Co to jest zakażenia wywołane przez varicella-zoster virus (wirus ospy wietrznej i półpaśca)?

Zakażenia wywołane przez Varicella-zoster virus to choroby spowodowane wirusem, który powoduje ospę wietrzną i półpaśca. Ospa wietrzna to choroba zwykle spotykana u dzieci, objawiająca się swędzącymi pęcherzami. Półpasiec może wystąpić u osób, które miały ospę wietrzną i objawia się bólem oraz wysypką.

Przyczyny

Jakie są przyczyny zakażeń wywołanych przez varicella-zoster virus (wirus ospy wietrznej i półpaśca)?

Zakażenie wirusem Varicella-zoster, który wywołuje ospę wietrzną i półpaśca, zwykle zaczyna się od kontaktu z osobą chorą. Wirus przenosi się drogą kropelkową – przez kichanie, kaszel lub bliski kontakt z np. pęcherzami na skórze osoby chorej. Po jednorazowym zachorowaniu na ospę wietrzną można później dostać półpaśca, ponieważ wirus zostaje w ciele na zawsze.

Objawy

Jakie są objawy zakażeń wywołanych przez varicella-zoster virus (wirus ospy wietrznej i półpaśca)?

Zakażenie wirusem Varicella-zoster manifestuje się znanymi chorobami: ospą wietrzną i półpaścem. Objawy ospy to wysypka przypominająca pęcherzyki z płynem, która staje się swędząca, a także gorączka i uczucie zmęczenia. Półpasiec to ból i pieczenie, po którym pojawia się wysypka, często po jednej stronie ciała.

Diagnoza

Jak diagnozuje się zakażenia wywołane przez varicella-zoster virus (wirus ospy wietrznej i półpaśca)?

Zakażenie wirusem ospy wietrznej i półpaśca najczęściej diagnozowane jest na podstawie objawów, takich jak charakterystyczna wysypka. Możliwe jest zrobienie badania krwi lub próbki z wysypki, aby potwierdzić obecność wirusa.

Leczenie

Jak leczy się zakażenia wywołane przez varicella-zoster virus (wirus ospy wietrznej i półpaśca)?

Zakażenia wywołane wirusem ospy wietrznej i półpaśca, czyli przez Varicella-zoster virus, leczy się głównie lekami przeciwwirusowymi. Typowo stosowany lek to Acyklowir, który hamuje rozwój wirusa w organizmie. Ważne jest szybkie rozpoczęcie leczenia — najlepiej w ciągu 24-72 h od pojawienia się pierwszych objawów. W celu złagodzenia bólu można stosować leki przeciwbólowe. Czasami, w przypadku silnego bólu, lekarz może zalecić leki przeciwbólowe na receptę. Szczególnie półpasiec, może powodować ból jeszcze długo po ustąpieniu wysypki.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się zakażeniom wywołanym przez varicella-zoster virus (wirus ospy wietrznej i półpaśca)?

Wirus ospy wietrznej i półpaśca rozprzestrzenia się przez bezpośredni kontakt z osobą chorą lub przez wdychanie powietrza w pobliżu chorego. Aby zapobiec zakażeniu, należy unikać bliskiego kontaktu z osobami chorymi. Istnieje szczepionka, która może zapobiec tej chorobie. Dzieci zwykle otrzymują ją w wieku 1-2 lat, ale dorosłym też może być zaoferowana.