,

Czy suplementacja witaminą D3 wpływa na ataki migreny?

SPIS TREŚCI

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Migrenowe bóle głowy dotykają znaczną część społeczeństwa. Osoby dotknięte atakiem migrenowym często są niezdolne do pracy. Co więcej, stosowane obecnie leki nie zawsze są skuteczne. Dlatego coraz większą uwagę zwraca się na nasze nawyki żywieniowe i ich wpływ na migrenowe bóle głowy.
Czy suplementacja witaminą D3 wpływa na ataki migreny?

Według artykułu opublikowanego w The American Journal of Emergency Medicine suplementacja witaminy D3 może zmniejszyć liczbę migrenowych ataków bólu głowy w miesiącu. Co więcej, suplementacja witaminy D3 skraca także liczbę dni z bólem głowy.

Autor badania Chen Hu wraz z zespołem przeprowadzili systematyczny przegląd randomizowanych badań kontrolnych, badających wpływ witaminy D na pacjentów z migreną. W  przeglądzie uwzględniono dane z sześciu randomizowanych i kontrolowanych badań. Łącznie w badaniach wzięło udział 301 pacjentów.

Pacjenci otrzymywali witaminę D3 w dawkach od 7000 j.m. do 5000 000 j.m. tygodniowo. Czas terapii witaminą D3 wynosił od 10 do 24 tygodni.

Według przeprowadzonej metaanalizy suplementacja witaminą D może istotnie zmniejszyć liczbę ataków bólu głowy na miesiąc o 2,7 ataków, liczbę dni bólu głowy na miesiąc o 1,6 dni i punktację w skali MIDAS o 5,7 u pacjentów z migreną. Natomiast czas trwania ataku i nasilenie bólu głowy są podobne w obu grupach. Badania sugerują również że suplementacja witaminą D może być bardziej skuteczna u dzieci niż u pacjentów dorosłych.

Napadom migreny towarzyszy podwyższony poziom niektórych neuropeptydów we krwi. Jednym z takich neuropeptydów jest peptyd związany z genem kalcytoniny-CGRP. Naukowcy zaobserwowali zmniejszenie stężenia CGRP podczas suplementacji witaminą D3. Być może właśnie zmniejszenie stężenia tego neuropeptydu jest odpowiedzialne za pozytywny wpływ suplementacji witaminy D na ataki migrenowe.

Potrzebujemy więcej randomizowanych kontrolowanych badań z dużymi próbkami pacjentów, aby zbadać tę kwestię„.-piszą autorzy badania. Być może nowe badania dadzą nam wiarygodną odpowiedź, czy witamina D3 łagodzi ataki migreny oraz jakie dawki powinniśmy suplementować.

Źródło: https://www.ajemjournal.com/article/S0735-6757(21)00642-2/fulltext#%20

Bibliografia

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Witamina D

  Witamina D jest niezbędna dla zdrowia kości i zębów. Najlepiej wchłania się ją z naturalnego źródła - promieni słonecznych.
  Witaminy i mikro- i makroelementy

Omawiane schorzenia

 • Migrena

  Migrena to choroba neurologiczna, charakteryzująca się nawracającymi, silnymi bólami głowy, często towarzyszącymi nudnościom i światłowstrętowi. Migrena może mieć różne przyczyny, takie jak stres, zmiany hormonalne, nieprawidłowe odżywianie, brak snu czy czynniki genetyczne, i może wpływać na jakość życia pacjenta.
 • Migrena bez aury

  Migrena bez aury to choroba neurologiczna, charakteryzująca się nawracającymi, silnymi bólami głowy, często towarzyszącymi nudnościami i światłowstrętem. Schorzenie to może znacznie wpłynąć na jakość życia pacjenta i wymaga odpowiedniego leczenia.
 • Migrena z aura

  Migrena z aura to choroba neurologiczna, która charakteryzuje się występowaniem bólów głowy oraz objawów neurologicznych, takich jak zaburzenia widzenia czy mowy. Jest to schorzenie, które może znacznie wpłynąć na jakość życia pacjenta.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .