👋 Witaj, uruchomiliśmy nową wersję strony z ogromną ilością zmian. Część treści może chwilowo działać inaczej niż powinna. Przepraszamy!
leki-orange

FDA zatwierdza nowe leczenie alergicznego nieżytu nosa (ANN)

Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa, mimo wielu dostępnych metod leczenia, jest schorzeniem niezwykle uciążliwym, szczególnie u dzieci i młodzieży. Agencja Żywności i Leków zatwierdziła nowy lek pomocny w terapii alergii sezonowej wywołanej pyłkiem ambrozji.

Metodyka badań

Leczenie poparte przez FDA opiera się na stosowaniu wyciągu z alergenów pyłku ambrozji. Lek podawano pacjentom w wieku od 5 do 65 lat z alergicznym nieżytem nosa spowodowanym przez pyłki ambrozji. Według ALK, światowego lidera immunoterapii alergii, pyłek ambrozji może wywoływać alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa (ANN) i spojówek. Sezon pylenia rośliny w Stanach Zjednoczonych występuje od sierpnia do listopada, a szczyt przypada na połowę września.

Dopuszczenie leku Ragwitek do obrotu było częściowo oparte na analizie wyników badania klinicznego III fazy przeprowadzonego z udziałem pacjentów pediatrycznych z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa. W badaniu wzięło udział 1022 uczestników w wieku od 5 do 17 lat. Według ALK, leczenie wyciągiem z alergenów pyłku ambrozji znacznie złagodziło objawy u dzieci i młodzieży oraz przyczyniło się do zmniejszenia stosowania innych leków łagodzących  alergię w porównaniu do placebo.

Czytaj również: Alergiczny nieżyt nosa — jak sobie z nim radzić?

Nowa nadzieja leczenia ANN

Lek Ragwitek w formie tabletek podjęzykowych stanowi nową opcję immunoterapii dla dzieci i młodzieży z ANN na ambrozję. Terapia polega na stymulacji własnego układu odpornościowego pacjenta przy użyciu niewielkich ilości alergenów. W wyniku czego dochodzi do łagodzenia objawów alergii. Stosowanie immunoterapii zapewnia długotrwałą poprawę nawet wiele lat po zakończeniu leczenia. Niewątpliwą korzyścią pacjenta jest schemat przyjmowania leku, który podaje się raz dziennie w warunkach domowych.

Źródło: https://www.pharmacytimes.com/view/fda-approves-treatment-for-pollen-induced-allergic-rhinitis-in-children-adolescents

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Podsumowanie
KategoriaRóżne
AutorRedakcja leki.pl
Ostatnia aktualizacja2 miesiące temu
Data publikacji11.05.2021