Magnez dla dzieci – czy jest potrzebny?

Magnez to bardzo ważny pierwiastek w naszym organizmie. Bierze udział w około 300 procesach metabolicznych, które zachodzą w ciele. Jedne z najważniejszych, to np. synteza białek, komórkowa produkcja i magazynowanie energii lub wzrost komórek (a więc i całego organizmu). Magnez dla dzieci jest bardzo ważny w okresie rozwoju, gdyż odpowiada za prawidłowy metabolizm tkanki kostnej, przewodnictwo nerwowe i utrzymanie odpowiedniego ciśnienia tętniczego krwi. Pojawia się zatem pytanie: “Jak dużo magnezu powinno przyjmować dziecko? Warto go suplementować czy dostarczać jedynie z pożywienia?”. Na te pytania znajdziecie odpowiedzi poniżej [1,2].

Ile magnezu potrzebuje dziecko?

Skąd mamy wiedzieć ile magnezu (lub innego składnika odżywczego) należy przyjmować codziennie? Te wartości zostały określone na podstawie badań i zestawione w tabelach dietetycznych. Będą nas interesować głównie dwa określenia:

 1. RDA (Zalecane Dzienne Spożycie; Recommended Dietary Allowance) – określa średnie dzienne spożycie składnika odżywczego, które pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie prawie całej (97 – 98%), zdrowej populacji.
 2. AI (Wystarczające Spożycie; Adequate Intake) – stosowany, jeśli nie można ustalić RDA. Określa się najczęściej na podstawie danych eksperymentalnych lub obserwacyjnych przeciętnego spożycia [3,4].

Tabela 1. Zalecane dziennie spożycie magnezu w zależności od wieku i płci [5].

REKLAMA
REKLAMA
WiekMężczyzna [mg/dzień]Kobieta [mg/dzień]
Do 6 miesięcy30*
7-12 miesięcy75*
1-3 lat80
4-8 lat130
9-13 lat240
14-18 lat410360

*AI

Jakie są źródła magnezu?

Wiemy już, jakie ilości magnezu dla dzieci będą odpowiednie w zależności od wieku. Jednak suche liczby niewiele mówią rodzicom, dlatego Tabela 2. prezentuje wybrane produkty spożywcze wraz z zawartością magnezu.

Tabela 2. Zawartość magnezu w wybranych produktach spożywczych [3].

Produkt spożywczyMagnez [mg/100 g produktu]
Nasiona słonecznika326
Migdały269
Kasza gryczana231
Płatki owsiane130
Brązowy ryż116
Banany27
Wołowina28
Wieprzowina28
Ser gouda30
Mleko 2%12
Jajo kurze12
Ser twarogowy półtłusty10

Nie zapominajmy, że również woda mineralna może być dobrym źródłem magnezu dla dzieci. Zawartość magnezu różni się w zależności od rodzaju wody, ale może sięgać nawet ponad 100 mg Mg2+/l wody.

Magnez dla dzieci – czy warto suplementować?

Głównym źródłem magnezu dla dzieci powinna być dobrze dobrana i zbilansowana dieta. Zawsze powinniśmy bazować na zróżnicowanych posiłkach. Dzięki różnorodnej diecie zapewnimy dzieciom także inne niezbędne mikro oraz makroelementy, jak również witaminy. Natomiast jeśli dziecko ma niedobór magnezu lub nie jesteśmy w stanie zapewnić mu odpowiedniej ilości z diety, to powinniśmy sięgnąć po rozważną suplementację.

Przed rozpoczęciem suplementacji warto wykonać badania diagnostyczne, aby określić faktyczny poziom magnezu w organizmie. Dobrze poznać również objawy, które mogą wskazywać na jego niedobory:

 • Nadmierna kurczliwość mięśni.
 • Drżenie powiek.
 • Mrowienie.
 • Lęk (nadpobudliwość przewodu pokarmowego, kołatanie serca).
 • Ospałość, zmęczenie.
 • Zaburzenia snu.
 • Wahania nastroju.
 • Nerwowość, drażliwość [6].

Magnez a witamina B6

Suplementacja magnezu oraz jednoczesne przyjmowanie witaminy B6 ma zwiększać wchłanianie magnezu i potęgować jego efekty. Jak to wygląda w praktyce? Badania kliniczne nie dają na to jednoznacznej odpowiedzi. Zachęcam do zgłębienia tematu poprzez lekturę jednego z naszych poradników: Czy witamina B6 faktycznie wpływa na wchłanianie magnezu?

Jaki magnez dla dzieci?

Suplementację magnezu dla dzieci najlepiej rozpocząć, korzystając z preparatów w formie leków. W aptekach znajdziemy sporo leków OTC. Pamiętajmy, że nie muszą być to tylko produkty skierowane typowo dla dzieci. Często dzięki odpowiednio dobranej dawce, możemy podawać magnez dla dziecka, korzystając z klasycznych preparatów dla dorosłych.

Magnez dla dzieci w formie tabletek

Leki z magnezem dla dzieci w formie tabletek będą dobrym wyborem dla nieco starszych. Większość preparatów zaleca podawanie magnezu dzieciom od 6. roku życia. Dla młodszych nieco problematyczna może być sama postać leku – tabletki są niestety dość duże i mogą być trudne do połknięcia.

Dawkowanie magnezu dla dzieci od 6. roku życia określane jest na podstawie masy ciała. Wynosi ono od 10 do 30 mg jonów magnezu na kilogram masy ciała. Przykładowo dziecko o masie 20 kg powinno przyjmować od 200 mg do 600 mg Mg2+. W przypadku tabletek o zawartości 50 mg jonów magnezu będzie to od 4 do 6 tabletek na dobę. Dawkę dobową najlepiej podzielić na 2 lub 3 dawki [6].

Przykładowe leki z magnezem dla dzieci w formie tabletek prezentuje poniższa tabela.

Tabela 3. Przykładowe leki z magnezem dla dzieci.

ProduktZawartość Mg2+ na 1 tabletkę.
Magne B648
Magne B6 Forte100
Magnefar B6 Bio60
Magnefar B6 Forte100
Maglek B651
Asmag20
Slow-Mag, Slow-Mag B664
Laktomag B670

Jedyny lek, który jest zarejestrowany do stosowania u dzieci od 1. roku życia oraz dostępny jest bez recepty to Laktomag B6.

Magnez dla dzieci w formie proszku

Inne propozycje uzupełnienia niedoborów magnezu u dzieci to preparaty w formie proszku do rozpuszczania w wodzie. Są to suplementy diety. Prezentowane produkty można podawać dzieciom od 3. roku życia. W celu uzupełnienia ewentualnych niedoborów najczęściej wystarczy 1 saszetka dziennie.

Saszetkę z proszkiem wystarczy rozpuścić w połowie szklanki z wodą i wypić. Jest to prosta i szybka forma podania nawet dla dzieci, które nie potrafią lub nie mogą połykać tabletek. Proszek zawiera substancje poprawiające smak.

Magnez dla dzieci w formie proszku występuje w aptekach w preparatach, takie jak:

 • Zdrovit Magnum Junior.
 • Olimp Chela-Mag B6 Junior.
 • Formag.

Zdrovit Magnum Junior oraz Olimp Chela-Mag B6 Junior zawierają organiczne formy magnezu, które zapewniają lepszą biodostępność niż formy nieorganiczne [7].

Magnez w syropie dla dzieci

Następnym rodzaje produktów z magnezem dla dzieci są suplementy diety w formie płynnej – syropu. Wyróżniamy tutaj Magnefar B6 Junior oraz Hartuś Magnez + Witamina B6. Suplementy w swoim składzie mają magnez w formie organicznej, co przemawia na ich korzyść. Plusem magnezu w syropie dla dzieci jest objętość zalecanej, dziennej dawki, która przedstawia się następująco:

 • Magnefar B6 Junior: 10 ml raz na dobę.
 • Hartuś Magnez + Witamina B6: 15 ml raz na dobę.

Syropy z magnezem dla dzieci można stosować od 3. roku życia.

Magnez dla dzieci w formie żelek

Na koniec chciałbym przedstawić zupełnie inną formę magnezu dla dzieci – żelki Magmisie. To również suplement diety przeznaczony dla dzieci od 3. roku życia. Co ciekawe, zawiera magnez w formie organicznej. Stosuje się zwykle 2 żelki 1 do 3 razy na dobę.