, ,

Jakie są szampony na łuszczycę bez recepty?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Poznaj skuteczny szampon na łuszczycę głowy!

Łuszczyca to przewlekła choroba zapalna skóry. Dotyczy około 1-3 procenta populacji ogólnej. Choroba objawia się charakterystycznymi wykwitami na skórze oraz paznokciach (skóra owłosiona głowy, wyprostne powierzchnie łokci i kolan, okolica krzyżowo-lędźwiowa). Chorobie często towarzyszy łuszczycowe zapalenie stawów. Cykl różnicowania się komórek naskórka trwa zwykle 26-28 dni, natomiast w łuszczycy czas ten jest skrócony do 4 dni. Komórki warstwy rogowej naskórka nie złuszczają się prawidłowo, stąd tworzy się łuska. Łuszczyca skóry głowy objawia się stanem zapalnym z plamami, wykwitami pokrytymi łuską. Dochodzi do tego łysienie, świąd i ból.
Poznaj skuteczny szampon na łuszczycę głowy!

Co zamiast szamponu z dziegciem na łuszczycę?

W łagodzeniu łuszczycy stosuje się składniki keratolityczne, czyli złuszczające (przede wszystkim kwas salicylowy w podłożu olejowym oraz mocznik, kwas mlekowy). Również mieszanina dziegci jest skuteczna w łagodzeniu dolegliwości łuszczycy głowy. Miejscowo można też stosować glikokortykosteroidy, cygnolinę, retinoidy, pochodne witaminy D3. 

Dziegcie, to substancje otrzymywane w wyniku suchej destylacji kory brzozy lub buku oraz produkty z żywicznego drewna sosny. Działają antyseptycznie, przeciwzapalnie, przeciwświądowo, złuszczająco. Istnieje ryzyko działania mutagennego i kancerogennego. Podobnie jak dziegcie działa ichtiol, który z kolei nie wykazuje działania mutagennego i kancerogennego, a jest klasyfikowany jako rodzaj dziegcia. Dziegcie mają charakterystyczny zapach. 

Kwas salicylowy ma działanie keratolityczne i przeciwbakteryjne. Jest polecany osobom zmagającym się z cerą tłustą, łojotokową, trądzikową, przebarwieniami. Stosuje się go w spowalnianiu procesów związanych ze starzeniem się skóry. Sprawdza się w terapii zmian o podłożu zapalnym i w terapii podrażnień.

Kwas mlekowy to alfa-hydroksykwas (AHA). W niskim stężeniu zmniejsza wzajemne przyleganie korneocytów (martwych komórek w warstwie rogowej naskórka), przez co doprowadza do ścieńczenia warstwy rogowej naskórka. W wyższych stężeniach kwas mlekowy powoduje złuszczanie się naskórka. Kwas mlekowy stosuje się w przypadku fotouszkodzonej skóry, blizn potrądzikowych, suchej skóry, łojotokowego zapalenia skóry, stwardnień skóry, rogowacenia posłonecznego, brodawek łojotokowych, brodawek wirusowych. W wielu badaniach naukowych udowodniono poprawę faktury skóry, funkcji bariery naskórkowej oraz zmniejszenie objawów fotostarzenia.

Jak się pozbyć łuszczycy skóry głowy? 

Najlepiej skontaktować się z dermatologiem, który dobierze preparaty dostępne tylko na receptę. Poza tym stosować szampony, które łagodzą objawy i dolegliwości. Można też zastosować dietę bogatą w warzywa oraz kwasy tłuszczowe omega-3, które zmniejszają stan zapalny i poprawią stan skóry. 

Jaki jest skuteczny szampon na łuszczycę głowy?

Na rynku istnieje wiele szamponów dostępnych bez recepty. Różnią się składem czynnym. Jedne zawierają składniki złuszczające, inne działają nawilżająco, lub łagodzą stan zapalny dzięki składnikom roślinnym. Ich zadaniem jest zmniejszenie dolegliwości, ograniczenie łuszczenia się skóry i świądu. Poniżej kilka z nich. 

Paraderm, szampon

Cerkopil, szampon

Szampon Psorisel Szampoo

Clobex, szampon

Który szampon na łuszczycę skóry głowy wybrać?

Należy kierować się składem, zawartością składników czynnych. Najlepiej szampon dobrać indywidualnie, patrząc na efekty terapii. Dobrze dobrany szampon powinien łagodzić świąd i stan zapalny skóry. 

Bibliografia

 1. Reich A., Adamski Z., Chodorowska G. 2020. Psoriasis. Diagnostic and therapeutic recommendations of the Polish Dermatological Society. Part 1, Dermatol Rev/Przegl Dermatol 2020, 107, 92–108 DOI: https://doi.org/10.5114/dr.2020.95258
 2. Thaci D, Daiber W, Boehncke WH et al. 2001. Calcipotriol solution for the treatment of scalp psoriasis: evaluation of efficacy, safety and acceptance in 3,396 patients. Dermatology. 2001;203:153-156.
 3. Romańska-Gocka K., 2009. Farmakoterapia łuszczycy Terapia i leki, Tom 65 · nr 9 · 2009
 4. Szepietowski J., Reich A. 2008 Leczenie chorób skóry i chorób przenoszonych droga płciową. PZWL Warszawa.
 5. Placek W. Dziegcie w łuszczycy – czy przeminęły bezpowrotnie? Katedra i Klinika Dermatologii, Chorób Przenoszonych drogą Płciową i Immunologii Klinicznej Uniwersytet Warmińsko-Mazurski Wydział Nauk Medycznych
 6. Wiśniewska J., Klasik-Ciszewska S., Duda-Grychtoł K. 2023. Acid and its use in cosmetology Aesthetic Cosmetology and Medicine 3 / 2023 / vol. 12
 7. Palacz A., Assessment of the effectiveness of exfoliation based on lactic acid and mandelic acid vol. 3 \ 3 \ 2014 \ Kosmetologia Estetyczna

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Dziegieć brzozowy

  Dziegieć brzozowy to substancja lecznicza pochodzenia roślinnego, stosowana głównie w dermatologii do leczenia chorób skóry, takich jak łuszczyca czy trądzik. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.
  Surowce roślinne
 • Dziegieć sosnowy

  Dziegieć sosnowy to substancja otrzymywana z drewna sosnowego. Ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne.
  Surowce roślinne
 • Kwas mlekowy

  Kwas mlekowy jest organicznym związkiem chemicznym, który występuje naturalnie w mleku i produktach mlecznych. Ma właściwości kwasowe i jest stosowany w przemyśle spożywczym jako regulator kwasowości oraz w kosmetyce jako składnik peelingu.
  substancje syntetyczne
 • Kwas salicylowy

  Kwas salicylowy jest organicznym związkiem chemicznym o właściwościach keratolitycznych i przeciwzapalnych. Jest stosowany w leczeniu chorób skóry, takich jak trądzik i łuszczyca.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Witamina D

  Witamina D jest niezbędna dla zdrowia kości i zębów. Najlepiej wchłania się ją z naturalnego źródła - promieni słonecznych.
  Witaminy i mikro- i makroelementy

Omawiane schorzenia

 • Łupież

  Łupież to choroba skóry, która charakteryzuje się nadmiernym złuszczaniem naskórka. Objawy łupieżu to m.in. swędzenie, pieczenie skóry oraz widoczne łuski na skórze głowy.
 • Łuszczyca pospolita

  Łuszczyca pospolita to przewlekła choroba skóry, charakteryzująca się łuskowatymi zmianami na skórze. Choroba ta może wpływać na jakość życia pacjenta, powodując ból, swędzenie i dyskomfort.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .