Odwodnienie u dziecka – jak się objawia?

Odwodnienie jest skutkiem niedoboru wody w organizmie. A wraz z wodą uciekają mikroelementy takie jak sód, potas, magnez i wapń. A to dzięki nim pracują mięśnie, mózg, serce Twojego dziecka. Niedobór mikroelementów sprawia, że maluch nie chce się bawić, jest osowiały i senny. Co powinno Cię jeszcze zaniepokoić?

 Każde zachowanie, szczególnie jeśli dziecko ma lub odczuwa

Objawy wskazują na odwodnienie u dziecka. Dowiedz się, jak  wyglądają etapy odwodnienia u dzieci.  

REKLAMA
REKLAMA

Jednak po elektrolity sięgnij,  gdy Twój maluch ma biegunkę i wymiotuje, bo elektrolity dla dzieci nie tylko nawadniają, ale powstrzymują utratę wody [1]. 

Jak sprawdzić, czy dziecko jest odwodnione?

Jeszcze w domu możesz ocenić stan maluszka. Dlatego obserwuj dziecko i bezwzględnie jedź do szpitala, gdy coś Cię niepokoi. Odwodnienie u dziecka postępuje szybko. Każdy z etapów wymaga konsultacji lekarskiej, ale gdy stan pogarsza się, nie zwlekaj. W tabeli znajdziesz objawy i jak postępować w kolejnych etapach [2].

  Odwodnienie

objawy 

                                       postępowanie 
lekkie 

dziecko ma pragnienie – pije łapczywie oczy

podkrążone

podawaj wodę i doustne płyny nawadniające (DPN), czyli elektrolity, skonsultuj się z pediatrą 
średnie gałki oczne zapadnięte, brak łez, suche śluzówki,Stan zagrażający zdrowiu, leczenie szpitalne, kroplówki z dodatkiem elektrolitów
ciężkie 

dziecko mało pije – brak mu sił, zasypia, jest niekontaktowe, fałd skórny

na brzuchu po ujęciu w dwa palce się nie wyrównuje.

Stan zagrażający życiu, leczenie szpitalne, kroplówki z dodatkiem elektrolitów 

Odwodnienie u dziecka, kiedy do szpitala?

Nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Przyczyną odwodnienia u dziecka jest zazwyczaj silna biegunka, wymioty i niektóre choroby przewlekłe. Jeśli maluszek zwraca wszystko, co zje lub wypije, ryzyko odwodnienia wzrasta. Podobnie, jeśli wypróżnia się częściej niż zwykle, a zawartość nocnika jest wodnista. Zgłoś się do lekarza, zadecyduje, czy Twoje dziecko wystarczy w domu poić elektrolitami dla dzieci, czy jednak spędzi kilka dni w szpitalu [2]. 

Co to są doustne płyny nawadniające?

Doustne płyny nawadniające (DPL) popularnie zwane są elektrolitami, zapobiegają utracie mikroelementów oraz wody. Rozpuść proszek w wodzie i podawaj łyżeczką, gdy zaobserwujesz pierwsze objawy odwodniania u dziecka. Dzięki temu maluch odzyska siły. W aptece znajdziesz wiele elektrolitów bez recepty, ale Ty poproś o preparaty, które w składzie mają odpowiednie stężenie sodu i glukozy. Nazywają się hipoosmotyczne. Zanim podam kilka przykładów, przeczytaj jak podawać dziecku elektrolity.

Elektrolity dla dzieci w kroplach czy saszetkach?

Wiele leków dla dzieci występuje zazwyczaj w formie kropli oraz proszków w saszetkach. Inaczej jest w przypadku elektrolitów. Dostępne są one wyłącznie w postaci proszku lub tabletek musujących. Na próżno szukać ich w formie kropli.

Elektrolity dla dzieci – jak podawać? 

 Po pierwsze rozpuść zawartość saszetki lub tabletkę w zalecanej ilości wody.

  • Podawaj łyżeczką lub słomką, stopniowo (1 łyżeczka co 3 minuty przez 4 godziny).
  • Możesz schłodzić lub dodać kostkę lodu, zahamuje odruch wymiotny. 
  • Nie dosładzaj, nie podawaj z sokami. Soki są hiperosmotyczne, wzmagają wymioty

Na pewno interesuje Cię, jakie preparaty wybrać? Co jest najlepsze, najsmaczniejsze? I tu jest problem, bo elektrolity nie są smaczne. Większość dzieci nie chce ich pić, wymiotują. Jeden producent znalazł na to sposób [1].

Jakie elektrolity dla niemowląt i dzieci wybrać?

Orsalit 

ORSALIT® hipoosmotycznym płynem nawadniającym (DPN). Jego skład zatwierdzili najlepsi pediatrzy w Europie. Nadaje się do uzupełniania płynów i składników mineralnych oraz pomaga zatrzymać biegunkę i wymiotuje. Przede wszystkim nawadnia. Producent zaleca specjalne dawkowanie, w zależności od stanu zdrowia i wieku dziecka. Zapoznaj się z nim. 

 

Produkty Orsalit dla dzieciPostać dostępne smakidodatkowe informacje
Orsalit proszek w saszetce do rozpuszczenia w 200 ml przegotowanej, schłodzonej wody bananowy, malinowy, bezsmakowy dla dzieci poniżej 6. miesiąca życia lub alergików 
Orsalit drinkbutelka 200 ml gotowy rozwór, nie trzeba rozpuszczać truskawkowy smakPo otwarciu przechowywać w lodówce spożyć w ciągu 48 godzin
Orsalit Nutris proszek w saszetce do rozpuszczenia, Posiada innowacyjną formułę, dzięki której słony smak jest słabo wyczuwalnymalinowo-jagodowy wzbogacony odżywczą laktoalbuminą, która dostarcza niezbędne organizmowi aminokwasy egzogenne

Jeśli wybierzesz Orsalit, przed otwarciem wstrząśnij saszetką i płynem w butelce i przeczytaj ulotkę. 

Gastrolit 

Jeśli unikasz suplementów i nie stosujesz środków dietetycznych, Gastrolit jest właściwym wyborem. To jedyny doustny elektrolit dla dzieci zarejestrowany jako lek. Jest już Gastrolit w wersji środka dietetycznego, dlatego upewnij się, co otrzymałeś w aptece. 

Gastrolit to proszek do rozpuszczenia w szklance wody. Niestety nie jest smaczny, podawaj go łyżeczką najlepiej po schłodzeniu. 

Dawkowanie w odwodnieniu u dziecka

  • niemowlęta: w pierwszych 4-6 godzinach zalecane jest podawanie 100 ml płynu/kg masy ciała (mc.), później ok. 10 ml płynu/kg mc. po biegunkowym stolcu;
  • dzieci od roku do 3 lat: w ciągu pierwszych 4 godzin dawka 50 ml płynu/kg mc., a następnie nawadnianie zaleca się kontynuować dawką 10 ml płynu/kg mc. po każdym luźnym wypróżnieniu;
  • dzieci powyżej 3 roku życia: w ciągu pierwszych 4 godzin 500 ml płynu, a później ok. 100 do 200 ml po każdym biegunkowym stolcu;

Natomiast w zapobieganiu odwodnienia u dziecka dawkuj Gastrolit według schematu [3]. 

  • niemowlęta i małe dzieci do 3 roku życia: 10 ml płynu/kg mc. po każdym stolcu;
  • dzieci powyżej 3 roku życia oraz dorośli: 200 ml po biegunkowym stolcu.

Floridral i Floridral baby 

Po Floridal i Floridal baby sięgniesz, gdy twoje dziecko ma biegunkę lub wymioty. Floridral wzmacnia naturalną mikroflorę bakteryjną w jelitach i dzięki temu chroni organizm dziecka przed odwodnieniem. W opakowaniu znajdziesz dwie saszetki, wsyp do wody i podawaj dziecku łyżeczka lub słomką. 

Dicoflor elektrolity 

Dicoflror elektrolity podobnie jak poprzedni preparat zawiera elektrolity i naturalną mikroflorę bakteryjną. Zalecany jest u dzieci powyżej 6 miesięcy. Przed podaniem przeczytaj ulotkę. 

Acidolit 

Są to saszetki do sporządzenia roztworu. Podasz dziecku, gdy ma biegunkę lub wymioty. Acidolit pomaga także w uzupełnianiu mikroelementów i wody w pierwszym etapie odwodnienia u Twojego dziecka. 

Acidolit® może być stosowany u niemowląt, dzieci, a także dorosłych.

Jeśli Twój maluszek ma mniej niż 6 miesiąca wybierz Acidlit w wersji bezsmakowej.

HiPP ORS 200

I zupełnie inna propozycja na odwodnienie dla dzieci. Jest to gotowy do spożycia doustny płyn nawadniający z dodatkiem soku z marchewki. Płyn ma zalecane stężenie, dzięki temu hamuje wymioty u dziecka. Jest przeznaczony dla niemowląt powyżej 4. miesiąca i u małych dzieci. HiPP ORS 200 umożliwia leczenie biegunki w sposób naturalny. Wywołana biegunką utrata płynów i składników mineralnych zostaje szybko wyrównana [4]. 

Elektrolity dla dzieci – czy są smaczne?

Elektrolity dla dzieci wzbogacone są w owocowe aromaty, dzięki czemu są przyjemniejsze do spożycia. Wśród dostępnych smaków wyróżnia się między innymi smak bananowy, truskawkowy, czy malinowy. Niemniej warto pamiętać, że elektrolity mają za zadanie uzupełnić niedobory w organizmie w wyniku biegunki, wymiotów itp. Ich smak jest kwestią drugorzędną.

 

Pielęgniarka pediatryczna radzi

Na koniec rada pielęgniarki z oddziału pediatrycznego. 

W moim szpitalu nie polecają wody mineralnej. Tylko gotowaną i przestudzoną. Dziecko powinno wypić min. 1,5 l wody na dobę. Wiem, brzmi kosmicznie. Przyjmij zasadę, każdy luźny stolec uzupełnij szklanką wody, ale nie nie wmuszaj całej szklanki na raz, bo dziecko wymiotuje. Podawaj jedną łyżeczkę raz na 3-4 minuty.