zewnętrznie do inhalacji w nieżytach nosa, gardła oraz krtani i oskrzeli. W schorzeniach górnych dróg oddechowych służy również jako dodatek do kąpieli leczniczych. Kąpiele takie można stosować również w różnego rodzaju dermatozach i zmianach skórnych.

Działanie bakteriobójcze olejku odnosi się do drobnoustrojów t.j.: gronkowce, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, jak również Pseudomonas aeruginosa, Candida albicans oraz Salmonella typhimurium i in. 

Syrop z sosny wykazuje działanie wykrztuśne. Od lat Sirupus Pini compositum, jest bardzo popularny, szczególnie w okresie przeziębień. Zarówno wiosenne pąki sosny zwyczajnej (Gemmae Pini), jak i młode pędy (Turiones Pini), zawierają olejek eteryczny, który oprócz wspomnianego działania wykrztuśnego i  moczopędnego, wykazuje też działanie napotne. Oprócz olejków eterycznych w pędach i pączkach można znaleźć: kwasy diterpenowe, pochodne kwasów sabinowego i juniperowego oraz związki goryczki. Ponadto  jest również witamina C. 

Olejek sosnowy ma zastosowanie w preparatach zwiększających diurezę i działających rozkurczowo na przykład  Fitolizyna pasta oraz Rowatinex krople.

Terpentyna ma działanie antyseptyczne i powoduje łagodne przekrwienie skóry oraz ułatwia wchłanianie związków w niej rozpuszczonych. Z tego względu, można ją znaleźć w preparatach takich jak: Neo-Capsiderm.

Składniki olejku terpentynowego t. j. kamfen i alfa- pinen, nie drażnią błon śluzowych przewodu pokarmowego. Z tego względu, są jednym ze składników preparatów żółciopędnych i przeciwskurczowych na przykład: Terpichol Plus.

Dziegieć sosnowy z uwagi na działanie antyseptyczne, jest stosowany schorzeniach skóry. Można go znaleźć m.in. w szamponach leczniczych na przykład Paraderm. 

Jak zrobić syrop sosnowy? Przepis

Pędy sosny mogą mieć zastosowanie nie tylko w przemyśle farmaceutycznym. Można je z powodzeniem zastosować do zrobienia syropu z sosny „domowej” roboty.

Składniki:

  • 750 g młodych pędów sosny,
  • 750 g cukru trzcinowego nierafinowanego lub białego,
  • 1 szklanka miodu,
  • 1,2 l wody.

Wykonanie:

Pędy sosny zwyczajnej przede wszystkim należy oczyścić z brązowych łusek (nie myć) i pokroić na mniejsze części. Następnie umieścić w naczyniu i zasypać połową cukru. Naczynie przykryć i odstawić na 6 godz. W tym czasie należy zamieszać naczyniem kilka razy. Po 6 godzinach, wsypać pozostałą część cukru i zalać gorącą wodą. Całość wymieszać i zagotować, jednak po  doprowadzeniu do wrzenia zdjąć z kuchenki i odstawić na 4 godz..

Po tym czasie syrop można odcedzić. Następnie naczynie z odcedzonym syropem umieścić w drugim naczyniu z wodą. W takiej kąpieli wodnej, syrop gotować na wolnym ogniu tak długo, aż płyn zacznie gęstnieć i nabierze barwy herbaty. Do tak przygotowanego syropu z sosny, ostatnią czynnością będzie dodanie miodu. Pamiętać należy, że miód nie zachowuje swoich właściwości w wysokich temperaturach, dlatego też syrop po kąpieli wodnej, trzeba wystudzić do temperatury ok. 40 OC. 

Przechowywanie:

Tak przygotowany i rozlany do butelek syrop z sosny „domowej” roboty, powinien być przechowywany w chłodnym miejscu lub w lodówce.

Dawkowanie:

  • dzieci powyżej 6 r. ż. – 1 łyżeczka 2 x dziennie
  • dorośli 1 łyżeczka 4 x dziennie.

Na co zwracać uwagę stosując syrop sosnowy „domowej” roboty?

Mimo iż syrop wykonany w domu, nie zawiera kodeiny, tak jak na przykład Sirupus Pini compositus zakupiony w aptece, nie powinien być stosowany u chorych na astmę. Również kobiety w ciąży chcące stosować syrop sosnowy zrobiony samodzielnie, powinny przed jego zastosowaniem zasięgnąć porady lekarza.

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Kaszel jest to zaburzenie charakteryzujące się nagłym, często powtarzającym się, spazmatycznym skurczem klatki piersiowej, powodującym gwałtowne wypuszczenie powietrza z płuc, któremu zwykle towarzysz…
Omawiane substancje
Olejek sosnowy wykazuje liczne właściwości. Wdychanie olejku może wspomagać oddychanie w przeziębieniu. Stosowanie olejku sosnowego jest skuteczne w zapaleniu górnych i dolnych dróg oddechowych, duszn…
Podsumowanie
SubstancjeOlejek sosnowy,
Wyciąg z pędów sosny
SchorzeniaKaszel
KategoriaKaszel,
Przeziębienie i grypa,
Wyciągi i nalewki ziołowe,
Zioła i leki roślinne
TematyLeki domowej roboty,
Medycyna naturalna
AutorEmilia Chłopek-Olkuska
Ostatnia aktualizacja11 miesięcy temu
Data publikacji08.04.2022
Bibliografia4 źródła