👋 Witaj, uruchomiliśmy nową wersję strony z ogromną ilością zmian. Część treści może chwilowo działać inaczej niż powinna. Przepraszamy!
leki-orange

Przyjmowanie ibuprofenu w ospie wietrznej

Dlaczego nie należy podawać ibuprofenu w ospie wietrznej?

Stosowanie ibuprofenu w ospie wietrznej może prowadzić do niebezpiecznych powikłań. Lek ten jest jednym z najpowszechniejszych składników dostępnych bez recepty preparatów przeciwbólowych i przeciwgorączkowych przeznaczonych dla dzieci. Dlaczego nie należy podawać ibuprofenu małym pacjentom chorym na ospę?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wywoływana przez wirusa VZV, dotykająca najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Jej leczenie skupia się na objawach. Antybiotyki nie są skuteczne w ospie, ponieważ nie działają na wirusy. W celu łagodzenia bólu oraz zbicia wysokiej gorączki u dziecka, sięgającej nawet 40°C, konieczne jest podawanie odpowiednich leków. Najczęstszym wyborem są te dostępne w aptece bez recepty [3].

https://leki.pl/poradnik/ospa-wietrzna-ktory-preparat-wybrac-i-jak-je-stosowac/

Przy wyborze odpowiedniego preparatu należy jednak zachować szczególną ostrożność. Wiele źródeł naukowych wskazuje na to, że przyjmowanie przez osobę chorą na ospę leków z grupy NLPZ może mieć niebezpieczne konsekwencje. Do tego typu substancji należy aspiryna, która nie może być podawana dzieciom ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a. Na szczęście coraz większa część rodziców wie o tym, że nie można podawać jej najmłodszym pacjentom [4].

Kolejnym ryzykownym w przebiegu ospy wietrznej lekiem jest ibuprofen. Stanowi składnik wielu preparatów adresowanych dla dzieci. Wiedza na temat jego potencjalnej szkodliwości w przebiegu niektórych chorób nie jest powszechna. Z tego względu to on najczęściej jest odpowiedzialny za groźne powikłania u pacjentów z ospą. [4]

Jakie mogą być konsekwencje stosowania ibuprofenu w ospie?

Ibuprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym. Zmniejsza stan zapalny, poprzez przerywanie naturalnej kaskady reakcji chemicznych zachodzących w organizmie podczas infekcji lub urazu. Dzięki temu redukuje ból i pomaga obniżyć temperaturę. Stosowanie ibuprofenu w wielu przypadkach jest korzystne ze względu na jego skuteczność oraz wysoki profil bezpieczeństwa. Jednak, jak wszystkie leki, posiada skutki uboczne oraz przeciwwskazania do stosowania.

Przyjmowanie ibuprofenu w trakcie ospy może zwiększyć ryzyko rozwinięcia się powikłań tej choroby, takich jak gronkowcowe i paciorkowcowe nadkażenia skóry. Kolejną, poważną konsekwencją takich wtórnych infekcji bakteryjnych, mogą być ropnie oraz martwica tkanek miękkich i skóry. Nie oznacza to, że ibuprofen jest szkodliwym lekiem. Po prostu mechanizm jego działania jest niekorzystny w przebiegu ospy [1,2].

https://leki.pl/poradnik/ospa-wietrzna-co-to-za-choroba-kto-powinien-sie-zaszczepic/

Leki z grupy NLPZ, do których zaliczany jest ibuprofen, hamują przemieszczanie się granulocytów obojętnochłonnych do miejsca zakażenia. W konsekwencji te komórki odpornościowe mają problem z dotarciem do zainfekowanych bakteryjnie krost. Zwiększa to ryzyko rozwinięcia się poważnej infekcji mogącej doprowadzić do martwicy tkanek. Z tego względu nie należy stosować ibuprofenu w ospie [1,2].

Najgroźniejszą możliwą konsekwencją podawania ibuprofenu pacjentom z ospą wietrzną jest posocznica, czyli inaczej sepsa. Stan ten jest bezpośrednim zagrożeniem życia [3].

Jaki lek przeciwgorączkowy podawać dziecku choremu na ospę wietrzną?

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem w obniżaniu wysokiej gorączki u dziecka chorego na ospę wietrzną będzie podanie paracetamolu . Ważne jest, aby dawka i forma preparatu była dostosowana do wieku małego pacjenta [3].

https://leki.pl/poradnik/kiedy-jako-lek-przeciwgoraczkowy-nalezy-zastosowac-paracetamol/

Należy mieć również świadomość, że ibuprofen występuje pod różnymi nazwami handlowymi. Wybierając preparat, warto kierować się informacją o zawartej w nim substancji czynnej.

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Ospa wietrzna to choroba zakaźna wieku dziecięcego wywoływana przez wirus Varicella zoster. Przenoszona jest przez wydzieliny dróg oddechowych i kontakt z treścią pęcherzyków ospy wietrznej. Objawia s…
Omawiane substancje
Ibuprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NSAID). Ibuprofen jest stosowany w celu obniżenia gorączki i leczenia bólu lub stanu zapalnego spowodowanego wieloma schorzeniami, takimi jak ból…
Paracetamol to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Nie wykazuje on działania przeciwzapalnego. Dokładny mechanizm jego działania nie został poznany. Lek ten jest stosowany w leczeniu wielu sch…
Podsumowanie
SubstancjeIbuprofen,
Paracetamol
SchorzeniaOspa wietrzna
KategoriaDermatologia,
Leki na receptę,
Rany i problemy skórne
TematyChoroby wirusowe,
Choroby zakaźne,
Gorączka,
Leczenie ospy
AutorSara Janowska
Ostatnia aktualizacja2 tygodnie temu
Data publikacji28.09.2021
Bibliografia4 źródła