aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

, , ,

Jaki jest dobry syrop na kaszel na noc?

Jaki jest dobry syrop na kaszel na noc?

Syropy przeciwkaszlowe mają za zadanie zmniejszyć objawy kaszlu. Trzeba pamiętać, że występują dwa rodzaje kaszlu – suchy i mokry. Działanie syropów na różne rodzaje kaszlu jest zupełnie inne, przez co nie wszystkie mogą być stosowane na noc. Jakie syropy będą dobre na noc dla dzieci? A jakie dla dorosłych?
Jaki syrop na noc dla dziecka? Petit Drill, Sinecod czy Levopront? (fot. leki.pl)

Jakie są rodzaje kaszlu?

Kaszel nie kojarzy się nikomu z niczym przyjemnym. W rzeczywistości jest to ważny, naturalny odruch obronny organizmu. Dzięki niemu organizm jest w stanie odkrztusić wydzielinę z górnych dróg oddechowych czy usunąć ciała obce z gardła. Najczęściej dzielimy kaszel na suchy i mokry, ale mówi się również o kaszlu zalegającym, gęstym, głębokim, skąpym, obfitym czy z wydzieliną. Ze względu na bardzo dużą różnorodność kaszlu, wybór odpowiedniego syropu wcale nie jest taki prosty. 

Suchy kaszel z reguły towarzyszy początkom infekcji, jest on uporczywy i dokucza zdecydowanie bardziej podczas nocy, co znacznie pogarsza jakość snu. Jest on tzw. kaszlem bezproduktywnym, ponieważ nie wywołuje odkrztuszania wydzieliny. Ten typ kaszlu powinien po kilku dniach przejść w kaszel mokry, ale nie zawsze się tak dzieje (może trwać nawet kilka tygodni). Kaszel mokry pojawia się, gdy w drogach oddechowych pojawia się wydzielina, którą należy odkrztusić [1]. 

Jak wyciszyć kaszel na noc?

Z oczywistych względów nie jest pożądane, aby w nocy pacjent kaszlał, dlatego stosowanie wszelkiego rodzaju syropów wykrztuśnych na mokry kaszel nie będzie dobrym pomysłem w godzinach wieczornych czy nocnych. Zdecydowanie najlepiej wyciszać kaszel suchy będą syropy przeciwkaszlowe, o działaniu ośrodkowym, zawierające w swoim składzie takie substancje jak butamirat, kodeina czy dekstrometorfan. Syropy zawierające te substancje będą miały następujące działanie:

 • butamirat – hamowanie kaszlu i działanie rozkurczające na mięśnie oskrzeli;
 • kodeina – działanie ośrodkowe na centrum kaszlu i właściwości przeciwbólowe, przekroczenie zalecanych dawek może wywołać odurzenia narkotyczne i uzależnienie;
 • dekstrometorfan – podobnie jak kodeina oddziałuje na centralny ośrodek kaszlu, ale ma mniejsze od niej działania niepożądane [2]. 

Jakie jest dobry syrop na kaszel na noc dla dzieci?

Każdy rodzic wie, że uporczywy kaszel nocny u dziecka równa się nieprzespana noc zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Dlatego próbują oni znaleźć skuteczne lekarstwo, które jednocześnie będzie bezpieczne dla ich pociechy.

Levopront, syrop

Sinecod, syrop

Actifed, syrop

Supremin, syrop

Petit Drill, syrop

Jaki jest dobry syrop na kaszel na noc dla dorosłych?

W przypadku dorosłych sytuacja jest analogiczna jak u dzieci. Duża część syropów może być z powodzeniem używana zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Większa będzie jedynie dawka preparatu. Dostępne są jednak preparaty tylko dla dorosłych lub ewentualnie starszej młodzieży. Dorośli powinni rozważyć alternatywę dla syropów, czyli kapsułki i tabletki, które są łatwiejsze w przyjęciu, a opakowania potencjalnie starczają na dłużej.

Herbapini (Sirupus Pini compositum), syrop

Thiocodin, syrop

Sirupus Pini compositus, syrop

Podsumowanie 

W przypadku uporczywego nocnego kaszlu warto zastosować preparaty przeciwkaszlowe, zawierające takie substancje jak np. butamirat, kodeina czy dekstrometorfan. Bez wątpienia syropy sprawdzą się w tej roli doskonale, szczególnie w przypadku dzieci. Mogą być stosowane także przez dorosłych, którzy mają problem np. z połykaniem tabletek czy kapsułki. 

Bibliografia

 1. Mahashur, Ashok. „Chronic dry cough: Diagnostic and management approaches.” Lung India: Official Organ of Indian Chest Society 32.1 (2015): 44.
 2. Padma, L. „Current drugs for the treatment of dry cough.” The Journal of the Association of Physicians of India 61.5 Suppl (2013): 9-13.
 3. Levopront charakterystyka produktu leczniczego
 4. Sinecod charakterystyka produktu leczniczego
 5. Actifed charakterystyka produktu leczniczego
 6. Supremin charakterystyka produktu leczniczego
 7. https://www.pfmdlalekarzy.pl/ (05.02.2024 18:34)
 8. Herbapini charakterystyka produktu leczniczego
 9. Thiocodin charakterystyka produktu leczniczego
 10. Sirupus Pini compositus charakterystyka produktu leczniczego

Omawiane substancje

 • Butamirat

  Butamirat jest substancją leczniczą stosowaną w leczeniu kaszlu. Jest to syntetyczny lek o działaniu przeciwkaszlowym.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Dekstrometorfan

  Dekstrometorfan to lek przeciwkaszlowy stosowany w leczeniu suchego kaszlu. Substancja ta działa na ośrodek kaszlu w mózgu, zmniejszając częstotliwość i intensywność kaszlu.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Kodeina

  Kodeina jest lekiem przeciwbólowym stosowanym w łagodzeniu bólu. Jest to substancja opioidowa, która działa na receptory mózgowe.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Lewodropropizyna

  Lewodropropizyna to substancja stosowana w leczeniu zaburzeń rytmu serca. Lewodropropizyna działa poprzez blokowanie kanałów potasowych w komórkach serca.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Pseudoefedryna

  Pseudoefedryna jest stosowana w leczeniu objawów przeziębienia i alergii, takich jak katar, zatkanie nosa i ból głowy. Jednakże, może powodować skutki uboczne, takie jak niepokój, drażliwość i problemy z zasypianiem.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Triprolidyna

  Triprolidyna jest lekiem przeciwhistaminowym stosowanym w leczeniu alergii. Substancja ta działa blokując receptory histaminowe w organizmie.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Kaszel

  Kaszel jest objawem wielu różnych schorzeń, takich jak infekcje dróg oddechowych, astma, alergie, choroby serca czy choroby płuc. Może występować w różnych formach, takich jak suchy, mokry, uporczywy, napadowy, a jego intensywność i częstotliwość zależą od przyczyny.
 • Kaszel mokry

  Kaszel mokry jest objawem chorobowym, który może występować w różnych schorzeniach układu oddechowego. Charakteryzuje się wydzielaniem z dróg oddechowych dużej ilości wydzieliny, która może być przezroczysta, żółta lub zielona. Wymaga odpowiedniego leczenia, aby zapobiec powikłaniom i poprawić stan zdrowia pacjenta.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .