leki-orange

Owrzodzenie odleżynowe

Rozdziały

Jakie są objawy owrzodzeń odleżynowych?

Objawy mogą obejmować otwarte rany na skórze, pęcherze, zaczerwienienie skóry, ból na obszarze zaczerwienienia, twarda lub miękka skóra, która jest cieplejsza lub zimniejsza niż reszta ciała, a w cięższych przypadkach rana może być głęboka, sięgając do mięśni, a nawet kości.

Jakie są przyczyny owrzodzeń odleżynowych?

Owrzodzenie odleżynowe powstaje, gdy nacisk na daną część ciała jest zbyt duży przez długi czas. Najbardziej narażeni są ludzie, którzy dużo leżą lub siedzą. Długotrwały ucisk sprawia, że krew gorzej dociera do skóry i tkanki pod nią, co sprawia, że zaczynają obumierać, a to prowadzi do powstania ran.

Jak zdiagnozować owrzodzenia odleżynowe?

Owrzodzenie odleżynowe diagnozuje się poprzez badanie przeprowadzone przez lekarza. Przyjmuje się do oceny takie aspekty jak wielkość, głębokość, stan tkanek w obrębie oraz wokół odleżyny. Lekarz może również zlecić dodatkowe badania, np. wymaz z rany, aby sprawdzić, czy jest zakażona. To wszystko pozwoli ocenić, jak poważne jest owrzodzenie i ustalić leczenie.

Jak zapobiegać owrzodzeniom odleżynowym?

By zapobiec owrzodzeniom odleżynowym, należy zmieniać pozycję co 2 godziny albo częściej, używać poduszek, aby ulżyć ciężkim częściom ciała. Ponadto należy zadbać o pielęgnację skóry: utrzymywać skórę czystą, ale bez przesuszania oraz używać kremów ochronnych.

Leczenie owrzodzeń odleżynowych

Leki na owrzodzenia odleżynowe

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu owrzodzeń odleżynowych.
Loading...

Koniec.

No more pages to load