, ,

Jakie leki można stosować na biegunkę w ciąży?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Jakie są leki na biegunkę w ciąży?

Nagła, krótkotrwała biegunka jest naturalnym sposobem organizmu na pozbycie się toksyn. Biegunka w ciąży może być spowodowana infekcją, zatruciem pokarmowym, leczeniem antybiotykami lub innymi środkami farmakologicznymi, także niezrównoważoną dietą, a nawet stanem emocjonalnym czy hormonami. Czy biegunka w ciąży stanowi zagrożenie dla zdrowia mamy i dziecka? Jak sobie z nią poradzić? Kiedy udać się do lekarza?
Biegunka w ciąży - leki (fot. Canva).

Jakie są domowe sposoby na biegunkę w ciąży?

Przyjmowanie dużo płynów — należy pić jak najwięcej, aby stale uzupełniać ubytki płynów w organizmie. Szczególnie zalecane są płyny zawierające sól i trochę cukru, chodzi bowiem o dostarczenie organizmowi glukozy i soli mineralnych. Można łatwo przygotować „płyn nawadniający” – wystarczy łyżeczka cukru i szczypta soli na litr wody. Można pić też gotowe napoje zawierające odpowiednią ilość glukozy oraz elektrolitów. Należy czytać uważnie etykiety, zwłaszcza jeśli jest się kobietą w ciąży.

Czyste płyny — kurację należy rozpocząć od „czystych płynów”. Takim czystym płynem jest rosół z kury, galaretki czy inne „przeźroczyste” potrawy. Chodzi o nieprzeciążanie jelit, póki utrzymują się rzadkie stolce.  Jeśli rosół, galaretka, ryż, banany, sok z pomarańczy i jogurt nie będą już szkodzić, wtedy można zacząć stopniowo wzbogacać dietę.

Przestrzeganie lekkostrawnej diety — unikanie zwłaszcza fasoli, kapusty, brukselki. Pewne produkty o dużej zawartości trudno wchłanialnych, złożonych węglowodanów mogą nasilać biegunkę. Wśród nich należy wymienić: chleb, makarony i inne produkty z pszennej mąki; jabłka, gruszki, brzoskwinie i śliwki; płatki kukurydziane i owsiane, ziemniaki oraz otręby. Wszystkie przetwory mleczne mogą nasilać objawy. Bez względu na to, czy przyczyną biegunki jest zła tolerancja mleka, czy też cokolwiek innego, mleko może zaszkodzić.

Nie należy pić gazowanych napojów, zawarty w nich gaz nasili biegunkę.

Unikanie gotowania — należy zwrócić uwagę, aby osoba cierpiąca na biegunkę nie przyrządzała posiłków. Należy częściej niż zwykle myć ręce, by nie dopuścić do przeniesienia ewentualnej infekcji na innych członków rodziny.

Przywrócenie flory bakteryjnej jelit — najlepszym lekiem na przyspieszoną rekonwalescencję jest jogurt przywracający naturalną florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym. Jogurt zawiera szczepy bakterii saprofitycznych (Lactobacillus). Ich obecność w jelicie przeciwdziała rozwojowi flory patogennej wywołującej biegunki. Można również dostarczać pożyteczne szczepy Lactobacillus w postaci preparatów farmakologicznych, czyli tzw. probiotyków (np. lakcid, lacidofil lub trilac).

Zielona biegunka w ciąży. Czego jest objawem?

Zielona biegunka w ciąży jest spowodowana szybkim przesuwaniem się treści pokarmowej w jelitach. Powoduje to, że żółć nie nadąża ze zmianą zabarwienia stolca z zielonkawej na brązową. Dodatkowo niektóre pokarmy mogą nadać stolcowi zielony kolor i jest to całkowicie normalne. Produkty, które mogą zmienić kolor kupy na zielony to pokarmy roślinne bogate w błonnik. Należą do nich: szpinak, brokuły, jarmuż, pietruszka, kapusta pekińska, zioła.

Węgiel na biegunkę w ciąży

Najczęściej wybieranym produktem podczas biegunki znajduje się węgiel aktywny. Po jego zastosowaniu błona śluzowa przewodu pokarmowego pokrywa się ochronną warstwą, która blokuje wchłanianie toksycznych substancji. Co więcej, absorbuje on m.in. gazy jelitowe. Węgiel aktywowany w tabletkach może też wspomóc metabolizm lipidów oraz przyspieszyć usuwanie zanieczyszczeń i toksyn z organizmu. Suplementy z tym składnikiem są polecane dla kobiet w ciąży, ale zawsze warto skonsultować ich stosowanie z lekarzem lub farmaceutą.

Węgiel leczniczy VP, tabletki

Carbo medicinalis MF, tabletki

Czy inne leki na biegunkę mogą stosować kobiety w ciąży ?

Inne popularne leki na biegunkę to m.in. Stoperan, Laremid, Smecta. Sprawdźmy, co zapisał producent w ich Charakterystykach Produktów Leczniczych.

Stoperan  a ciąża

Loperamid (Imodium) (kat B leków w ciąży), jest syntetyczną pochodną piperydyny, lek z wyboru w doraźnym leczeniu  biegunki w ciąży. Na podstawie badań retrospektywnych nie stwierdzono zwiększonego ryzyka teratogennego u płodów eksponowanych w macicy na ten lek podczas I trymestru ciąży, jednak stwierdzono o 200 gramów średnią masę urodzeniową, zaburzenia sercowo-naczyniowe.

Pomimo braku stwierdzenia działania toksycznego na zarodek lub płód, nie zaleca się stosowania Stoperan w I trymestrze ciąży. W II oraz III trymestrze dopuszcza się przyjmowanie preparatu jeżeli korzyści z terapii dla pacjentki przewyższają ryzyko dla płodu.

Laremid a ciąża

Nie stwierdzono teratogennego działania loperamidu. Nie zaleca się jednak przyjmowania leku w I trymestrze ciąży, a w II i III trymestrze leku może być stosowany jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza przewidywana korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym ryzykiem dla matki i płodu.

Smecta a ciąża 

Nie ma wystarczającej ilości danych odnośnie stosowania diosmektyku przez kobiety ciężarne, jednak nie spodziewa się, by preparat miał wpływ na płód lub przebieg ciąży. Ogólnoustrojowa ekspozycja na diosmektyt jest bardzo mała. Można przyjmować lek Smecta w ciąży jeżeli korzyści są większe niż ewentualne ryzyko.

Smecta, saszetki

Podsumowanie

Podsumowując warto zapamiętać, że w okresie rozrodczym, kobiety powinny unikać samo leczenia, tzn. nie zażywać żadnych leków bez porady lekarskiej. Leki w każdym trymestrze ciąży mogą uszkodzić płód, wywołać późne zmiany czynności organizmu noworodka lub dziecka. Ciąża w znacznym stopniu może zmienić reakcję kobiety na leki. Zalecane jest stosowanie minimalnych, skutecznych dawek przez okres możliwie najkrótszy potrzebny dla uzyskania pożądanego efektu leczniczego.

Bibliografia

 1. Krawczyńska A, Pawlik M, Rydzewska G. „ Leki stosowane w leczeniu chorób przewodu pokarmowego u kobiet w ciąży i podczas laktacji”. Gastroenterologia Vol 19, No 2, 2012: 225-229.
 2. Agrawal P. „Dolegliwości ciążowe- Pomocna z natury”. Magazyn Pielęgniarki i Położnej; nr 3/2013: 28-30.
 3. Heidi Murkoff, Sharon Mazel. „W oczekiwaniu na dziecko”. Dom wydawniczy REBIS, Poznań 2008: 180-181.
 4. Kamiński B. Domowe sposoby leczenia. PWP, Warszawa 2004: 54-60

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Diosmektyt

  Diosmektyt to substancja lecznicza stosowana w leczeniu biegunek i zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Działa poprzez wiązanie wody i toksyn, co zmniejsza ilość wydzielanego płynu i poprawia konsystencję stolca.
  substancje syntetyczne
 • Loperamid

  Loperamid jest lekiem przeciwbiegunkowym. Działa poprzez zmniejszenie ruchów jelitowych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Węgiel aktywny

  Węgiel aktywny to substancja o dużej powierzchni wewnętrznej, stosowana do oczyszczania wody i powietrza. Jest również skutecznym lekiem na zatrucia pokarmowe.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Biegunka

  Biegunka to stan, w którym występuje częste i luźne wypróżnianie się. Może być spowodowana różnymi czynnikami, takimi jak infekcje, choroby jelitowe, stres czy nieprawidłowa dieta.
 • Ciąża

  Ciąża to stan, w którym kobieta nosi dziecko w swoim łonie przez okres około 9 miesięcy. Jest to naturalny proces, który wymaga odpowiedniej opieki i dbałości o zdrowie matki i dziecka.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .