Co to jest alergia?

Alergia to nic innego jak nieprawidłowa reakcja organizmu na czynniki zewnętrzne, które nie są szkodliwe dla naszego organizmu. W przebiegu reakcji alergicznej komórki układu immunologicznego wysyłają swoje mediatory, które wywołują szereg dolegliwości takich jak pokrzywka, alergiczny nieżyt nosa, alergiczne zapalenie spojówek, atopowe zapalenie skóry czy też zaburzenia oddychania [1]. 

Czemu alergia w ciąży jest groźna?

Klasyczne leki stosowane w ciąży nie są obojętne dla dziecka. W związku z tym zaleca się stosowanie ich tylko jeśli korzyści przewyższają ryzyko. Kobiety chorujące przewlekle na alergię nie mogą sobie pozwolić jednak na odstawienie wszystkich leków. Przykładem takich, z których rezygnacja jest niebezpieczna dla matki, są leki na astmę. Bez nich mogłoby dojść do niedotlenienia płodu w trakcie ataku astmy [2]. 

Co na alergię w ciąży, czyli leki przeciwhistaminowe bezpieczne w ciąży

Leki na alergię w ciąży muszą być konsultowane z lekarzem lub farmaceutą. Dobiera się je na podstawie występujących dolegliwości i ich nasilenia. Najważniejsza w tym przypadku jest odpowiednia diagnoza oraz dobór odpowiednich leków i metod niefarmakologicznych.

REKLAMA
REKLAMA
  • Alergiczne zapalenie spojówek

Alergiczne zapalenie spojówek charakteryzuje się swędzeniem oczu, znacznym zaczerwienieniem i łzawieniem. W odróżnieniu od infekcji bakteryjnych zawsze dotyczy obu oczu. Pierwszym zaleceniem w przypadku każdej reakcji alergicznej jest odseperowanie od alergenu. W związku z tym w przypadku alergicznego zapalenia spojówek przemywanie oczu solą fizjologiczną zawsze jest pierwszym wyborem.

Krople na alergie w ciąży

Jeśli jednak objawy się utrzymują jako bezpieczne uważa się preparaty z kromoglikanem sodu. Jest to substancja hamująca uwalnianie histaminy, czyli głównego mediatora reakcji alergicznej. W aptece można dostać preparaty z kromoglikanem pod nazwami Allergo-Comod oraz CromoHexal.

Allergo-COMOD

CromoHEXAL

Allertec; -WZF

Uwaga! Unikaj kropli do oczu zawierających olopatadynę (Oftahist) i tetryzolinę (Starazolin) [2,3,4].

  • Alergiczny nieżyt nosa

Jest jednym z najczęściej spotykanych objawów alergii, zwłaszcza związanej z pyleniem roślin. Tak jak w przypadku alergicznego zapalenia spojówek można zastosować donosowy preparat z kromoglikanem sodu (Polcrom).

Polcrom 2%

Sporą skuteczność wykazują irygacje nosa solą morską, co jest całkowicie bezpieczne dla matki i płodu. W przypadku zaostrzeń dopuszcza się stosowanie glikokortykosteroidów donosowych, zwłaszcza budezonidu (Tafen Nasal).

Tafen Nasal

Można zastosować tabletki na alergię w ciąży zawierające ceteryzynę i loratydynę, tylko jeśli istnieje taka konieczność. Uwaga! Unikaj pseudoefedryny (Sudafed) [2,5]. 

  • Atopowe zapalenie skóry

Jest to najczęściej występująca dolegliwość o podłożu alergicznym. Wysypka w ciąży najczęściej jest leczona emolientami i maściami natłuszczającymi. Jednak jeśli występuje mocne swędzenie skóry w ciąży, można posiłkować się maścią z hydrokortyzonem dostępną bez recepty [2]. 

Tabletki na alergię w ciąży

W ciąży dopuszczono do stosowania leki doustne przeciwalergiczne zawierające ceteryzynę i loratydynę, więc można zastosować znane preparaty pod nazwami Zyrtec i Allertec w ciąży. Jednak należy pamiętać, że stosujemy je jedynie jeśli zachodzi taka konieczność.

Zyrtec

Allertec; -WZF