Szukając dobrych leków przeciwalergicznych do oczu, warto wypróbować jedne z wielu kropli do oczu dostępnych w aptece bez recepty. W zależności od zawartej substancji czynnej wykazują one inny sposób działania. Niemniej jednak wiele kropli przeciwalergicznych bez recepty wykazuję wysoką skuteczność w łagodzeniu objawów alergicznego zapalenia spojówek.
Stabilizatory komórek tucznych – kromoglikan sodu
Przykłady preparatów: Allergocrom, Allergo-COMOD, Polcrom
Alergia to nadmierna odpowiedź układu odpornościowego na czynniki środowiskowe.
Za wystąpienie reakcji alergicznej odpowiedzialne są mediatory stanu zapalnego, gromadzone głównie w ziarnistościach komórek tucznych (mastocytów) lub granulocytów kwasochłonnych. Wśród tych substancji możemy wyróżnić np. histaminę, leukotrieny, cytokiny, interleukiny. Kromoglikan sodowy stabilizuje błony komórkowe, przez co przeciwdziała degranulacji mastocytów oraz uwalnianiu czynników prozapalnych. Krople będą hamowały odpowiedź organizmu w przypadku kontaktu z alergenem. Jednak nie zmniejszają objawów, kiedy reakcja już się rozwinęła. Dlatego stosowanie kropli do oczu o takim działaniu powinno mieć charakter zapobiegawczy. Krople z kromoglikanem należy zacząć przyjmować jeszcze przed pojawieniem się alergenu w naszym otoczeniu.
Leki przeciwhistaminowe – ketotifen, olopatadyna, azelastyna
Ketotifen – np. Zabak
Histamina jest jednym z głównych czynników prozapalnych, odpowiedzialnych za powstanie reakcji alergicznej i uciążliwych objawów. Ketotifen jest antagonistą histaminowego receptora H1. Dodatkowo stabilizuje komórki tuczne oraz hamuje przenikanie, aktywację oraz degranulację granulocytów kwasochłonnych. Przeciwalergiczne krople do oczu z ketotifenem stosujemy u pacjentów od 3 r.ż. po 1 kropli do worka spojówkowego, 2 razy na dobę.
Opatadyna – np. Starazolin Alergia, Oftahist
Olopatadyna również ma działanie przeciwhistaminowe poprzez blokowanie receptora H1. Hamuje wczesną fazę reakcji zapalnej. Dodatkowo stabilizuje komórki tuczne spojówki.
Jest substancją dostępną już także bez recepty, ale może być stosowana samodzielnie jedynie u dorosłych. Jeśli po trzech dniach od rozpoczęcia stosowania (2 razy dziennie po jednej kropli) nie dojdzie do poprawy, należy skonsultować się z lekarzem.
Azelastyna – np. Allergodil, Azelastin COMOD
Azelastyna jest związkiem o silnym i długotrwałym działaniu przeciwalergicznym. Działa na receptory histaminowe H1, blokując je. Ponadto po podaniu miejscowym do oczu wykazuje działanie przeciwzapalne. Zmniejsza syntezę i uwalnianie mediatorów chemicznych jak np. leukotrieny, serotonina, histamina, uczestniczących we wczesnej i późnej fazie reakcji alergicznej. Preparat może być stosowany u dorosłych i dzieci powyżej 4 r.ż. Zazwyczaj dawkuje się jedną kroplę do każdego oka dwa razy dziennie. Lek można używać profilaktycznie w okresie zwiększonego narażenia na alergen. Cykl leczenia nie powinien być dłuższy niż sześć tygodni.
Krople obkurczające naczynia krwionośne – tetryzolina
Np. Starazolin (Czerwone oko), Visine Classic
Tetryzolina działa pobudzająco na receptory alfa-adrenergiczne współczulnego układu nerwowego. Zastosowanie miejscowe powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych gałki ocznej, zmniejszenie przekrwienia spojówek oraz obrzęku. Preparaty łagodzą objawy, takie jak świąd, pieczenie, nadmierne łzawienie i podrażnienie. Kropli nie powinny stosować osoby cierpiące na jaskrę lub inne ciężkie choroby oczu. Samodzielnie można stosować produkt leczniczy maksymalnie 2 dni, dwa do trzech razy na dobę. O dłuższej kuracji musi zadecydować lekarz.
Krople łagodzące – ektoina
Np. Ektin, Alectoin
Ektoina jest naturalną substancją pochodzenia bakteryjnego. Ma zdolność do ochrony białek i błon biologicznych przed uszkodzeniami spowodowanymi przez ekstremalne warunki środowiskowe, takie jak ciepło, światło UV, wysoka osmolarność lub suchość. Substancja łagodzi swędzenie, łzawienie i zaczerwienienie oczu, spowodowane ekspozycją na alergen. Dodatkowo przyspiesza regenerację spojówki.
Inne metody łagodzenia alergicznego zapalenia spojówek
Poza miejscowym stosowaniem kropli, można przyjmować również doustne leki przeciwhistaminowe. Jest to zalecane, gdy reakcja obejmuje też inne objawy, np. związane z alergicznym nieżytem nosa (m.in. kichanie, swędzenie, niedrożność lub wyciek). Zanim rozpoczniemy leczenie farmakologiczne, warto wypróbować przemywanie oczu solą fizjologiczną, krople nawilżające z hialuronianem sodu i miejscowo zimne okłady (szczególnie u dzieci) oraz unikanie czynników wywołujących objawy. Warto zwrócić uwagę, że wymienione preparaty przeciwalergiczne nie będą skuteczne, jeśli mamy do czynienia z innymi schorzeniami narządu wzroku, np. zakażeniami bakteryjnymi lub wirusowymi. Dlatego jeśli nie jesteśmy pewni przyczyny naszych objawów lub stają się one uciążliwe mimo samodzielnych prób łagodzenia ich, powinniśmy zasięgnąć porady lekarza.