,

Jaki jest najlepszy preparat na bolesne skurcze nóg u osób starszych?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Co stosować na nocne skurcze nóg u osób starszych?

Jak poradzić sobie z bolesnymi skurczami nóg w podeszłym wieku? Czy dieta, styl życia i właściwa suplementacja mogą przyczynić się do poprawy samopoczucia i zniwelowania przykrych objawów?
Co na nocne skurcze nóg u osób starszych? Diosminex Max, Potazek MAG czy Lioton 1000? (fot. leki.pl)

Nocne skurcze nóg – jaka może być przyczyna?

U osób starszych pogarsza się trawienie pokarmów, wzrok, słuch, wydolność układu oddechowego i krążenia. Dochodzą problemy z koncentracją i pamięcią a także problem inkontynencji (nietrzymania moczu), który niekiedy zmusza pacjentów do ograniczenia wypijanych płynów w ciągu doby. Wraz ze zmniejszeniem ilości płynów zmieniają się zawartości elektrolitów we krwi i komórkach. Te zaburzenia mogą być przyczyną silnych skurczów mięśni nóg, występujących głównie w porze nocnej.  Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej są bardzo częste u pacjentów starszych. Przyczyn tego stanu jest wiele, ale najważniejsze to:

 • zmniejszenie ilości wypijanych płynów;
 • choroby układu nerwowego, udar mózgu, zaburzenia odczuwania pragnienia;
 • zmniejszenie ilości wody w organizmie;
 • zmniejszenie masy mięśniowej kosztem tkanki tłuszczowej;
 • stosowanie leków moczopędnych;
 • biegunka i wymioty;
 • współistniejąca choroba naczyń obwodowych – niewydolność krążenia i miażdżyca naczyń krwionośnych.

Jak można pomóc sobie w bolesnych skurczach nóg?

Dużą ulgę dają ćwiczenia w domu, wykonywane regularnie a mające na celu wzmocnienie mięśni nóg i usprawnienie przepływu krwi. Samopoczucie poprawia trzymanie nóg wyżej niż reszty ciała, podczas siedzenia czy leżenia. Długa pozycja siedząca z opuszczonymi nogami sprzyja opuchnięciom łydek, ich skurczom i zwiększa ryzyko niewydolności krążenia. 

Nie można zapominać też o odpowiedniej podaży płynów i diecie bogatej w potrzebne minerały. Aby kontrolować ilość wypijanych płynów w ciągu doby, można wykorzystać prosty sposób. Przygotować butelkę półtoralitrową napełnić ją wodą z ulubionym dodatkiem (liść mięty, odrobina cytryny czy pomarańczy) i kontrolować w ten sposób ilość dodatkowo wypitego płynu. 

Dieta bogata w witaminy i minerały będzie mieć korzystny wpływ na właściwą gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu. Warto sięgnąć po pomidory czy sok pomidorowy, inne warzywa, owoce bogate w witaminę C,  a także bogate źródła magnezu i wapnia – nabiał, białko dobrej jakości zawarte w mięsie i rybach, orzechy i zdrowe nasiona. 

Jakie preparaty pomogą na nocne skurcze nóg u osób starszych?

Magnez i potas to dwa niezbędne pierwiastki warunkujące właściwą pracę układu nerwowego oraz serca i układu krążenia. Magnez jest kofaktorem większości procesów zachodzących w komórkach naszego ciała. Zapobiega skurczom nóg i sprzyja właściwemu funkcjonowaniu mięśni. Preparaty magnezu należy przyjmować po posiłku, popijając wodą. W przypadku silnych skurczów nóg suplementacja powinna być prowadzona regularnie, przez kilka miesięcy.Potas wspiera działanie magnezu i zmniejsza ryzyko nocnych skurczów mięśni nóg. Poza tym warunkuje prawidłową kurczliwość mięśnia sercowego. Dużą dawkę potasu zawierają banany, warzywa strączkowe, warzywa zielone, sól wzbogacona potasem i jodem. 

Pacjenci przyjmujący leki oszczędzające potas (eplerenon, IKA, sartany – antagonisty receptora AT1), a więc pacjenci leczący się na nadciśnienie tętnicze i niewydolność serca, powinni zwrócić uwagę na poziom potasu we krwi. Dodatkowa suplementacja przy stosowaniu tych leków nie jest wskazana. W takim przypadku ewentualną suplementację powinien zlecić lekarz. 

Jakie są najlepsze preparaty magnezu i potasu na skurcze nóg?

Warto zastanowić się nad właściwym wyborem odpowiedniego produktu magnezu i potasu. Istotną kwestią będzie jego przyswajanie, czyli wchłanianie z przewodu pokarmowego z jelit do krwi. W przypadku osób starszych ważna też będzie droga podania preparatu (wielkość tabletek czy forma rozpuszczalna, która ułatwia przyjęcie dawki leku).

Magne B6 forte, tabletki

Maglek B6, tabletki

Chela Mag B6, kapsułki

Katelin + SR, kapsułki

Potazek Mag, kapsułki

Jakie inne leki mogą pomóc na skurcze mięśni nóg u osób starszych?

Jeśli skurcze nóg są wywołane nieprawidłowościami w funkcjonowaniu obwodowego układu krążenia, warto zastosować leki flebotropowe, które zmniejszają przepuszczalność naczyń krwionośnych, uszczelniając je i zmniejszają ból i obrzęki. Leki te są na ogół dobrze tolerowane i bezpieczne. Powinny być jednak stosowane regularnie, najlepiej w godzinach rannych i południowych. Ich działanie jest wtedy najlepiej odczuwalne.

Cyclo 3 Fort, kapsułki

Diosminex Max, tabletki

Czy preparaty stosowane miejscowo mogą pomóc w bolesnych skurczach nóg?

Leki miejscowo stosowane mogą przynieść ulgę w odczuwaniu skurczów i bólu nóg.  Można je aplikować na skórę łydek dwa, trzy razy dziennie, także wieczorem. Zawierają substancje działające przeciwbólowo i przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowo oraz uszczelniają naczynia krwionośne

Venożel, żel na skórę

Lioton 1000, żel

Podsumowanie

Na bolesne skurcze nóg w porze nocnej pomogą zarówno preparaty doustne jak i do stosowania miejscowego. W przypadku osób starszych ważne jest właściwe zdiagnozowanie przyczyny skurczów i dobranie odpowiedniego i bezpiecznego preparatu. Niektóre choroby współistniejące i stosowane w nich  leki powinny być skonsultowane z lekarzem lub farmaceutą, przed wyborem odpowiedniej farmakoterapii dopasowanej do pacjenta. Należy pamiętać o regularnym stosowaniu zleconych leków. 

Bibliografia

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Diosmina

  Diosmina to substancja z grupy flawonoidów, stosowana w leczeniu chorób żył. Działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Escyna

  Escyna to organiczny związek chemiczny, który występuje w nasionach kasztanowca. Ma działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.
  substancje syntetyczne
 • Heparyna

  Heparyna jest substancją stosowaną w medycynie do zapobiegania zakrzepicy. Heparyna działa poprzez hamowanie krzepnięcia krwi.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Hesperydyna

  Hesperydyna to flawonoid występujący w cytrusach. Ma działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Magnez

  Magnez jest pierwiastkiem chemicznym o symbolu Mg i liczbie atomowej 12. Magnez jest ważnym składnikiem odżywczym dla organizmu człowieka, wpływa na pracę mięśni i układu nerwowego.
  Witaminy i mikro- i makroelementy
 • Potas

  Potas jest pierwiastkiem chemicznym o symbolu K i liczbie atomowej 19. Jest niezbędny dla organizmów żywych, ponieważ bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych oraz w regulacji równowagi wodno-elektrolitowej.
  Witaminy i mikro- i makroelementy
 • Ruszczyk kolczasty

  Ruszczyk kolczasty to roślina z rodziny astrowatych. Jego liście i kwiaty są wykorzystywane w medycynie naturalnej.
  Surowce roślinne
 • Tribenozyd

  Tribenozyd to organiczna substancja chemiczna o silnych właściwościach antyoksydacyjnych. Tribenozyd jest stosowany w przemyśle farmaceutycznym jako składnik leków przeciwzapalnych i przeciwobrzękowych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Witamina C

  Witamina C jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jej niedobór może prowadzić do różnych schorzeń. Suplementacja witaminy C może pomóc w zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób.
  Witaminy i mikro- i makroelementy

Omawiane schorzenia

 • Przewlekła niewydolność żylna

  Przewlekła niewydolność żylna to choroba, która dotyczy układu krążenia i objawia się m.in. obrzękami kończyn dolnych oraz bólem i uczuciem ciężkości w nogach. Jest to schorzenie, które może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak owrzodzenia lub zakrzepica.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .