aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

Poznaj suplementy diety z molibdenem

SPIS TREŚCI

Jakie właściwości ma molibden?

Molibden jest niezwykle rzadko występującym na Ziemi pierwiastkiem, o którego istnieniu większość ludzi nie ma pojęcia. Występuje on w tkankach ludzi i zwierząt, przez co jest niezbędny do zachowania odpowiedniego zdrowia. Jakie ma właściwości? Jakie funkcje pełni w organizmie? Czy warto go suplementować? W jakich suplementach diety można go spotkać?
Molibden - nieznany klucz do zdrowia

Jakie właściwości ma molibden?

Molibden jest śladowym pierwiastkiem chemicznym o symbolu chemicznym Mo, który został odkryty w 1778 roku. Zalecane dzienne spożycie (ang. Recommended Dietary Allowance) molibdenu dla osób dorosłych jest bardzo niewielkie i wynosi od 45 do 50 µg (dzieci od 17 do 22 µg na dobę). W przypadku niedoborów zaleca się wyższe dawki, najczęściej od 200 do 500 µg [1].

Molibden w organizmie — działanie. Jakie pełni funkcje?

Molibden jest niezbędny do funkcjonowania wielu ważnych dla organizmu enzymów, takich jak dehydrogenaza alkoholowa czy oksydaza siarczanowa.. Znajduje się m.in. w nerkach, kościach, zębach czy wątrobie. Jedną z jego ciekawszych funkcji jest udział w przemianie etanolu do nieszkodliwego dla organizmu ludzkiego kwasu octowego. Enzymy do działania, których konieczny jest molibden, biorą udział m.in. w przyswajaniu tłuszczu, cukrów czy przemianie materii. Bierze on również udział w przyswajaniu przez organizm żelaza. Ma również działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu zabezpiecza przed szkodliwymi wolnymi rodnikami. Dla mężczyzn jest jeszcze bardziej istotny, ponieważ wpływa na ich płodność [1,2].

U kogo mogą wystąpić niedobory molibdenu?

Niedobory molibdenu występuje stosunkowo rzadko, ponieważ molibden można spotkać w bardzo licznej grupie produktów spożywczych (np. orzechy, rośliny strączkowe, zboża, mięso, owoce, warzywa). W przypadku zbilansowanej diety, jeżeli nie dochodzi do skrajnego niedożywienia, to tego typu niedobory zdarzają się stosunkowo rzadko. Problem mogą mieć jednak pacjenci cierpiący z powodu chorób wątroby czy nieprzyswajający prawidłowo pokarmów.  Do najczęstszych objawów niedoboru molibdenu należą m.in. bóle stawów, bóle głowy, dezorientacja, nudności wymioty, niedobory żelaza, problemy z oddychaniem, utrata apetytu [1,2].

Jakie są objawy niedoboru molibdenu?

Nadmiar molibdenu — czy jest możliwy?

Skoro w organizmie może dojść do niedoboru tego pierwiastka, to w przypadku zbyt dużego suplementowania może dojść do jego przedawkowania. Aby doszło do nadmiernego stężenia molibdenu w organizmie, należy przez dłuższy czas przyjmować naprawdę wysokie dawki (powyżej 10 mg na dobę). Widać, że jest to wielokrotnie większa dawka od zalecanej (ok. 50 µg na dobę). W przypadku nadmiaru może dojść do uszkodzenia układu pokarmowego, zaburzenia wchłaniania miedzi, żelaza oraz problemów ze stawami [1,2].

Jakie suplementy zawierają molibden? Preparaty z apteki

W Polsce występuje szereg suplementów diety, które zawierają molibden, zarówno samodzielnie, jak i w preparatach złożonych. Poniżej opisano kilka przykładowych preparatów.

Swanson Albion Chelat Molibdenu 400 mcg kapsułki, suplement diety

Skład

 • 1 kapsułka zawiera 400 µg molibdenu z chelatu glicynianu molibdenu TRAACS.

Stosowanie

 • 1 kapsułka dziennie wraz z pożywieniem.

Wskazania

 • Uzupełnienie niedoboru molibdenu w organizmie.

O produkcie

 • produkt jest wegetariański;
 • ma formę łatwo przyswajalnego chelatu;
 • tylko 1 kapsułka dziennie.
 • jest zarejestrowany jako suplement diety;
 • brak informacji na temat suplementacji przez kobiety w ciąży czy karmiące piersią [3].

Yango Molibden kapsułki, suplement diety

Skład

 • 1 kapsułka zawiera 740 µg molibdenu (VI) amonu, w tym 400 µg molibdenu.

Stosowanie

 • Stosuje się 1 kapsułkę dziennie po posiłku, popijając dużą ilością wody.

Wskazania

 • Uzupełnienie codziennej diety w molibden w przypadku jego stwierdzonych niedoborów.

O produkcie

 • może być bezpiecznie stosowane przez wegan i wegetarian;
 • nie zawiera wypełniaczy, dodatków czy metali ciężkich.
 • nie jest wskazany do stosowania przez kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz dzieci;
 • jest zarejestrowany jako suplement diety [4].

Dodatkowo molibden znajduje się w wielu preparatów witaminowych takich jak np. Centrum A-Z Multiefekt tabletki, Vitotal dla mężczyzn tabletki czy Vitaral tabletki.

Podsumowanie

Molibden jest mało znanym pierwiastkiem, który występuje w wielu preparatach witaminowych. Nie znajduje się on tam przypadkiem. Pomimo że jego niedobory zdarzają się rzadko, to jeżeli się już wystąpią, mogą być niebezpieczne. Jeżeli nie można go suplementować z diety, a stwierdzono niedobór, to warto zainteresować się preparatami zawierającymi duże dawki molibdenu. Warto pamiętać, że molibden można jednocześnie przedawkować, chociaż nie jest to łatwe. Aby do tego doszło, należy przyjmować ponad 10 mg molibdenu, co jest ogromną ilością (dzienne zapotrzebowanie jest 200-krotnie mniejsze).

Bibliografia

 1. Ewa Gawęda, Molibden i jego związki Metoda oznaczania w powietrzu na stanowiskach pracy, Podstawy i Metody Oceny Środowiska Pracy 2014, nr 1(79)
 2. Brzozowska, A. N. N. A. „Wzbogacanie żywności i suplementacja diety składnikami odżywczymi–korzyści i zagrożenia.” Żywność. Nauka. Technologia. Jakość 4.29 (2001): 16-28.
 3. https://witaminyswanson.pl/pl/p/Swanson-Albion-Molybdenum-400-mcg-60kap/3059 (09.03.2023 18:21)
 4. https://sklep.yango.pl/ (09.03.2023 19:01)

Omawiane substancje

 • Molibden

  Molibden jest pierwiastkiem chemicznym, który jest stosowany w leczeniu chorób metabolicznych i enzymatycznych. Jego działanie polega na aktywacji enzymów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
  Witaminy i mikro- i makroelementy

Omawiane schorzenia

 • Ból głowy

  Ból głowy jest jednym z najczęstszych schorzeń, które dotyka ludzi na całym świecie. Może mieć różne przyczyny, takie jak stres, zmęczenie, choroby zakaźne czy urazy.
 • Ból stawu

  Ból stawu jest jednym z najczęstszych schorzeń układu ruchu, które może dotknąć każdego człowieka, niezależnie od wieku czy płci. Objawia się on różnymi dolegliwościami, takimi jak ból, sztywność, obrzęk czy ograniczenie ruchomości stawu.
 • Brak apetytu

  Brak apetytu może być objawem wielu różnych schorzeń, takich jak choroby układu pokarmowego, choroby psychiczne czy choroby nowotworowe. Warto zwrócić uwagę na ten objaw i skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć poważniejsze problemy zdrowotne.
 • Nudności i wymioty

  Schorzenie charakteryzujące się nudnościami i wymiotami może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak choroby zakaźne, choroby układu pokarmowego, choroby neurologiczne czy też skutki uboczne leków. W przypadku wystąpienia tych objawów ważne jest szybkie zdiagnozowanie przyczyny i podjęcie odpowiedniego leczenia.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .