, , ,

Co stosować na biegunkę przy karmieniu piersią?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Biegunka a karmienie piersią – jakie leki można stosować?

Biegunka jest jednym z najskuteczniejszych mechanizmów obronnych organizmu. To sposób, w jaki ustrój pozbywa się szkodliwych substancji oraz bakterii, wywołujących stan zapalny śluzówki żołądka i jelit. Należy jednak pamiętać, że biegunka może być skutkiem innego schorzenia (np. zespołu jelita drażliwego czy nieswoistego zapalenia jelit) lub innymi czynnikami (np. antybiotykoterapia), dlatego gdy utrzymuje się przez dłuższy czas, nie należy jej bagatelizować i udać się do lekarza. Gdy objawy biegunki bywają zbyt dokuczliwe, sięgamy po odpowiednie preparaty, które pomagają uporać się z tym problemem. Jednakże czy wszystkie powyższe leki są bezpieczne do stosowania u kobiet karmiących piersią? Jakie niefarmakologiczne sposoby radzenia sobie z biegunką można wtedy zastosować?
Biegunka a karmienie piersią – jakie leki można stosować?

W przypadku biegunki ostrej (czyli trwającej do 14 dni) najważniejszym elementem terapii jest wdrożenie odpowiedniego leczenia niefarmakologicznego oraz przyjmowanie probiotyków. Leki przeciwbiegunkowe najlepiej stosować jedynie w przypadku, gdy istnieją ku temu istotne przesłanki. Należy pamiętać, że w przypadku długoutrzymującej się lub ciężkiej biegunki, bądź w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia, gdyż może być ona wywołana innymi chorobami (np. zespół jelita drażliwego). Powyższe informacje dotyczą szczególnie specjalnych grup pacjentów, np. kobiet karmiących piersią, u których niektóre leki przeciwbiegunkowe mogą być niewskazane do stosowania.

Jakie są domowe sposoby na biegunkę dla matek karmiących piersią?

Porady w tym artykule mają na celu pomoc w przetrwaniu i skróceniu dolegliwości, jakie wiążą się z biegunką, a nie jej sztuczne przerwanie. Matka karmiąca, aby poczuć się lepiej i odzyskać siłę w opiece nad dzieckiem, może zastosować łagodne leki, które powstrzymają biegunkę na czas załatwienia spraw niecierpiących zwłoki, jednak w pierwszej kolejności powinna skupić się na metodach niefarmakologicznych, takich jak:

 • Przyjmowanie dużej ilości płynów — w trakcie biegunki nasz organizm traci duże ilości wody, dlatego bardzo ważne jest stałe uzupełnianie płynów. Aby zachować odpowiednie nawodnienie organizmu oraz równowagę wodno-mineralną, warto stosować przeznaczone do tego elektrolity, wzbogacone w minerały oraz glukozę. Jeżeli nie mamy możliwości skorzystania ze specjalnie do tego przeznaczonych preparatów, możemy wykonać własny płyn nawadniający – w tym celu w litrze wody należy rozpuścić łyżeczkę cukru oraz niewielką ilość soli; 
 • Przestrzeganie lekkostrawnej diety — podczas biegunki bardzo ważna jest zmiana diety, która będzie pozbawiona pokarmów obciążających nasz przewód pokarmowy lub nasilających biegunkę. Przede wszystkim trzeba unikać potraw ciężkostrawnych, szczególnie smażonych i tłustych, które będą zalegały w żołądku. Oprócz tego nie należy jeść potraw które mogą wywoływać wzdęcia (np. kapusta, brukselka, kalafior), a także bogatych w błonnik (np. surowe warzywa i owoce, otręby, płatki owsiane i kukurydziane, pieczywo razowe). Należy także unikać napojów gazowanych, które mogą nasilać biegunkę – zamiast nich warto sięgnąć po niegazowaną wodę mineralną, a także różne herbaty czy też napary ziołowe, np. miętowe. Do diety warto wprowadzić takie potrawy jak np. rosół z kury (i inne zupy na bazie delikatnego bulionu), jogurt, białe pieczywo, ryż, kleiki, gotowane warzywa (najlepiej na parze), jajka na miękko – są to produkty lekkostrawne, w większości dobrze nawadniające organizm i bogate w minerały;
 • Zachowanie odpowiedniej higieny — należy pamiętać o tym, że biegunka może być skutkiem infekcji. W związku z tym, aby nie doszło do zakażenia innych osób, chory powinien często myć ręce oraz unikać wykonywania czynności, które mogłyby narazić pozostałych domowników na infekcję (np. przygotowywanie wspólnych posiłków);
 • Odbudowa naturalnej mikroflory jelit — bardzo ważnym aspektem w trakcie trwania biegunki jest zadbanie o naturalną florę bakteryjną w jelitach, która w wyniku schorzenia ulega zaburzeniu. Jest to związane z rozwojem bakterii chorobotwórczych, ale także powoduje upośledzenie czynności przewodu pokarmowego. W związku z tym warto spożywać produkty takie jak jogurt, który będzie wspomagał odbudowę mikroflory ze względu na zawartość bakterii z rodzaju Lactobacillus. Można także zaopatrzyć się w odpowiednie probiotyki dostępne w aptece, zawierające wspomniane bakterie (np. Trilac, Lacidofil). Nie tylko pozwolą one na odbudowę flory bakteryjnej, ale także będą zapobiegały rozwojowi bakterii patogennych. 

Jakie preparaty będą bezpieczne w leczeniu biegunki u kobiet karmiących piersią?

W uzasadnionych przypadkach (np. ważne spotkanie lub wizyta u lekarza) można zażyć węgiel aktywowany (np. Węgiel leczniczy VP), który nie jest przeciwwskazany podczas karmienia piersią, ale należy pamiętać o jego zapierających właściwościach. Alternatywnie, można sięgnąć po Smectę.

Smecta a karmienie piersią – czy to bezpiecznie połączenie?

Smecta ma postać proszku do przygotowania zawiesiny doustnej. Zawiera diosemktyt, który wykazuje silne właściwości powlekające błonę śluzową przewodu pokarmowego oraz zwiększa wytrzymałość warstwy śluzu pokrywającego błonę śluzową na czynniki drażniące. W wyniku tych działań oraz dzięki zdolności wiązania innych substancji, Smecta ochrania błonę śluzową przewodu pokarmowego.

Nie należy spodziewać się wpływu leku na organizm dziecka karmionego piersią, ponieważ ekspozycja ogólnoustrojowa na diosmektyt u kobiety karmiącej piersią jest minimalna. Zatem produkt leczniczy Smecta można stosować w okresie karmienia piersią i jest ona całkowicie bezpieczny.

Smecta ma mało przyjemny smak i zapach, ale jest skutecznym lekiem. Można ją stosować także u dzieci od 2 roku życia, jednakże w tym przypadku najlepiej po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Jeśli chodzi o inne leki na biegunkę, należy zachować ostrożność i zawsze ustalić właściwe leczenie z lekarzem!

Czy inne leki na biegunkę mogą być stosowane przez mamy karmiące piersią?

Inne popularne leki na biegunkę zawierają w swoim składzie loperamid (m.in. Stoperan, Laremid, Imodium Instant) lub nifuroksazyd (np. Nifuroksazyd Hasco, Nifuroksazyd Polfarmex, Nifuroksazyd Aflofarm).

Loperamid to lek przeciwbiegunkowy, którego działanie polega na wiązaniu się z receptorami opioidowymi komórek ściany jelita. W wyniku tego dochodzi do hamowania perystaltyki jelit, co wydłuża pasaż jelitowy, a także zwiększa wchłanianie wody i elektrolitów. Loperamid zmniejsza także natychmiastową potrzebę wypróżnienia. Z kolei nifuroksazyd to pochodna 5-nitrofuranu, wykazująca miejscowe działanie przeciwbakteryjne w świetle jelita. Lek ten jest skuteczny przeciwko niektórym, patogennym gatunkom bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych, jednocześnie nie wpływając negatywnie na naturalną mikroflorę przewodu pokarmowego. Nie powoduje powstania szczepów opornych, a jego działanie nie jest zależne od pH w jelicie.

Na podstawie Charakterystyki Produktu Leczniczego (ChPL) dla leków zawierających loperamid, możemy dowiedzieć się, że substancja ta w niewielkiej ilości przenika do mleka matki, dlatego nie zaleca się stosowania tych produktów podczas karmienia piersią. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku leków zawierających nifuroksazyd. Wg ChPL dla produktów zawierających wspomnianą substancję czynną, nie powinny być one stosowane u kobiet karmiących piersią, gdyż nie wiadomo czy nifuroksazyd i jego metabolity przenikają do mleka matki. Ze względu na słabą biodostępność tych produktów, stężenie w mleku może być niewielkie, jednak nie można wykluczyć ich wpływu na mikroflorę przewodu pokarmowego u niemowląt karmionych piersią.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, zaleca się, aby kobiety karmiące piersią, którym dolega biegunka, skonsultowały się z lekarzem w celu ustalenia właściwego leczenia. Należy jednak pamiętać, by nie dążyć do natychmiastowego usunięcia przykrych dolegliwości i zahamować nadmiernej perystaltyki jelit wszelkimi środkami. W ten sposób przedłuża się tylko zaleganie w jelitach szkodliwych substancji. A tymczasem powinny one zostać jak najszybciej wydalone.

Podsumowanie

W przypadku biegunki ostrej u matek karmiących piersią kluczowe jest stosowanie metod niefarmakologicznych, takich jak odpowiednie nawodnienie i przestrzeganie lekkostrawnej diety. W razie potrzeby można również stosować bezpieczne preparaty (np. węgiel aktywowany czy Smecta), jednak zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leków. Należy natomiast unikać leków zawierających loperamid i nifuroksazyd, gdyż ich stosowanie nie jest zalecane podczas karmienia piersią. Pamiętaj także, aby dbać o higienę oraz spożywać jogurty i przyjmować probiotyki, co pomoże w odbudowie naturalnej mikroflory jelit.

Bibliografia

 1. Kamiński B. Domowe sposoby leczenia. PWP, Warszawa 2004: 54-60
 2. Mederska M, Fijołek M, Halarewicz A i wsp. Boża apteka. Zioła pól i ogrodów. Wydawnictwo SBM. Warszawa: 2017; 34-39.
 3. Świder K, Roemer-Ślimak R. Leczenie infekcji u kobiet karmiących piersią. Katedra i Zakład Medycyny Rodzinne, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Lekarz POZ 1/2020: 45-50.

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Bifidobacterium animalis ssp. lactis

  Bifidobacterium animalis ssp. lactis to bakteria probiotyczna, która może mieć pozytywny wpływ na zdrowie jelit i układu odpornościowego. Jest stosowana jako substancja lecznicza w suplementach diety i produktach spożywczych funkcjonalnych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Diosmektyt

  Diosmektyt to substancja lecznicza stosowana w leczeniu biegunek i zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Działa poprzez wiązanie wody i toksyn, co zmniejsza ilość wydzielanego płynu i poprawia konsystencję stolca.
  substancje syntetyczne
 • Lactobacillus acidophilus

  Lactobacillus acidophilus to bakteria probiotyczna, która może pomóc w utrzymaniu zdrowej mikroflory jelitowej. Jest stosowana w suplementach diety oraz lekach na problemy trawienne.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Lactobacillus delbrueckii ssp. bulgaricus

  Lactobacillus delbrueckii ssp. bulgaricus to bakteria fermentująca mleko, wykorzystywana w produkcji jogurtów oraz suplementów diety jako substancja probiotyczna. Ma ona pozytywny wpływ na układ trawienny i odpornościowy organizmu.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Lactobacillus helveticus

  Lactobacillus helveticus to bakteria probiotyczna, która może pomóc w utrzymaniu zdrowia układu pokarmowego. Niektóre badania sugerują, że suplementacja Lactobacillus helveticus może pomóc w zmniejszeniu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Lactobacillus rhamnosus GG

  Lactobacillus rhamnosus GG to szczep bakterii probiotycznych, który może pomóc w leczeniu różnych schorzeń. Jego działanie polega na poprawie równowagi mikroflory jelitowej i wzmocnieniu układu odpornościowego.
  brak danych

Omawiane schorzenia

 • Biegunka

  Biegunka to stan, w którym występuje częste i luźne wypróżnianie się. Może być spowodowana różnymi czynnikami, takimi jak infekcje, choroby jelitowe, stres czy nieprawidłowa dieta.
 • Karmienie piersią

  Karmienie piersią jest naturalnym sposobem żywienia niemowląt i ma wiele korzyści dla zdrowia dziecka i matki. Jednakże, niektóre kobiety mogą mieć problemy z karmieniem piersią, takie jak ból sutków czy niedobór mleka.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .