,

Ból piersi przed okresem- jak sobie z nim radzić?

Co stosować na ból piersi przed okresem?

Bóle piersi (mastalgia) występują często i w wielu przypadkach są uciążliwą dolegliwością, mogącą w znacznym stopniu zakłócić życie codzienne kobiet, ich aktywność zawodową, społeczną, fizyczną i seksualną. Dlaczego właściwie bolą piersi przed okresem? Ile dni przed okresem bolą piersi? Czy ten ból powinien szczególnie niepokoić?
Ból piersi tydzień przed okresem (fot. Canva).

Jakie są rodzaje bólu piersi?

Bóle piersi dzielone są na:

 • Mastalgię cykliczną – występuje u ok. 70% pacjentek skarżących się na ból sutków. Pojawienie się oraz natężenie bólu uzależnione jest od fazy cyklu miesiączkowego.
 • Mastalgię niecykliczną – to dolegliwości niezależne od cyklu menstruacyjnego, występują zazwyczaj przed jak i po menopauzie.
 • Bóle spowodowane zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie układu kostno-stawowego ściany klatki piersiowej – to bóle bez związku z cyklem miesiączkowym, występują u kobiet powyżej 40 r.ż., stanowią pochodną choroby stawów mostkowo-żebrowych i mostkowo-obojczykowych.

Używa się różnych terminów na określenie dolegliwości bólowych piersi, m.in.: mastalgia, mastodynia i mastopatia.

Ból piersi przed okresem – mastalgia cykliczna

Ten rodzaj bólu dotyczy najczęściej kobiet w wieku reprodukcyjnym. Mastalgia cykliczna występuje częściej niż mastalgia niecykliczna. Kobiety określają ją jako bardzo uciążliwą i mającą wpływ na codzienność. Zaburza koncentrację, sen i życie seksualne.

Główną przyczyną bolących piersi przed okresem są zaburzenia w równowadze hormonalnej, polegające na podwyższeniu poziomu estrogenu oraz obniżeniu progesteronu. U pacjentek z bólami piersi zbadano również podwyższony poziom prolaktyny.

Bóle pojawiają się zwykle w fazie lutealnej cyklu menstruacyjnego. Niektóre kobiety czują ból tuż przed miesiączką, a inne nawet tydzień przed okresem. Ból powinien ustąpić w dniu pojawienia się krwawienia, ale zdarza się, że piersi bolą podczas miesiączki.

Jak wygląda ból piersi przed okresem?

Bóle piersi zazwyczaj są obustronne, rozsiane. Najczęściej zlokalizowane w górnych zewnętrznych kwadrantach piersi. Opisywane przez kobiety jako kłujące, przeszywające, rwące, wywołujące uczucie ciężkości, czasem nawet z promieniowaniem do barku lub łopatki. Do tego towarzyszy uczucie tkliwości i bolesności brodawek sutkowych. Czasem może dojść nawet do niewielkiego mlekotoku.

Jakie są przyczyny bólu piersi przed okresem, czyli mastalgii cyklicznej?

Etiologia bólu piersi jest wieloczynnikowa i nie do końca poznana. Najczęstsze czynniki ryzyka to:

 • ucisk na gruczoły sutkowe poprzez źle dopasowany biustonosz,
 • otyłość ( BMI powyżej 30kg/m2),
 • nadmierne spożycie soli,
 • stres (zwłaszcza pourazowy),
 • wysiłek fizyczny,
 • depresja,
 • zaburzenia lękowe,
 • nadużywanie alkoholu,
 • inne zespoły bólowe o niewyjaśnionej etiologii, np. fibromialgią, zespołem przewlekłego bólu miednicy i zespołem jelita drażliwego. 

W jaki sposób zmniejszyć ból piersi przed miesiączką?

Istnieje kilka sposobów, które mogą złagodzić dolegliwości bólowe.

Zmiana diety

Warto przejść na dietę o małej zawartości tłuszczu, za to obfitującą we włókna (chleb pełnoziarnisty, warzywa i fasola). Dodatkowo warto spożywać nasiona lnu i owoce niepokalanka. Spożywanie w diecie nasion lnu traktuje się jak leczenie pierwszego rzutu. Są one bogatym źródłem fitoestrogenów. Mają silne działanie przeciwestrogenowe. Z kolei niepokalanek zawiera składniki, które powodują zahamowanie uwalniania prolaktyny. Ma on również modelujący wpływ na układ podwzgórzowo-przysadkowy.

Dbanie o masę ciała

Ważne jest zachowanie odpowiedniej wagi. U kobiet otyłych zrzucenie kilku kilogramów może zmniejszyć dolegliwości w obrębie sutków i skłonność do występowania guzków. Tkanka tłuszczowa u kobiet spełnia funkcję dodatkowego gruczołu hormonalnego, wytwarzającego i gromadzącego estrogen. Gdy jest jej za dużo, w organizmie może krążyć więcej estrogenu niż potrzeba. Komórki, z których zbudowane są gruczoły piersiowe, są bardzo wrażliwe na wpływ hormonów.

Witaminy

Należy jeść pokarmy obfitujące w witaminę C, wapń, magnez oraz witaminy z grupy B. Witaminy te regulują proces wytwarzania prostaglandyny E, która z kolei hamuje wpływ prolaktyny, czynnika aktywizującego tkankę sutków.

Ograniczenie soli

Należy zmniejszyć spożywanie soli na 7-10 dni przed kolejną miesiączką. Dobrym pomysłem będzie rezygnacja ze słonych przekąsek i fast foodów.

Stosowanie zimna

Czasami po prostu pomaga przyłożenie do piersi dłoni uprzednio schłodzonych w zimnej wodzie.

Stosowanie ciepła

W innych przypadkach lepsze jest ciepło, ulgę przynosi nagrzewanie poduszką elektryczną lub workiem z ciepłą wodą czy też ciepła kąpiel albo natrysk. Czasem najlepsze rezultaty daje naprzemienne stosowanie zimna i ciepła.

Zastosowanie masażu piersi

Delikatny, samodzielnie wykonywany masaż, może przynieść ulgę. Proponowana metoda masażu piersi polega na namydleniu piersi i okrężnych ruchach palcami na małych obszarach skóry, a następnie uciskaniu sutków całymi dłońmi, najpierw w głąb, a potem do góry.

Odpowiednio dopasowany biustonosz

Zalecane są biustonosze z usztywnieniem. Taki stanik zapobiega nadmiernemu napinaniu włókien nerwowych. Czasem pomaga też zakładanie stanika na noc.

Popularne leki przeciwbólowe

Można stosować leki przeciwbólowe, paracetamol oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), np. ibuprofen. Rekomenduje się także miejscowe użycie żelu zawierające diklofenak.

Kiedy udać się do lekarza? Co może niepokoić?

Warto udać się do lekarza w następujących sytuacjach:

 • kiedy boli tylko jedna pierś bądź w jednej z nich ból jest bardziej nasilony,
 • bólowi towarzyszy wyczuwalny guzek lub grudka w piersi,
 • zmiany wyglądu gruczołu sutkowego lub wyciek jakiejkolwiek treści z brodawki sutkowej,
 • ból wydłuża się i nie jest związany z cyklem miesiączkowym.

Podsumowanie

Każda kobieta przynajmniej raz w życiu ma nieszczęście doświadczać bólu piersi. Ból piersi jest jednym z najczęstszych objawów skłaniających kobiety do wizyt w poradniach ginekologicznych i onkologicznych. Szacuje się, że ok. 80 % kobiet w pewnych okresach życia skarży się na bóle sutków, z tego aż 30% odczuwa uciążliwe, trwające powyżej 5 dni dolegliwości.

Mimo iż jest to powszechna dolegliwość, nie ma jednoznacznego wyjaśnienia jej przyczyny, brakuje również schematów określających  optymalne leczenie. Ból piersi przed miesiączką niekoniecznie musi być związana z wahaniami hormonów. Może natomiast towarzyszyć stanom zapalnym piersi czy nawet nowotwór piersi. Dlatego lepiej to sprawdzić!

Bibliografia

Omawiane substancje

 • Diklofenak

  Diklofenak to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Jest stosowany w leczeniu chorób reumatycznych i bólu pooperacyjnego.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Ibuprofen

  Ibuprofen jest lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Ibuprofen jest dostępny bez recepty w aptekach.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Magnez

  Magnez jest pierwiastkiem chemicznym o symbolu Mg i liczbie atomowej 12. Magnez jest ważnym składnikiem odżywczym dla organizmu człowieka, wpływa na pracę mięśni i układu nerwowego.
  Witaminy i mikro- i makroelementy
 • Paracetamol

  Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest powszechnie stosowany w leczeniu bólu głowy, zębów, mięśni oraz gorączki.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Wapń

  Wapń jest ważnym składnikiem budulcowym kości i zębów. Wapń jest również niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania mięśni i układu nerwowego.
  Witaminy i mikro- i makroelementy
 • Witamina C

  Witamina C jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jej niedobór może prowadzić do różnych schorzeń. Suplementacja witaminy C może pomóc w zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób.
  Witaminy i mikro- i makroelementy

Omawiane schorzenia

 • Ból

  Schorzenie to stan, który charakteryzuje się odczuwaniem bólu w określonych częściach ciała. Może on mieć różne przyczyny i objawy, a jego leczenie zależy od diagnozy i indywidualnych potrzeb pacjenta.
 • Bolesność sutka (mastodynia)

  Mastodynia to schorzenie charakteryzujące się bólem w okolicy sutka, które może mieć różne przyczyny, takie jak zmiany hormonalne, choroby sutka czy urazy. Mastodynia jest częstym problemem u kobiet i może wpływać na ich jakość życia, dlatego ważne jest szybkie rozpoznanie i leczenie tej dolegliwości.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .