leki-orange

Jak sobie radzić z mgłą mózgową?

Co to jest mgła mózgowa?

Kłopoty z koncentracją, powolne myślenie, splątanie i dezorientacja - to mogą być objawy mgły mózgowej, określanej mianem “brain fog”. Termin jest w ostatnim czasie kojarzony głównie z koronawirusem. Uważa się bowiem, że mgła mózgowa może być jedną z konsekwencji zakażenia tym drobnoustrojem. 

Co to jest mgła mózgowa?

Choć mgła mózgowa (ang. brain fog) nie jest odrębną jednostką chorobową, coraz częściej uważa się, że może być jednym z powikłań infekcji wywołanej koronawirusem. Brain fog to tak naprawdę zespół objawów charakteryzujących się zaburzeniami funkcjonowania układu nerwowego: upośledzeniem koncentracji, pogorszeniem procesów myślowych, apatią i ogólnym zmęczeniem

Mgła mózgowa jest jednocześnie określeniem, które opisuje subiektywne objawy pacjenta zmagającego się z zespołem chronicznego zmęczenia (ang. chronic fatigue syndrome – CFS). Towarzyszy mu m.in. spowolnienie, splątanie, a także trudności w rozwiązywaniu zadań umysłowych i wymagających logicznego myślenia. Uważa się, że CFS może być wywołane zmniejszeniem przepływu krwi w mózgu bądź zaburzeniami rytmu serca, tzw. tachyarytmiami zatokowymi (np. zespołem posturalnej tachykardii ortostatycznej) [1].

Skąd się bierze mgła mózgowa?

Mgła mózgowa może mieć wiele przyczyn. Przebycie infekcji wirusem SARS-CoV-2 jest jedną z nich. Podobne dolegliwości mogą natomiast wynikać z braku równowagi psychicznej (np. depresja, nerwica, zaburzenia snu), niewłaściwego odżywiania (np. stosowanie restrykcyjnej diety) lub alergii pokarmowej, a także hipoglikemii, czyli zbyt niskiej glikemii (do prawidłowej pracy mózgu niezbędne jest “paliwo” w postaci glukozy). 

Przyczyną mgły mózgowej może być również niskie ciśnienie tętnicze, schorzenia nerek oraz tarczycy [2].

Mgła mózgowa a koronawirus

Tak jak wspomniałam wcześniej,  termin mgły mózgowej jest najczęściej kojarzony z koronawirusem. U części osób, które przebyły infekcję, może dochodzić do zaburzeń kognitywnych (poznawczych). Polegają one m.in. na deficycie uwagi, spadku szybkości przetwarzania i zapamiętywania informacji, a także zaburzeniach funkcji wykonawczych, które umożliwiają nam planowanie, dążenie do celu i jego realizację.

Przeprowadzono badania, na podstawie których ustalono, że infekcja SARS-CoV-2 może prowadzić do zapalenia nerwów i późniejszego uszkodzenia mózgu (eksperyment przeprowadzono na myszach, podając im drobnoustrój donosowo). Zmiany zapalne zaobserwowano m.in. w płynie mózgowo-rdzeniowym. Te niekorzystne modyfikacje doprowadzają do aktywacji mikrogleju występującego zarówno w rdzeniu kręgowym, jak i wszystkich częściach mózgu.

Co ciekawe, komórki mikrogleju w stanie fizjologii biorą udział w utrzymaniu równowagi (homeostazy) ośrodkowego układu nerwowego, a także przyczyniają się do rozwoju i doskonalenia sieci neuronowych. Jednak ich aktywacja przynosi niemal odwrotny skutek. Tak jest np. w przypadku choroby Alzheimera. Długotrwały stan zapalny doprowadza do aktywacji mikrogleju, co powoduje uwalnianie neurotoksycznych cząsteczek, które uszkadzają neurony [3]. 

Mgła mózgowa po koronawirusie (fot. Canva).

Jak sobie radzić z mgłą mózgową?

Po pierwsze, jeśli to możliwe, należy ustalić przyczynę występowania zaburzeń koncentracji i spowolnienia procesów myślowych. Pamiętajmy, że mgła mózgowa jest objawem, który wynika z określonej dolegliwości. Warto więc skorzystać z konsultacji z lekarzem, który (o ile uzna to za zasadne) zleci określone badania lub skieruje nas do innego specjalisty. 

Suplementacja witamin z grupy B

Uważa się, że suplementacja preparatami zawierającymi witaminy z grupy B (które m.in. wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego) może być pomocna w przypadku rozwoju mgły mózgowej. Jednak w świetle wielu przeprowadzonych badań nie stwierdzono większego wpływu na poprawę funkcji poznawczych u osób przyjmujących kwas foliowy (np. Folik), witaminę B6 (np. Vitaminum B6 Teva) czy witaminę B12 (np. Witamina B12 Forte Naturell) [4].

Kwas alfa-liponowy a mgła mózgowa

Popularny w ostatnim czasie kwas alfa-liponowy (np. Thionerv 600) sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z neuropatią obwodową (drętwienie i cierpnięcie kończyn, nadwrażliwość na ból). Korzystne może być jednak połączenie kwasu alfa-liponowego i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. WNKT zmniejszają ryzyko osłabienia pamięci i funkcji poznawczych, natomiast kwas alfa-liponowy jest silnym przeciwutleniaczem, który “chroni” kwasy tłuszczowe przed degradacją [5].

Co więcej, starajmy się wspomóc pracę mózgu wysypiając się, podejmując umiarkowaną aktywność fizyczną, nawadniając się, a także dostarczając pożywienie o wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie odpowiedniej podaży WNKT, sięgnijmy po preparaty zawierające te składniki.

Omawiane schorzenia
Alergia jest to nadmierna, nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego organizmu na występujące w środowisku substancje zwane alergenami, które u osób zdrowych nie wywołują żadnych oznak uczulenia. …
Depresja to zespół zaburzeń nastroju i aktywności trwające przez długi czas objawiający się złym samopoczuciem, smutkiem, brakiem chęci do życia oraz pogarszaniem nastroju. Możemy mieć do czynienia z …
Hipoglikemia to zespół nieprawidłowo niskiego stężenia glukozy we krwi. Hipoglikemia kliniczna ma różnorodną etiologię. Ciężkie hipoglikemie prowadzą w końcu do pozbawienia ośrodkowego układu nerwoweg…
Zaburzenia pamięci to niewielkie upośledzenie pamięci, które objawia się zapominaniem niedawnych faktów, takich jak wydarzenia sprzed godziny lub z dnia poprzedniego. Zaburzenie to jest dosyć częstą d…
Omawiane substancje
Kwas foliowy jest rodzajem witaminy B, która zwykle znajduje się w żywności, takiej jak suszona fasola, groch, soczewica, pomarańcze, produkty pełnoziarniste, wątroba, szparagi, buraki, brokuły, bruks…
Witamina B12 jest ważna dla wzrostu, reprodukcji komórek, tworzenia krwi oraz syntezy białek i tkanek. Witamina B12 jest stosowana w leczeniu niedoboru witaminy B12 u osób z niedokrwistością złośliwą…
Witamina B6 (pirydoksyna, chlorowodorek pirydoksyny) jest ważna dla wielu procesów zachodzących w organizmie. Pirydoksyna jest stosowana w leczeniu lub zapobieganiu niedoboru witaminy B6. Jest ona ró…
Podsumowanie