Kaszel jest jednym z mechanizmów obronnych naszego organizmu. Pomaga usunąć nagromadzoną wydzielinę z dróg oddechowych, tym samym ograniczając ryzyko rozwoju infekcji. Niemniej, gdy odruch kaszlowy staje się bardzo nasilony, może znacząco utrudniać codziennie funkcjonowanie i istotnie pogorszyć jakość życia pacjenta. Co więcej, silny kaszel niesie ze sobą ryzyko powikłań, dlatego tak ważne jest jego objawowe leczenie (Czytaj także: Kaszel – przyczyny oraz sposoby leczenia).

Jak łagodzić kaszel w przebiegu zakażenia Covid-19?

NICE (National Institute for Health and Care Excellence) to brytyjska, niezależna instytucja, której rekomendacje są doceniane na całym świecie. Zgodnie z ich aktualnymi wytycznymi, uciążliwy suchy kaszel w przebiegu Covid-19 u osób dorosłych może być leczony w następujący sposób:

  1. fosforanem kodeiny w tabletkach, w dawce 15 mg lub 30 mg — dostępne preparaty to np. Thiocodin;
  2. kodeiną w postaci syropu, w dawce 15 mg/ml — Thiocodin syrop [1-3].

Czytaj więcej: Inhalacje na kaszel mokry i suchy: NEBU-dose czy Ectodose?

REKLAMA
REKLAMA

Według tych zaleceń lek można stosować co 4 godziny, nie przekraczając jednocześnie 4 dawek w ciągu doby. Jeśli jest to konieczne, można zwiększyć dawkę jednorazową do 60 mg. Należy jednak pamiętać, że maksymalna dobowa dawka kodeiny nie powinna przekraczać 240 mg [1,3] (Czytaj także: Jakie leki są skuteczne w terapii Covid-19?).

Aurotyna i preparaty podobne stosowane po przejściu Covid-19

Praktyczne wskazówki

Osoby starsze lub pacjenci obciążeni chorobami współistniejącymi z osłabioną odpornością, lub ograniczoną zdolnością do kaszlu są zdecydowanie bardziej narażeni na rozwój zapalenia płuc. Może ono prowadzić do niewydolności oddechowej, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Dlatego tak ważne jest, aby pacjenci z tych grup ryzyka przykładali większą uwagę do leczenia objawowego kaszlu w przebiegu zakażenia Covid-19. Oto lista kilku praktycznych wskazówek, które mogą pomóc w radzeniu sobie z tym uciążliwym objawem choroby:

  • pacjenci z kaszlem powinni unikać leżenia na plecach — taka pozycja sprawia, że odruch kaszlowy jest nieefektywny i nieskuteczny;
  • wskazane jest proste siedzenie — takie ułożenie ciała zwiększa wentylację i redukuje niedrożność dróg oddechowych. Dodatkowo pochylanie się do przodu z ramionami opartymi np. o krzesło lub kolana poprawia wydajność wentylacji;
  • pacjenci powyżej 1. roku życia mogą stosować dodatkowe, proste metody łagodzenia kaszlu, takie jak np. miód;
  • w przypadku duszności warto wprowadzić ćwiczenia oddechowe — np. oddychanie przez nos z zaciśniętymi ustami. Szczegóły takich technik warto ustalić ze specjalistą [1].

Kaszel to jeden z częściej występujących objawów zakażenia Covid-19 (Czytaj także: Bamlanivimab – czy ten lek zakończy pandemię koronawirusa?). Choć stanowi on ważny mechanizm obronny, nie można go bagatelizować i dopuścić do jego nadmiernego rozwoju. Zbyt silny odruch kaszlowy może bowiem wiązać się z przykrymi konsekwencjami.