, , ,

Poznaj najlepsze leki na zaparcia u dzieci!

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Co stosować na zatwardzenie u dziecka?

Zaparcia to powszechnie występujący problem u dzieci. W ich przypadku dominują zaparcia czynnościowe, na których rozwój może mieć wpływ m.in. nieprawidłowa dieta oraz czynniki psychologiczne. Kiedy mamy do czynienia z zaparciami u dzieci? Jak skutecznie poradzić sobie z problemem zatwardzenia u dziecka?
Najlepsze leki na zaparcia u dzieci: Melilax Pediatric, Xenna Balance Junior (fot. leki.pl).

Co to są zaparcia?

Z definicji zaparcia (zatwardzenie) oznaczają zaburzenie częstości wypróżnień lub oddawanie stolca o nieprawidłowej objętości, lub też konsystencji. O zaparciach u dziecka mówimy kiedy: 

 • oddaje ono stolec maksymalnie 2 razy/tydzień;
 • wypróżnieniu towarzyszy znaczny wysiłek;
 • oddany stolec ma nadmiernie twardą konsystencję, a jego wydalenie powoduje ból;
 • w odbytnicy występują zalegające masy kałowe;
 • dochodzi do brudzenia bielizny kałem przez dziecko  (dotyczy to dzieci, które kontrolują już oddawanie stolca);
 • dziecko celowo wstrzymuje wypróżnienie;
 • pojawiają się stolce o bardzo dużej objętości.

Jeśli wystąpią co najmniej 2 ze wspomnianych powyżej objawów w okresie co najmniej miesiąca, to można mówić o zaparciach u dziecka [1,2].

Jakie są przyczyny zaparć u dzieci?

Najczęstszym rodzajem zaparć występujących u dzieci są zaparcia czynnościowe, które mogą mieć różne podłoże. Niekiedy przyczyną zaparć u dzieci może być nieodpowiednia dieta (m.in. uboga w błonnik, a także zbyt mała podaż płynów). Zaparcia u dzieci, szczególnie tych najmłodszych często mają podłoże psychologiczne. Celowe wstrzymywanie stolca może być w tym przypadku spowodowane m.in. nieprzyjemnymi doświadczeniami z jego oddawaniem. Zbyt duży nacisk na odpieluchowanie ze strony rodziców lub też zmiana szkoły, lub przedszkola to często wymieniane czynniki sprzyjające wystąpieniu zaprać. Zdarza się, że dzieciom towarzyszą zaparcia w podróży, a niekiedy są one w stanie wypróżnić się tylko w swojej domowej toalecie. Zdecydowanie rzadziej przyczyną zaparć u dzieci mogą być choroby, jak np. choroba Hirschsprunga, mukowiscydoza czy też celiakia [1,3].

Co na zatwardzenie u dziecka?

Istnieje kilka metod walki z zatwardzeniem u dziecka. Przede wszystkim w pierwszej kolejności warto postawić do domowe, proste metody, takie jak modyfikacja diety i nawodnienia, czy odpowiednia dawka ruchu.

Dieta i nawadnianie

Zanim zaczniemy leczyć zaparcia u dziecka, przyjrzyjmy się jego diecie. Niekiedy to właśnie złe nawyki żywieniowe i zbyt mała ilość przyjmowanych płynów powodują zatwardzenie u dziecka. Warto podjąć próbę wprowadzenia diety bogatoresztkowej u dziecka. Produkty takie jak: gruboziarniste kasze, pełnoziarniste pieczywo, otręby zbożowe, buraczki, suszone śliwki. Błonnik pokarmowy pobudza perystaltykę jelit i pomaga zwiększyć częstotliwość defekacji.

Codzienna dawka ruchu 

Codzienna aktywność fizyczna sprzyja i wzmaga ruchy perystaltyczne jelit. Dlatego też dzieciom u których pojawiają się zaparcia, szczególnie zaleca się codzienną aktywność fizyczną. Jeśli dziecko nie jest do niej przyzwyczajone, wprowadzanie dobrych nawyków można zacząć od spacerów. 

Jakie są najlepsze leki na zaparcia u dzieci?

Istnieje kilka grup leków do leczenia zatwardzenia u dziecka. Wśród nich wyróżnia się m.in. makrokole, laktulozę, czy czopki glicerynowe. Przyjrzyjmy się bliżej lekom na zaparcia dla dzieci.

Makrogole na zaparcia u dzieci

Lekiem pierwszego rzutu w leczeniu zaparć u dzieci są makrogole (Dicopeg, Dicopeg Junior, DulcoSoft, Xenna Balance Junior). Ich mechanizm działania polega na ściąganiu wody do jelita (mechanizm osmotyczny), dzięki czemu mają one zdolność zmiękczania zalegających mas kałowych i tym samym ułatwiają ich wydalanie. Nie wchłaniają się z przewodu pokarmowego, działają tylko tam, gdzie potrzeba, nie wywołując działania ogólnoustrojowego. Dzięki temu mogą być stosowane w leczeniu zaparć przez długi czas. Są odpowiednie dla dzieci powyżej 6. miesiąca życia.

Xenna Balance Junior, saszetki

Dicopeg Junior, saszetki

Syrop z laktulozą

Innym lekiem zalecanym w przypadku  zaparć u dzieci jest laktuloza (Duphalac, Lactulose-MIP). Podobnie jak w przypadku makrogoli, wykazuje ona mechanizm osmotycznego działania w jelicie, dzięki czemu „przyciąga” wodę, a to pomaga zmiękczyć zalegające masy kałowe i ułatwia ich wydalenie.  Laktuloza nie powinna być stosowana w przypadku nietolerancji laktozy bądź galaktozy.

Duphalac, syrop

Lactulose-MIP, syrop

Czopki glicerynowe dla dzieci

Inną dostępną postacią leku na zaparcia na zaparcia u dzieci są czopki. Tradycyjne glicerolowe czopki dla dzieci (Czopki glicerolowe 1g Farmina), wykazują działanie miejscowo drażniące, przez co zostaje pobudzona perystaltyka jelit i dochodzi do wypróżnienia. Stosunkowo nową alternatywą dla wspomnianych czopków glicerolowych są musujące czopki dla dzieci na zaparcia (Eva/qu bambini). Czopki podczas stopniowego rozpuszczania się w odbycie uwalniają pęcherzyki gazu — dwutlenku węgla. Pod jego wpływem kał zablokowany w dolnym odcinku odbytu może zostać łatwo usunięty. Czopki na zaparcia polecane są do stosowania doraźnego, a nie przewlekłego. Sprawdzają się przede wszystkim u małych dzieci, kiedy podanie leków z grupy pierwszego rzutu (makrogole) jest niemożliwe lub gdy potrzebne jest szybkie wywołanie wypróżnienia.

Eva/qu Bambini, czopki

Czopki glicerolowe (dla dzieci), czopki

Inne leki na zatwardzenie u dzieci

Wlewki doodbytnicze mogą być wykonane z różnych roztworów — m.in. chlorku sodu lub też roztworu fosforanów, a także składników pochodzenia naturalnego (Enema, Melilax pediatric). Jest to skuteczna metoda, jednak powinna być stosowana tylko w wyjątkowych przypadkach pod kontrolą lekarza. 

Melilax Pediatric, wlewka doodbytnicza

Parafina płynna, sennozydy (Xenna Extra Comfort), a także pikosiarczan sodu (Pikopil) to inne preparaty dostępne do leczenia zaparć, jednak nie są to preparaty szczególnie polecane dla dzieci [1,2].

Podsumowanie

Przyczyny zaparć u dzieci mogą być różnorodne, najczęściej jednak wiążą się z nieodpowiednią dietą ubogą w błonnik i płyny, czynniki psychologiczne jak stres związany z odpieluchowaniem, czy zmiana środowiska. W artykule wymienione są metody leczenia zaparć u dzieci, w tym modyfikacja diety, zwiększenie aktywności fizycznej oraz stosowanie leków takich jak makrogole, laktuloza czy czopki glicerynowe. Warto mieć na uwadze, że w przypadku zaparć zbyt szybka rezygnacja ze stosowania leków może spowodować nawrót dolegliwości. Leczenie zaparć u dzieci niekiedy może być procesem długotrwałym i trwać nawet kilka lat.

Bibliografia

 1. Malczyk Ż., Jarzumbek A., Kwiecień J., Ziora K., Praktyczne aspekty leczenia zaparć stolca u dzieci, Pediatr Med Rodz 2014, 10 (1), p. 55–60.
 2. Reich M., Iwańczak B., Analiza najczęstszych przyczyn i objawów przewlekłych zaparć u dzieci, Przegląd Gastroenterologiczny 2010; 5 (6): 349–355.
 3. Daniluk J., Przewlekłe zaparcia — niedoceniany problem kliniczny, Varia Medica 2018 tom 2, nr 4, strony 286–296.

Powiązane produkty

 • Pikopil, tabletki, 7,5 mg
  Lek bez recepty
  tabletki75 mg
 • Duphalac Fruit, roztwór doustny, 667 mg/ml
  Lek bez recepty
  roztwór doustny667 mg/ml
 • Lactulose-MIP, syrop, 9,75 g/15 ml
  Lek bez recepty
  syrop975 g/15 ml

Omawiane substancje

 • Gliceryna

  Gliceryna to substancja lecznicza stosowana w kosmetykach i lekach, która działa nawilżająco i łagodząco na skórę oraz ułatwia wchłanianie innych składników.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Laktuloza

  Laktuloza to substancja stosowana w leczeniu zaparć. Działa poprzez zwiększenie ilości wody w jelitach i ułatwienie wypróżnień.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Makrogol

  Makrogol to substancja chemiczna stosowana w medycynie jako środek przeczyszczający. Makrogol jest polimerem etylenoglikolu, który działa jako środek wiążący wodę i ułatwia wypróżnienie.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Pikosiarczan sodu

  Pikosiarczan sodu jest białym proszkiem rozpuszczalnym w wodzie. Jest stosowany w przemyśle chemicznym jako środek utleniający i redukujący.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Senes

  Senes to substancja lecznicza stosowana w leczeniu zaparć. Roślina ta ma działanie przeczyszczające.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Zaparcia

  Zaparcia to schorzenie, które charakteryzuje się trudnościami w wypróżnianiu oraz nieregularnymi wypróżnieniami. Może być spowodowane przez różne czynniki, takie jak dieta, brak aktywności fizycznej czy też choroby przewodu pokarmowego.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .