aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

,

Czy mężczyźni również powinni stosować płyn do higieny intymnej?

Jaki jest najlepszy płyn do higieny intymnej dla mężczyzn?

Staranna pielęgnacja strefy intymnej jest niezwykle ważna nie tylko u kobiet, ale także u mężczyzn. Nie dbanie o higienę intymną, prowadzi do uciążliwych chorób i różynych dolegliwości. Swędzenie, nieprzyjemny zapach lub wydzielina z cewki moczowej – to symptomy, które powinny zaalarmować i skłonić do natychmiastowej wizyty u lekarza. 
Płyn do higieny intymnej dla mężczyzn (fot. Canva).

Czy mężczyzna powinien dbać o higienę intymną? Dlaczego?

Codzienna kąpiel z uwzględnieniem higieny miejsc intymnych jest niezwykle istotna nie tylko dla komfortu, ale również dla utrzymania prawidłowej flory bakteryjnej i zmniejszenia ryzyka związanego z rozwojem bakterii. Choćby ze względu na potliwość – męska skóra w okolicach intymnych jest znacznie grubsza, a przez dużą liczbę gruczołów potowych (szczególnie w okolicach pachwin) częściej się poci.

Takie środowisko sprzyja rozwojowi bakterii, wirusów i grzybów, co jest powodem rozwoju infekcji dróg moczowo-płciowych.  Ważnym aspektem jest również to, że mężczyzna dbając o własną higienę intymną, dba również o zdrowie swojej partnerki – większość chorób płciowych jest przenoszona podczas stosunku, a można ich uniknąć poprzez właściwą higienę okolic intymnych [1].

Jak mężczyzna powinien dbać o higienę intymną?

Zasada jest prosta, a kryje się pod słowem – regularność. Higienę intymną należy przeprowadzać każdego dnia. Zalecana jest także higiena miejsc intymnych po wizycie w toalecie oraz koniecznie po stosunku seksualnym. Ważnym elementem higieny męskiej higieny intymnej jest samokontrola. Co to znaczy? To znaczy, że należy przeprowadzać rutynowe samobadanie, które jest podstawową metodą prewencji wielu chorób. Alarmujące oznaki, na przykład: uczucie dyskomfortu, swędzenie prącia, pojawienie się grudek czy krostek, należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem.

Kolejny ważny aspekt to zwrócenie szczególnej uwagi na higienę obszaru pod napletkiem, z którego należy usunąć zalegającą tam wydzielinę – mieszaninę płynów ustrojowych, łoju oraz martwych komórek naskórka. Oczywiście należy wykonywać tę czynność ostrożnie, tak, żeby płyn do higieny intymnej nie dostał się do cewki moczowej. Mogłoby to stać się przyczyną zakażenia [2]. 

Czy bielizna ma wpływ na zachowanie higieny intymnej?

Oczywiście, że tak. Pierwszą podstawową zasadą jest noszenie zawsze świeżej bielizny. Bielizna nie nadająca się do użytku powinna być prana w temperaturze minimum 60 stopni celsjusza. Wskazany jest także dobór odpowiedniego materiału, z którego wykonana jest bielizna – należy unikać sztucznych tkanin i materiałów syntetycznych, a wybierać bieliznę wykonaną z bawełny (niezbyt ciasną), która pozwoli skórze na tak zwane “oddychanie”, a poprzez to zmniejszy potliwość [2]. 

Jaki preparat do higieny intymnej wybrać?

Żele pod prysznic i mydła (które są alkaliczne – mają tendencję do zmiany wartości pH skóry) nie zapewniają prawidłowej pielęgnacji skóry narządów płciowych. Okolice intymne mają kwaśne pH tworzące odpowiednią barierę ochronną, która zmniejsza namnażanie bakterii. Zatem preparaty do kąpieli zaburzają to środowisko. 

Ziaja Yego, żel do higieny intymnej

O produkcie

 • zawiera kwas mlekowy, który przywraca i utrzymuje odpowiednie pH okolic intymnych;
 • odpowiedni dla mężczyzn w każdym wieku;
 • posiada działanie nawilżające i łagodzące.

AA Men Sensitive, żel do higieny intymnej

O produkcie

 • zawiera alantoinę dzięki czemu intensywnie nawilża oraz chroni naskórek przed nadmiernym przesuszeniem;
 • posiada działanie przeciwgrzybicze oraz przeciwbakteryjne;
 • również zawiera kwas mlekowy.

Biały jeleń for Men, żel do higieny intymnej

O produkcie

 • przeznaczony jest dla mężczyzn o wrażliwej skórze, skłonnej do alergii;
 • jest przebadany dermatologicznie;
 • odpowiedni do stosowania u mężczyzn z AZS.

Oni.sh Men, żel do higieny intymnej

O produkcie

 • nie pozostawia na skórze posmaku mydła;
 • żel przebadany jest dermatologicznie;
 • odświeża oraz zapewnia uczucie czystości i świeżości przez cały dzień.

Iladian uro, żel do higieny intymnej

O produkcie

 • polecany osobom zmagającym się z nawracającymi infekcjami okolic intymnych, w tym ujścia cewki moczowej;
 • preparat działa łagodząco;
 • ekstrakt z lukrecji oraz prebiotyk – stymulują naturalny mikrobiom skóry.

Podsumowanie

Pomimo codziennej bardzo dokładnej higieny okolic intymnych każdy mężczyzna może zachorować na grzybicę narządów płciowych, zapalenie cewki moczowej czy chorobę weneryczną. Swędzenie, nieprzyjemny zapach lub wydzielina z cewki moczowej – to symptomy, które powinny zaalarmować i skłonić do natychmiastowej wizyty u lekarza. 

Bibliografia

 1. Rusz, A., Pilatz, A., Wagenlehner, F. i wsp.: Influence of urogenital infections and inflammation on semen quality and male fertility. World J. Urol. 2012: 30: 23–30.
 2. Zeszyty Apteczne, Intymne problemy mężczyzn z perspektywy farmaceuty.

Omawiane substancje

 • Alantoina

  Alantoina to organiczny związek chemiczny o właściwościach łagodzących i regenerujących skórę. Jest stosowana w kosmetyce i medycynie.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Kwas mlekowy

  Kwas mlekowy jest organicznym związkiem chemicznym, który występuje naturalnie w mleku i produktach mlecznych. Ma właściwości kwasowe i jest stosowany w przemyśle spożywczym jako regulator kwasowości oraz w kosmetyce jako składnik peelingu.
  substancje syntetyczne

Omawiane schorzenia

 • Infekcje intymne

  Infekcje intymne to choroby wywołane przez różnego rodzaju drobnoustroje, które atakują układ moczowo-płciowy. Mogą one objawiać się m.in. pieczeniem, swędzeniem, bólem podczas oddawania moczu oraz nieprzyjemnym zapachem z pochwy.
 • Odbudowa flory bakteryjnej okolic intymnych

  Schorzenie polegające na zaburzeniu równowagi mikroorganizmów w okolicach intymnych, co może prowadzić do infekcji i dyskomfortu. Odbudowa flory bakteryjnej jest kluczowa dla przywrócenia zdrowia i zapobiegania nawrotom choroby.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .