, , ,

Leki „domowej” roboty: syrop z sosny

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Jak zrobić syrop z sosny według porad farmaceuty?

Sosna zwyczajna – Pinus silvestris to drzewo znane każdemu. Jest popularne na półkuli północnej w strefie umiarkowanej. Jego właściwości lecznicze, medycyna wykorzystuje w wielu preparatach, cieszących się na rynku aptecznym dużym powodzeniem. Dlatego są one szczególnie popularne w okresie jesienno – zimowym.
Jak zrobić syrop z sosny według porad farmaceuty?

Co sprawia, że sosna jest szeroko wykorzystywana?

 1. Olejek sosnowy – Oleum Pini silvestris. Otrzymywany jest podczas destylacji pędów jak również igieł sosnowych (rzadziej). W jego skład wchodzi m.in. alfa i beta-pinen oraz borneol i felandren. Działa przede wszystkim wykrztuśnie (np. w syropie z sosny), ale ma również działanie bakteriobójcze oraz rozkurczowe.
 2. Olejek terpentynowy – Oleum Terebinthinae. Terpentynę otrzymuje się podczas destylacji żywicy sosnowej lub oparów drewna. W jej skład wchodzi alfa i beta-pinen jak też kamfen i cymen. Pozostałością po destylacji żywicy sosnowej jest kalafonia — Calaphonium, w której skład wchodzą kwasy żywiczne.
 3. Dziegieć sosnowy — Pix liquida Pini. Otrzymywany jest podczas suchej destylacji drewna sosnowego. Zawiera gwajakol, krezol jak też węglowodory aromatyczne i kwasy żywicze.

Zastosowanie sosny:

Olejek sosnowy działa bakteriobójczo, przeciwskurczowo i wykrztuśnie, dlatego stosowany jest zewnętrznie do inhalacji w nieżytach nosa, gardła oraz krtani i oskrzeli. W schorzeniach górnych dróg oddechowych służy również jako dodatek do kąpieli leczniczych. Kąpiele takie można stosować również w różnego rodzaju dermatozach i zmianach skórnych.

Działanie bakteriobójcze olejku odnosi się do drobnoustrojów t.j.: gronkowce, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, jak również Pseudomonas aeruginosa, Candida albicans oraz Salmonella typhimurium i in. 

Syrop z sosny wykazuje działanie wykrztuśne. Od lat Sirupus Pini compositum, jest bardzo popularny, szczególnie w okresie przeziębień. Zarówno wiosenne pąki sosny zwyczajnej (Gemmae Pini), jak i młode pędy (Turiones Pini), zawierają olejek eteryczny, który oprócz wspomnianego działania wykrztuśnego i  moczopędnego, wykazuje też działanie napotne. Oprócz olejków eterycznych w pędach i pączkach można znaleźć: kwasy diterpenowe, pochodne kwasów sabinowego i juniperowego oraz związki goryczki. Ponadto  jest również witamina C. 

Olejek sosnowy ma zastosowanie w preparatach zwiększających diurezę i działających rozkurczowo na przykład  Fitolizyna pasta oraz Rowatinex krople.

Terpentyna ma działanie antyseptyczne i powoduje łagodne przekrwienie skóry oraz ułatwia wchłanianie związków w niej rozpuszczonych. Z tego względu, można ją znaleźć w preparatach takich jak: Neo-Capsiderm.

Składniki olejku terpentynowego t. j. kamfen i alfa- pinen, nie drażnią błon śluzowych przewodu pokarmowego. Z tego względu, są jednym ze składników preparatów żółciopędnych i przeciwskurczowych na przykład: Terpichol Plus.

Dziegieć sosnowy z uwagi na działanie antyseptyczne, jest stosowany schorzeniach skóry. Można go znaleźć m.in. w szamponach leczniczych na przykład Paraderm. 

Jak zrobić syrop sosnowy? Przepis

Pędy sosny mogą mieć zastosowanie nie tylko w przemyśle farmaceutycznym. Można je z powodzeniem zastosować do zrobienia syropu z sosny „domowej” roboty.

Składniki:

 • 750 g młodych pędów sosny,
 • 750 g cukru trzcinowego nierafinowanego lub białego,
 • 1 szklanka miodu,
 • 1,2 l wody.

Wykonanie:

Pędy sosny zwyczajnej przede wszystkim należy oczyścić z brązowych łusek (nie myć) i pokroić na mniejsze części. Następnie umieścić w naczyniu i zasypać połową cukru. Naczynie przykryć i odstawić na 6 godz. W tym czasie należy zamieszać naczyniem kilka razy. Po 6 godzinach, wsypać pozostałą część cukru i zalać gorącą wodą. Całość wymieszać i zagotować, jednak po  doprowadzeniu do wrzenia zdjąć z kuchenki i odstawić na 4 godz..

Po tym czasie syrop można odcedzić. Następnie naczynie z odcedzonym syropem umieścić w drugim naczyniu z wodą. W takiej kąpieli wodnej, syrop gotować na wolnym ogniu tak długo, aż płyn zacznie gęstnieć i nabierze barwy herbaty. Do tak przygotowanego syropu z sosny, ostatnią czynnością będzie dodanie miodu. Pamiętać należy, że miód nie zachowuje swoich właściwości w wysokich temperaturach, dlatego też syrop po kąpieli wodnej, trzeba wystudzić do temperatury ok. 40 OC. 

Przechowywanie:

Tak przygotowany i rozlany do butelek syrop z sosny „domowej” roboty, powinien być przechowywany w chłodnym miejscu lub w lodówce.

Dawkowanie:

 • dzieci powyżej 6 r. ż. – 1 łyżeczka 2 x dziennie
 • dorośli 1 łyżeczka 4 x dziennie.

Na co zwracać uwagę stosując syrop sosnowy „domowej” roboty?

Mimo iż syrop wykonany w domu, nie zawiera kodeiny, tak jak na przykład Sirupus Pini compositus zakupiony w aptece, nie powinien być stosowany u chorych na astmę. Również kobiety w ciąży chcące stosować syrop sosnowy zrobiony samodzielnie, powinny przed jego zastosowaniem zasięgnąć porady lekarza.

Bibliografia

 1. 1.K Harmata, J Madeja, A Zemanek, B Zemanek: Wybrane rodzime drzewa i krzewy w polskiej botanicznej literaturze, zwyczajach i sztuce. Wszechświat, 2011
 2. 2.Z Przybylak: Sosnowe syropy i winka, Echa Leśne, 1997
 3. 3.G Nowak, J Nawrot: Surowcw roślinne i związki naturalne stosowane w chorobach układu oddechowego. Herba Polonica, 2009
 4. 4.A.Ożarowski: Ziołolecznictwo. Poradnik dla lekarzy. PZWL,1982

Powiązane produkty

 • Sirupus Tussipini D, syrop/Hasco
 • Herbapini, syrop
  Lek bez recepty
  syrop
 • Sirupus Pini Comp., syrop
  Lek bez recepty
  syrop

Omawiane substancje

 • Olejek sosnowy

  Olejek sosnowy to substancja lecznicza pozyskiwana z igieł sosny, która ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, stosowana w leczeniu chorób układu oddechowego oraz skóry.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z pędów sosny

  Wyciąg z pędów sosny jest bogaty w naturalne olejki eteryczne. Może być stosowany do inhalacji lub jako składnik kosmetyków.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Kaszel

  Kaszel jest objawem wielu różnych schorzeń, takich jak infekcje dróg oddechowych, astma, alergie, choroby serca czy choroby płuc. Może występować w różnych formach, takich jak suchy, mokry, uporczywy, napadowy, a jego intensywność i częstotliwość zależą od przyczyny.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .