aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

Wszystko, co musisz wiedzieć o e-recepcie

E-recepta w pigułce. Jak ją zrealizować?

E-recepta jest następcą recepty papierowej. W porównaniu do poprzedniczki ma swoje niezaprzeczalne zalety. Jest czytelna, znacząco eliminuje prawdopodobieństwo pomyłki przy wydawaniu leku. Można ją wystawiać i realizować na dłuższy okres czasu, niż receptę papierową. Każdy lek można wykupić w innej aptece, co jest istotnym ułatwieniem. Nie jest też wolna od pewnych kruczków, które potrafią zaskoczyć pacjenta, a także lekarza. Na co zwracać uwagę? Zapraszam do lektury.

Jak wygląda e-recepta?

E-recepta jest dokumentem elektronicznym, co oznacza, że nie musisz mieć wydruku do realizacji w aptece. Do wykupienia leków wystarczy czterocyfrowy kod oraz PESEL pacjenta.

Kod e-recepty można otrzymać w trakcie teleporady lub wizyty u lekarza. Dla pacjentów posiadających aktywne Internetowe Konto Pacjenta, kod recepty można odebrać mailem lub sms-em.

Czasem możesz otrzymać wydruk informacyjny z receptą lub pakietem recept, dzięki którym również wykupisz swoje leki w aptece.

Trzeba pamiętać o zasadzie, że jeden lek to jedna e-recepta. Różne leki, czyli różne recepty, można realizować w różnych aptekach. Natomiast jeśli zaczniesz kupować jeden lek w jednej aptece, musisz wykupić go do końca właśnie tam.

Ile jest ważna e-recepta?

Zazwyczaj e-recepta jest ważna 30 dni od daty wystawienia, lub “daty realizacji od” wskazanej przez osobę wystawiającą receptę.

Wyjątkiem są e-recepty na antybiotyki (ważne 7 dni od daty wystawienia) oraz preparaty immunologiczne (ważne 120 dni od daty wystawienia).

W przypadku pacjentów przewlekle chorych lekarz może wystawić receptę ważną 365 dni. Uwaga: taką receptę trzeba zacząć realizować w ciągu 30 dni od daty wystawienia – inaczej farmaceuta będzie musiał odliczyć niewykorzystaną część opakowań leku. W praktyce dochodzi do sytuacji, gdy pacjent ma ważną e-receptę, ale już nic nie może z niej wykupić.

Ponadto zawsze sprawdzaj, czy Twoja e-recepta wystawiona na 365 dni zawiera dawkowanie. Jeśli nie, możesz otrzymać jedynie 2 najmniejsze opakowania leku i to w ciągu 30 dni od daty wystawienia dokumentu.

Każdy lek należy traktować osobno. Zdarza się bowiem, że w jednym pakiecie recept na 5 leków, znajdują się e-recepty z różnymi terminami ważności.

Ile leku można przepisać na e-recepcie?

Lekarz na jednej e-recepcie może wypisać ilość leku do 360-dniowego okresu stosowania. Jednorazowo można wykupić leki na 180 dni. Wyjątkiem są leki narkotyczne i odurzające; tutaj można przepisać środek na maksymalnie 90 dni stosowania.

Farmaceuta wylicza okres stosowania leku na podstawie ilości opakowań oraz sposobu dawkowania umieszczonego na e-recepcie. Tu istotna uwaga: dawkowanie musi być precyzyjne i możliwe do policzenia.

Czy można poprawić e-receptę?

Żaden system nie jest doskonały, zatem i w przypadku e-recepty pojawiają się błędy i wątpliwości co do dawkowania, wielkości opakowania leku, czy sposobu zapisu. E-recepty nie można poprawić. W przypadku błędu czy nieścisłości można ją jedynie wycofać, a na jej miejsce wystawić nową e-receptę. Warto zapoznać się także z innymi funkcjonalnościami z zakresu e-zdrowia. Od nowego roku obowiązkową pozycją stało się e-skierowanie.

Jak zrealizować e-receptę?

 1. Najpierw podajemy cztery cyfry kodu e-recepty.
 2. Potem podajemy cały numer PESEL pacjenta, na którego jest wystawiona e-recepta (ważne, jeśli wykupujemy leki dla kogoś).
 3. Na podstawie fragmentów numeru PESEL farmaceuta mimo najszczerszych chęci nie jest w stanie zrealizować e-recepty. Sama data urodzenia nie wystarczy.
 4. Poprawki lekarskie na wydruku informacyjnym e-recepty nie mają znaczenia: błędną e-receptę trzeba wycofać z systemu i wystawić ponownie.
 5. Lekarze nadal mogą wystawiać recepty papierowe według obowiązujących wzorów.

Czy e-recepta przez internet jest legalna?

Tak, e-recepty uzyskane przez internet są legalne i akceptowane w Polsce. System e-recept został wprowadzony w Polsce jako część usprawnienia i informatyzacji opieki zdrowotnej. E-recepty umożliwiają elektroniczne wystawianie, przesyłanie i przetwarzanie recept lekarskich przez lekarzy oraz apteki.

Bibliografia

Omawiane substancje

W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

Omawiane schorzenia

W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .
 • Ilustracja poradnika Jakie leki wprowadzono na rynek w marcu 2024?

  Każdego miesiąca Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych zezwala na wprowadzenie nowych leków na polski rynek. Także w marcu tego…

 • Ilustracja poradnika Lek z winblastyną wycofany z obrotu!

  W ostatnim czasie wycofano z obrotu fiolki zawierające winblastynę, ze względu na zauważalną wadę jakościową. Na jaki lek…

 • Ilustracja poradnika Jak powinna wyglądać dieta astmatyków?

  Astma to przewlekła choroba układu oddechowego, która dotyka milionów ludzi na całym świecie. Stosowanie leków, zaleconych przez lekarza,…

 • Ilustracja poradnika Lek na nadciśnienie wycofany z obrotu!

  Popularny lek na nadciśnienie został wycofany z obrotu! Co to za lek? Na jakie serie trzeba zwrócić uwagę?

 • Ilustracja poradnika Farmaceuta może zrobić przegląd lekowy Twojej apteczki! Na czym to polega?

  Jesteś klientem apteki i zażywasz wiele leków. Zastanawiałeś się nad tym, czy to jest bezpieczne i potrzebne? Czy…