Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła spray do nosa zawierający 0,15% chlorowodorek azelastyny Astepro® Allergy (Bayer). Preparat może być stosowany w celu tymczasowego łagodzenia kataru siennego i innych objawów alergii górnych dróg oddechowych, takich jak: zatkany nos, kichanie i swędzenie nosa. Lek będzie dostępny dla dorosłych i dzieci powyżej 6 roku życia.

Czytaj również: Czy dupilumab sprawdzi się w leczeniu astmy u dzieci?

Leki przeciwalergiczne

Obecnie leki przeciwalergiczne OTC obejmują 3 główne grupy: leki przeciwhistaminowe, steroidy donosowe i stabilizatory komórek tucznych. Jak podaje producent, Astepro® Allergy będzie pierwszym dostępnym bez recepty antyhistaminowym i niesteroidowym preparatem dopuszczonym do użytku w Stanach Zjednoczonych.

REKLAMA
REKLAMA

Czytaj również: FDA zatwierdza nowe leczenie alergicznego nieżytu nosa (ANN)

Nowe odkrycie – azelastyna

Należy podkreślić, że antyhistaminowy lek OTC dostępny będzie w standardowej dawce na receptę. Efekt antyalergiczny po zastosowaniu azelastyny utrzymuje się do 24 godzin i pozwala znosić objawy bez stosowania leków obkurczających naczynia.

Astepro® Allergy najprawdopodobniej pojawi się na rynku początkiem 2022 roku. Jego dostępność będzie odpowiedzią na potrzeby konsumentów z alergicznym nieżytem nosa. Tylko w Ameryce, według statystyk firmy Bayer, jest ich ponad 50 milionów.

Bibliografia