Dostępne postaci leku

roztwór doustny, tabletki powlekane

Działanie

Lewocetyryzyna to lek, który blokuje działanie histaminy – substancji produkowanej przez nasz organizm podczas reakcji alergicznej. Działa na specjalne miejsca (receptory) w naszym organizmie, które normalnie „łączą się” z histaminą. Dzięki temu, histamina nie może wywołać typowych objawów alergii.

Wskazania

Lewocetyryzynę stosuje się przede wszystkim do leczenia objawów alergii. Pomaga ona łagodzić typowe dolegliwości takie jak katar sienny, kichanie, swędzenie nosa czy oczu, a także pokrzywka.

Przeciwwskazania

Nie powinieneś brać leków z lewocetyryzyną jeśli jesteś uczulony na ten składnik. Jeśli masz poważne problemy z nerkami, nie bierz tych leków bez konsultacji z lekarzem. Leki te nie są polecane dla dzieci poniżej 6 roku życia.

Działania niepożądane

Lewocetyryzyna może powodować pewne objawy niepożądane. Najczęściej występują suchy język i ból gardła, senność oraz zmęczenie. Może też dopaść nas ból głowy, a w skrajnych przypadkach nudności i wymioty. Niektóre osoby mogą odczuwać ból brzucha i doświadczać biegunki. W rzadkich przypadkach może wystąpić reakcja alergiczna.

Przedawkowanie

Przedawkowanie lewocetyryzyny może objawiać się sennością, zawrotami głowy, oszołomieniem, drżeniem, zaburzeniami rytmu serca, a u dzieci dodatkowo niepokojem i pobudzeniem. W przypadku podejrzenia przedawkowania należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub pogotowiem.

Środki ostrożności

Lewocetyryzyna może powodować senność, dlatego nie powinieneś prowadzić samochodu ani obsługiwać maszyn po jej zażyciu, dopóki nie zobaczysz, jak na Ciebie działa. Lek może reagować z alkoholem, więc unikaj spożywania alkoholu podczas leczenia. Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem leczenia.