,

Najlepsze elektrolity dla dzieci i niemowląt – Orsalit, Gastrolit czy Acidolit?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Szukasz elektrolitów dla dzieci? Sprawdź, które są najlepsze!

Odwodnienie u dzieci postępuje szybko. Pewnego dnia Twój maluszek nie chce się bawić, wciąż płacze, przysypia na kanapie i podłodze. W nocy wymiotował i skarżył się na brzuszek. Może zjadł coś nieświeżego albo przyplątała się grypa jelitowa? Nie czekaj, bo dziecku grozi odwodnienie. Pewnie stoisz przed dylematem, które elektrolity wybrać?
Szukasz elektrolitów dla dzieci? Sprawdź, które są najlepsze!

Co to jest odwodnienie?

Odwodnienie to stan organizmu, w którym ilość wody w ciele spada poniżej wartości niezbędnej do jego prawidłowego funkcjonowania. Jest to niebezpieczne dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet stwarza zagrożenie dla życia pacjenta, zwłaszcza dla niemowląt, małych dzieci oraz osób starszych. Wraz z wodą uciekają mikroelementy takie jak sód, potas, magnez i wapń. A to dzięki nim pracują mięśnie, mózg, serce Twojego dziecka. Niedobór mikroelementów sprawia, że maluch nie chce się bawić, jest osowiały i senny.

Jakie są przyczyny odwodnienia u dzieci?

Do stanu odwodnienia może doprowadzić niedostateczne spożycie wody, nadmierne pocenie się, biegunka, wymioty, gorączka czy przyjmowanie niektórych leków. W zależności od przyczyn, objawy odwodnienia mogą występować w różnych stopniach nasilenia.

Po czym poznać odwodnienie u dzieci? Objawy

Odwodnienie jest skutkiem niedoboru wody w organizmie. A wraz z wodą uciekają mikroelementy takie jak sód, potas, magnez i wapń. A to dzięki nim pracują mięśnie, mózg, serce Twojego dziecka. Niedobór mikroelementów sprawia, że maluch nie chce się bawić, jest osowiały i senny. Co powinno Cię jeszcze zaniepokoić?

Każde zachowanie, szczególnie jeśli dziecko ma lub odczuwa

 • suchość w jamie ustnej;
 • bladą i suchą skórę;
 • ciemne zabarwienie moczu;
 • zapadnięte gałki oczne;
 • i rzadziej oddaje mocz (dłużej niż co 6 h).

Objawy wskazują na odwodnienie u dziecka. Dowiedz się, jak  wyglądają etapy odwodnienia u dzieci. Jednak po elektrolity sięgnij,  gdy Twój maluch ma biegunkę i wymiotuje, bo elektrolity dla dzieci nie tylko nawadniają, ale powstrzymują utratę wody [1]. Jeszcze w domu możesz ocenić stan maluszka. Dlatego obserwuj dziecko i bezwzględnie jedź do szpitala, gdy coś Cię niepokoi. Odwodnienie u dziecka postępuje szybko. Każdy z etapów wymaga konsultacji lekarskiej, ale gdy stan pogarsza się, nie zwlekaj. W tabeli znajdziesz objawy i jak postępować w kolejnych etapach [2].

  Odwodnienieobjawy                                       postępowanie
lekkie

dziecko ma pragnienie – pije łapczywie oczy

podkrążone

podawaj wodę i doustne płyny nawadniające (DPN), czyli elektrolity, skonsultuj się z pediatrą
średniegałki oczne zapadnięte, brak łez, suche śluzówki,Stan zagrażający zdrowiu, leczenie szpitalne, kroplówki z dodatkiem elektrolitów
ciężkie

dziecko mało pije – brak mu sił, zasypia, jest niekontaktowe, fałd skórny

na brzuchu po ujęciu w dwa palce się nie wyrównuje.

Stan zagrażający życiu, leczenie szpitalne, kroplówki z dodatkiem elektrolitów

Odwodnienie u dziecka — kiedy do szpitala?

Nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Przyczyną odwodnienia u dziecka jest zazwyczaj silna biegunka, wymioty i niektóre choroby przewlekłe. Jeśli maluszek zwraca wszystko, co zje lub wypije, ryzyko odwodnienia wzrasta. Podobnie, jeśli wypróżnia się częściej niż zwykle, a zawartość nocnika jest wodnista. Zgłoś się do lekarza, zadecyduje, czy Twoje dziecko wystarczy w domu poić elektrolitami dla dzieci, czy jednak spędzi kilka dni w szpitalu [2].

Co to są doustne płyny nawadniające?

Doustne płyny nawadniające (DPL) popularnie zwane są elektrolitami, zapobiegają utracie mikroelementów oraz wody. Rozpuść proszek w wodzie i podawaj łyżeczką, gdy zaobserwujesz pierwsze objawy odwodniania u dziecka. Dzięki temu maluch odzyska siły. W aptece znajdziesz wiele elektrolitów bez recepty, ale Ty poproś o preparaty, które w składzie mają odpowiednie stężenie sodu i glukozy. Nazywają się hipoosmotyczne. Zanim podam kilka przykładów, przeczytaj jak podawać dziecku elektrolity.

Elektrolity dla dzieci w kroplach czy saszetkach?

Wiele leków dla dzieci występuje zazwyczaj w formie kropli oraz proszków w saszetkach. Inaczej jest w przypadku elektrolitów. Dostępne są one wyłącznie w postaci proszku lub tabletek musujących. Na próżno szukać ich w formie kropli.

Jak podawać elektrolity dla dziecka?

Po pierwsze rozpuść zawartość saszetki lub tabletkę w zalecanej ilości wody.

 • Podawaj łyżeczką lub słomką, stopniowo (1 łyżeczka co 3 minuty przez 4 godziny).
 • Możesz schłodzić lub dodać kostkę lodu, zahamuje odruch wymiotny.
 • Nie dosładzaj, nie podawaj z sokami. Soki są hiperosmotyczne, wzmagają wymioty.

Na pewno interesuje Cię, jakie preparaty wybrać? Co jest najlepsze, najsmaczniejsze? I tu jest problem, bo elektrolity nie są smaczne. Większość dzieci nie chce ich pić, wymiotują. Jeden producent znalazł na to sposób [1].

Jakie elektrolity dla niemowlaka i dzieci wybrać?

Orsalit, saszetki/płyn doustny

ORSALIT® hipoosmotycznym płynem nawadniającym (DPN). Jego skład zatwierdzili najlepsi pediatrzy w Europie. Nadaje się do uzupełniania płynów i składników mineralnych oraz pomaga zatrzymać biegunkę i wymiotuje. Przede wszystkim nawadnia. Producent zaleca specjalne dawkowanie, w zależności od stanu zdrowia i wieku dziecka.

Jeśli wybierzesz Orsalit, przed otwarciem wstrząśnij saszetką i płynem w butelce i przeczytaj ulotkę.

Floridral baby, proszek w saszetkach

Dicoflor elektrolity, proszek w saszetkach

HiPP ORS 200, kleik

Elektrolity dla dzieci — czy są smaczne?

Elektrolity dla dzieci wzbogacone są w owocowe aromaty, dzięki czemu są przyjemniejsze do spożycia. Wśród dostępnych smaków wyróżnia się między innymi smak bananowy, truskawkowy, czy malinowy. Niemniej warto pamiętać, że elektrolity mają za zadanie uzupełnić niedobory w organizmie w wyniku biegunki, wymiotów itp. Ich smak jest kwestią drugorzędną.

Pielęgniarka pediatryczna radzi

Na koniec rada pielęgniarki z oddziału pediatrycznego.

W moim szpitalu nie polecają wody mineralnej. Tylko gotowaną i przestudzoną. Dziecko powinno wypić min. 1,5 l wody na dobę. Wiem, brzmi kosmicznie. Przyjmij zasadę, każdy luźny stolec uzupełnij szklanką wody, ale nie nie wmuszaj całej szklanki na raz, bo dziecko wymiotuje. Podawaj jedną łyżeczkę raz na 3-4 minuty.

Jak zapobiegać odwodnieniu u dzieci i niemowląt?

Odwodnienie jest groźnym stanem, który może zagrażać życiu dziecka lub niemowlęcia. Dlatego ważne jest regularne nawadnianie organizmu poprzez podawanie wystarczającej ilości płynów. Niemowlęta do 6. miesiąca życia karmione piersią nie wymagają dodatkowego podawania płynów, ponieważ mleko matki jest najodpowiedniejszym środkiem nawadniającym. Dzieci powyżej 6. miesiąca życia powinny pić około 800-1000 ml płynów dziennie. Regularne podawanie wody  może zapobiec odwodnieniu. Produkty spożywcze zawierające probiotyki oraz zawierające odpowiednie proporcje soli mineralnych, witamin i elektrolitów,  takie jak płyny DPL,  są alternatywnym sposobem na nawodnienie organizmu.

Bibliografia

 1. Falszewska, A., & Szajewska, H. (2018). Acute infectious diarrhea in children – what do current data show? Zakażenia XXI wieku, 2018(2), 79–87. https://doi.org/10.31350/zakazenia/2018/2/ZZ2018011
 2. Odwodnienie u dzieci i jego parenteralne wyrównywanie. (b.d.). Pobrano 22 marzec 2022, z https://forumpediatrii.pl/artykul/forumpediatrii.pl/artykul/odwodnienie-u-dzieci-i-jego-parenteralne-wyrownywanie
 3. Karta charakterystyki produktu leczniczego Gastrolit.
 4. Ulotki, informacje z witryn internetowych producentów wymienionych w artykule preparatów.

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Magnez

  Magnez jest pierwiastkiem chemicznym o symbolu Mg i liczbie atomowej 12. Magnez jest ważnym składnikiem odżywczym dla organizmu człowieka, wpływa na pracę mięśni i układu nerwowego.
  Witaminy i mikro- i makroelementy
 • Potas

  Potas jest pierwiastkiem chemicznym o symbolu K i liczbie atomowej 19. Jest niezbędny dla organizmów żywych, ponieważ bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych oraz w regulacji równowagi wodno-elektrolitowej.
  Witaminy i mikro- i makroelementy
 • Sód

  Sód jest pierwiastkiem chemicznym o symbolu Na i liczbie atomowej 11. Jest to metal alkaliczny, który jest niezbędny dla funkcjonowania organizmu człowieka.
  Witaminy i mikro- i makroelementy
 • Wapń

  Wapń jest ważnym składnikiem budulcowym kości i zębów. Wapń jest również niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania mięśni i układu nerwowego.
  Witaminy i mikro- i makroelementy

Omawiane schorzenia

 • Biegunka

  Biegunka to stan, w którym występuje częste i luźne wypróżnianie się. Może być spowodowana różnymi czynnikami, takimi jak infekcje, choroby jelitowe, stres czy nieprawidłowa dieta.
 • Wyczerpanie z gorąca z odwodnieniem

  Schorzenie to charakteryzuje się uczuciem wyczerpania i gorąca, które towarzyszy odwodnieniu organizmu. Może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak choroby zakaźne, nadmierne wysiłki fizyczne czy niewłaściwa dieta.
 • Wymioty

  Schorzenie charakteryzujące się nagłym i niekontrolowanym odruchem wymiotnym, który może być spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak choroby, infekcje, stres czy nieprawidłowe odżywianie. Wymioty mogą prowadzić do odwodnienia organizmu i wymagają odpowiedniego leczenia, aby zapobiec poważnym powikłaniom.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .