Objawy mogą obejmować otwarte rany na skórze, pęcherze, zaczerwienienie skóry, ból na obszarze zaczerwienienia, twarda lub miękka skóra, która jest cieplejsza lub zimniejsza niż reszta ciała, a w cięższych przypadkach rana może być głęboka, sięgając do mięśni, a nawet kości.
Owrzodzenie odleżynowe powstaje, gdy nacisk na daną część ciała jest zbyt duży przez długi czas. Najbardziej narażeni są ludzie, którzy dużo leżą lub siedzą. Długotrwały ucisk sprawia, że krew gorzej dociera do skóry i tkanki pod nią, co sprawia, że zaczynają obumierać, a to prowadzi do powstania ran.
Owrzodzenie odleżynowe diagnozuje się poprzez badanie przeprowadzone przez lekarza. Przyjmuje się do oceny takie aspekty jak wielkość, głębokość, stan tkanek w obrębie oraz wokół odleżyny. Lekarz może również zlecić dodatkowe badania, np. wymaz z rany, aby sprawdzić, czy jest zakażona. To wszystko pozwoli ocenić, jak poważne jest owrzodzenie i ustalić leczenie.
By zapobiec owrzodzeniom odleżynowym, należy zmieniać pozycję co 2 godziny albo częściej, używać poduszek, aby ulżyć ciężkim częściom ciała. Ponadto należy zadbać o pielęgnację skóry: utrzymywać skórę czystą, ale bez przesuszania oraz używać kremów ochronnych.
Leczenie owrzodzenia odleżynowego zależy od jego stanu. Pierwszym krokiem jest częste zmienianie pozycji ciała, aby zmniejszyć nacisk na owrzodzenie. Drugim krokiem jest utrzymanie rany czystej, aby zapobiec infekcji. Można nałożyć rany specjalne opatrunki, które pomagają goić ranę i utrzymują ją w czystości. Lekarz może także oczyścić ranę, aby usunąć martwe tkanki. W niektórych przypadkach potrzebna jest antybiotykoterapia.
Koniec.
No more pages to load