aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

,

Dlaczego otyłość to nie tylko defekt kosmetyczny?

Otyłość nie jest wyłącznie defektem kosmetycznym!

Większość z nas kojarzy otyłość wyłącznie z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Tymczasem aspekt wizualny jest jedynie czubkiem góry lodowej. Otyłość bowiem to choroba przewlekła, wymagająca odpowiedniego leczenia. Jak wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) otyłość to nieprawidłowe i nadmierne gromadzenie tkanki tłuszczowej, stwarzające zagrożenie dla zdrowia. Jest chorobą przewlekłą bez tendencji do samoistnego ustępowania. Nie należy ona do chorób metabolicznych, lecz stanowi efekt zaburzeń odżywiania i nieadekwatnej aktywności fizycznej. Każdy pacjent cierpiący na otyłość wymaga postawienia odpowiedniej diagnozy i wdrożenia właściwej farmakoterapii [1].

Defekt kosmetyczny — czy tylko?

Z danych Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej wynika, że otyłość w Polsce dotyczy co szóstej kobiety i co siódmego mężczyzny. Dodatkowo odsetek chorych nieustająco rośnie. Według raportów ekspertów, aż 80% Polaków z otyłością nie uważa jej za poważną chorobę, a jedynie za defekt kosmetyczny. To wielki błąd, bowiem otyłość zwiększa ryzyko wielu powikłań i schorzeń. BMI przekraczające 35 (od 35 mówimy o otyłości) 10-krotnie zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy. Co więcej, o 70% rośnie ryzyko konieczności wstawienia endoprotez stawu kolanowego, a w Unii Europejskiej ponad 100 tysięcy chorób nowotworowych są wynikiem otyłości [2] (Czytaj także: Odchudzanie – fakty i mity).

Czy tylko nadmiar jedzenia prowadzi do otyłości?

Wokół otyłości narosło wiele mitów. Jednym z nich, najsilniej zakorzenionym w naszym społeczeństwie, jest mit dotyczący braku silnej woli u osób otyłych. ”Przecież gdyby jadł mniej, to na pewno nie byłby taki otyły” — to myśli wielu z nas. Problem jest jednak znacznie bardziej złożony i nie można go rozpatrywać wyłącznie na płaszczyźnie ilości spożywanego jedzenia. Istnieją bowiem czynniki predysponujące i wyzwalające rozwój otyłości, na które nie mamy żadnego wpływu. Przykład mogą stanowić czynniki genetyczne, czyli kilkaset genów, które warunkują, że część z nas jest bardziej narażona na rozwój choroby.

https://leki.pl/poradnik/otylosc-vs-nowe-leki-przeciwcukrzycowe-czy-analogi-glp-1-maja-szanse-na-pokonanie-cukrzycy-i-otylosci/

Istnieją także czynniki epigenetyczne, związane z błędami rodziców popełnianymi w okresie prokreacyjnym, z zaburzeniami neurohormonalnymi, czy zaburzeniami w składzie mikroflory jelitowej. Niemniej istotną cegiełkę stanowi fakt, że jedzenie jest obecnie łatwo dostępne o każdej porze dnia i nocy. Dominujący siedzący tryb życia, stres, pośpiech i nieodpowiednia długość snu dolewają jeszcze oliwy do ognia. Naukowcy jednak zaznaczają, że wciąż nie znamy wszystkich czynników predysponujących do rozwoju otyłości [2] (Czytaj także: Leki na alergię, a aktywność fizyczna).

Otyłość — dlaczego boimy się o niej mówić?

Osoby z otyłością są często stygmatyzowane. Nawet w gabinecie lekarskim nierzadko słyszą od specjalistów, że wystarczy mniej jeść, aby schudnąć. Chorzy zaczynają obwiniać się o swoją masę ciała, a temat otyłości spychany jest w obszar tabu. Wszystko to ma swoje konsekwencje. Niska świadomość społeczeństwa, jak również lekarzy, skutkuje późnym zdiagnozowaniem choroby, a co za tym idzie — późnym wdrażaniem skutecznej terapii. Obecnie w Unii Europejskiej są zarejestrowane trzy leki do leczenia otyłości (Mysimba, Alli, Xenical). Nierzadkie są sytuacje, gdy pacjent dopiero po upływie kilku lat usłyszy od lekarza, że choruje na otyłość [2].

Poprawna i szybka diagnoza to fundament odpowiedniej terapii otyłości. Jednak w jej leczeniu nie chodzi tylko o zmniejszenie masy ciała, ale również o zminimalizowanie ryzyka rozwoju wielu powikłań, takich jak cukrzyca, czy nadciśnienie. Nie bójmy się mówić o otyłości — może ona dotyczyć każdego z nas.

Bibliografia

  1. https://www.mp.pl/nadwaga-i-otylosc/wytyczne/246952,-nadwaga-i-otylosc-u-doroslych (dostęp z dnia 17.06.2021)
  2. https://www.mp.pl/nadwaga-i-otylosc/aktualnosci/272863,musimy-przestac-traktowac-otylosc-jako-defekt-kosmetyczny (dostęp z dnia 17.06.2021)

Omawiane substancje

W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

Omawiane schorzenia

  • Otyłość

    Otyłość to choroba charakteryzująca się nadmierną ilością tkanki tłuszczowej w organizmie. Jest to problem zdrowotny, który może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak choroby serca, cukrzyca czy choroby układu oddechowego.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .