leki-orange

SutriSept czy Octenisept na rany - który płyn do odkażania jest lepszy?

Płyn do odkażania ran – Octenisept i SutriSept. Czym się różnią?

Octenisept i SutriSept to preparaty do oczyszczania i odkażania ran. Który z nich wybrać? Działanie w znacznym stopniu się pokrywa. Jednak zastosowanie substancji powierzchniowo czynnej w preparacie SutriSept znacznie poszerzyło jego wskazania. Octenisept bardziej sprawdza się w podręcznych apteczkach. Ma szersze działanie antyseptyczne. SutriSept jest niezastąpiony do przemywania ran zabrudzonych, wyschniętych, z przyklejonym opatrunkiem. Zarówno Octenisept jak i SutriSept są bardziej skutecznie niż tradycyjne środki do odkażania ran. Pozostałe różnice wskazuję niżej.

Pacjenci aptek często zgłaszają się o pomoc w leczeniu ran. W końcu aktywność na świeżym powietrzu zwiększa ryzyko wypadków lub skaleczeń. Jednak nie trzeba wychodzić z domu, by przypadkowo się zranić ostrym nożem, nadepnąć na szkło lub oparzyć. Wiele pułapek czyha na nas w pracy, garażu i ogrodzie. Wtedy zazwyczaj sięgamy do apteczki po wodę utlenioną, choć nie jest ona dobrym wyborem, o czym będzie w dalszej części artykułu. Lepiej zastąpić ją skuteczniejszymi preaparatami. Zdecydowanie lepszym wyborem są Octenisept i SutriSept. To nowoczesne preparaty do leczenia ran. Zatem, który z nich wybrać?

Jak i czym odkażać rany?

Aby odkażać rany, dostępne są różne metody i środki. Oto kilka ogólnych kroków, które można podjąć w celu skutecznego odkażania rany:

 1. Umyj ręce mydłem i ciepłą wodą przed dotknięciem rany. To pomoże uniknąć przenoszenia bakterii z rąk do rany.
 2. Zatrzymaj krwawienie, jeśli występuje, poprzez lekkie uciskanie rany czystą gazą lub bandażem, a następnie podnieś ranę ponad poziom serca, aby zmniejszyć przepływ krwi.
 3. Oczyść ranę delikatnie preparatami do odkażania, dostępnymi w aptece. Unikaj stosowania mydła, ponieważ może podrażniać ranę.
 4. Zastosuj opatrunek na ranę. Możesz użyć jałowej gazy, bandażu lub plastra, aby ochronić ranę przed zakażeniem i zapewnić jej odpowiednie warunki gojenia.

Skuteczny płyn do odkażania ran — SutriSept czy Octenisept?

Oba płyny zawierają aktywną substancję czynną, która nie drażni rany, a jednocześnie dobrze ją oczyszcza i dezynfekuje. Mimo, że oba te preparaty różnią się od siebie składem i wskazaniami, to w ogólnym rozrachunku są znacznie lepszą alternatywą dla wody utlenionej czy zwykłej wody z mydłem. Poniżej znajduje się szczegółowy opis SustriSeptu i Octaniseptu.

Co zawiera Octenisept i Sutrisept? Poznaj składniki do odkażania ran

Obydwa preparaty, Octenisept i SutriSept, są wieloskładnikowe. W składzie Octeniseptu i SutriSeptu są oczywiście substancje odkażające (antyseptyki). Natomiast SutriSept wzbogacony jest dodatkowo w substancję powierzchniowo czynną, dzięki której skutecznie oczyszcza się ranę.

Octenisept zawiera:

 • Oktenidyny dichlorowodorek — działanie bakteriobójcze, wirusobójcze, grzybobójcze;
 • Fenoksyetanol uzupełnia zakres działania oktenidyny dichlorowodorku, działając w głębszych warstwach skóry i błon śluzowych.

SutriSept zawiera:

 • 0,1% PHMB (poliheksanid) — działanie odkażające (antyseptyczne);
 • 1% Poloksamer 188 —  działanie oczyszczające i nawilżające (lawaseptyk).

Skład Octenisept i SutriSept decyduje o ich działaniu i zastosowaniu. Jednak co do niektórych składników występują pewne kontrowersje, dlatego warto zapoznać się z ostrzeżeniami. Okazuje się, że fenoksyetanol może wywołać odczyn alergiczny, więc lepiej nie stosować u osób chorych na łuszczyce lub ze skórą atopową. Ostrzeżenie dotyczy także łączenia Octeniseptu z antyseptykami na bazie PVP-jodu, ponieważ może dojść do silnych przebarwień.

Poliheksanid wykazuje działanie antyseptyczne w stężeniu 0,2%, a w SutriSept jest w stężeniu 0,1%. Jednak producent zapewnia, że obydwa składniki wykazują synergię działania (wspomagają się nawzajem) i wspólnie są skuteczniejsze, niż zastosowane osobno.

SutriSept a Octenisept — co lepiej działa?

Octenisept i SutriSept wykazują działanie antyseptyczne, czyli odkażające. Większość badań potwierdza skuteczną eliminację, hamowanie rozwoju i ograniczenie rozprzestrzeniania większości drobnoustrojów.

 • Octenisept wykazuje skuteczność wobec szerokiego spektrum bakterii, włącznie z Chlamydia i Mycopoasma, a także grzybów i wirusów.
 • SutriSept ma dobre właściwości bakteriobójcze wobec gronowca złocistego, pałeczki okrężnicy, pałeczki ropy błękitnej, a także niektórych grzybów.

Dodatkowo SutriSept ma w składzie substancje powierzchniową czynna Poloksamer 188, która skutecznie zmywa biofilm bakteryjny. Jest to rodzaj warstwy ochronnej, śluzu produkowanego przez bakterie. Jego rolą jest ochrona kolonii bakteryjnej m.in. przed środkami odkażającymi. Aby pozbyć się źródeł zakażenia, najpierw należy zmyć biofilm i odsłonić bakterie. Wtedy zadziała środek odkażający. W innym przypadku bakterie pozostają dobrze ukryte i oporne nawet na antybiotyki. Dopiero zmycie biofilmu gwarantuje skuteczną profilaktykę zakażeń. Do tego nadaje się SutriSept.ponieważ skutecznie zmywa biofilm bakteryjny. Dodatkowo sprawdza się w oczyszczaniu, zmiękczaniu i usuwaniu wyschniętych i przywierających do rany materiałów opatrunkowych. Utrzymuje odpowiednią wilgotność rany, dzięki temu usunięcie opatrunku jest łatwiejsze. Różnice w zastosowaniu Octenisept i SutriSept wynikają z działania składników.

Kiedy stosować płyny do odkażania ran?

Octenisept

Działanie Octeniseptu i SutriSeptu zależy od rodzaju ran. Octenisept sprawdza się w przypadku:

 • małych, powierzchownych ran;
 • dezynfekcji skóry przed zabiegami niechirurgicznymi;
 • zabiegów – np. do przemywania szwów;
 • procedur diagnostycznych w obrębie narządów płciowych i odbytu, w tym pochwy, sromu i żołędzi prącia, a także przed cewnikowaniem pęcherza moczowego;
 • dezynfekcji jamy ustnej, np. afty, podrażnienia spowodowane noszeniem aparatu ortodontycznego lub protezy dentystycznej;
 • pielęgnacji kikuta pępowinowego;
 • ograniczonego czasowo wspomagającego leczenia antyseptycznego grzybicy międzypalcowej;
 • schorzeń narządów rodnych np. stanach zapalnych pochwy, a także w obrębie żołędzi prącia mężczyzny.

Octenisept jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i dzieci w każdym wieku.

SutriSept

SutriSept ma szersze zastosowanie:

 • rany ostre (np. rany urazowe powstałe w wyniku przecięcia, rozdarcia, otarcia, zmiażdżenia, ugryzienia, użądlenia itp., rany chirurgiczne);
 • zakażone i niezakażone rany przewlekłe (np. owrzodzenia stopy cukrzycowej, owrzodzenia żylne, odleżyny itp.);
 • zakażone i niezakażone rany powstałe w wyniku działania czynników termicznych lub chemicznych (np. oparzenia 1. i 2. stopnia, oparzenia chemiczne itp.);
 • rany spowodowane działaniem prądu elektrycznego;
 • rany popromienne;
 • miejsca wprowadzenia cewników urologicznych;
 • pielęgnacja skóry w okolicy stomii, pielęgnacja przetok i ropni.

SutriSept można użyć do płukania i odkażania ran głębokich, przewlekłych i ostrych. Sprawdza się w oczyszczaniu rany i likwidacji biofilmu. Bardzo praktycznym zastosowaniem jest możliwość zwilżenia opatrunku, dzięki czemu nie przyklei się do rany, albo łatwiej można go będzie usunąć. Przyda się także w domowej apteczce.

Jak prawidłowo stosować płyny do odkażania ran?

Aby prawidłowo stosować płyny do odkażania ran, warto znać poszczególne wytyczne:

 1. Wybór odpowiedniego płynu:
  • Wybierz odpowiedni płyn do odkażania, który jest bezpieczny i skuteczny w eliminowaniu bakterii i innych drobnoustrojów.
  • Dokładnie przeczytaj etykietę produktu, aby upewnić się, że jest on przeznaczony do stosowania na skórę lub ranę.
 2. Czystość:
  • Przed rozpoczęciem odkażania, upewnij się, że ręce są dobrze umyte i osuszone.
  • Jeżeli masz jakiekolwiek zranienia na rękach, załóż odpowiednie rękawiczki ochronne, aby uniknąć potencjalnej kontaminacji rany.
 3. Przygotowanie rany:
  • Ocena rany: Jeśli rana jest głęboka lub poważna, skonsultuj się z lekarzem przed użyciem płynu do odkażania.
  • Usuń pozostałości: Jeżeli wokół rany są jakiś pozostałości, takie jak zabrudzenia, kurz lub drobiny, delikatnie usuń je za pomocą chusteczek nasączonych roztworem soli fizjologicznej.
 4. Aplikacja płynu:
  • Nałóż płyn odkażający bezpośrednio na ranę zgodnie z instrukcjami producenta.
  • Upewnij się, że cała powierzchnia rany jest pokryta cienką warstwą płynu.
  • Jeśli wskazane jest dodatkowe czyszczenie, delikatnie przetrzyj ranę gazową chusteczką lub gaza nasączoną płynem do odkażania.
 5. Czas działania:
  • Niektóre płyny do odkażania wymagają pewnego czasu działania na ranie, zanim zostaną usunięte.
  • Upewnij się, że przestrzegasz zaleceń dotyczących czasu oczekiwania podanych na etykiecie produktu.
 6. Powtarzaj regularnie:
  • Stosuj płyn do odkażania według zaleceń lekarza lub instrukcji na opakowaniu.
  • Regularne stosowanie jest kluczowe dla skutecznego odkażania rany i przyspieszenia procesu gojenia.

Woda utleniona na rany — dlaczego to zły wybór?

Naukowe źródła  podają, że stosowanie wody utlenionej do odkażania ran jest kontrowersyjne. Dawniej woda utleniona była często stosowana do leczenia cięć i innych ran skórnych, ponieważ działa jako środek antyseptyczny i zabija drobnoustroje. Jednak badania i eksperci sugerują, że woda utleniona może mieć negatywny wpływ na proces gojenia się ran, poprzez niszczenie zdrowej tkanki wokół rany. Woda utleniona oczyszcza ranę jedynie w sposób mechaniczny, uszkadzając tym samym inne struktury wokół [4].

Dlaczego nie stosuje się alkoholu do odkażania?

W Polsce spirytus nie jest powszechnie stosowany do odkażania ran ze względu na możliwe szkodliwe skutki, jakie może powodować dla zdrowia i procesu gojenia ran. Według ekspertów, spirytus może działać drażniąco na tkanki skórne, wywoływać podrażnienia oraz zahamować proces gojenia się ran. Ze względu na te negatywne skutki, zaleca się unikanie stosowania spirytusu do odkażania ran, a zamiast tego poleca się stosowanie łagodnych środków antyseptycznych.

Kiedy zgłosić się do lekarza z raną?

W przypadku ran, zazwyczaj możesz samodzielnie zaopatrywać i pielęgnować większość małych ran w domu. Jednak istnieją sytuacje, w których wskazane jest zgłoszenie się do lekarza. Oto kilka przypadków, które mogą wymagać pomocy medycznej:

 1. Głębokie rany: Jeśli rana jest głęboka i nie ustaje krwawienie po około 10 minutach stałego ucisku, warto skonsultować się z lekarzem;
 2. Duże rany: Jeśli rana jest szeroka, długa lub eksponuje tkanki głębokie, takie jak mięśnie, tkanka tłuszczowa lub kość, konieczne może być skonsultowanie się z lekarzem;
 3. Infekcja: Jeśli rana wykazuje objawy infekcji, takie jak wzmożone zaczerwienienie, opuchlizna, gorączka, bolesność lub wydzielina ropna, należy zwrócić się o pomoc medyczną;
 4. Rana po ugryzieniu: Jeśli rana powstała w wyniku ugryzienia zwierzęcia lub człowieka, może być konieczne zgłoszenie się do lekarza w celu oceny ryzyka infekcji i ewentualnej profilaktyki antybiotykowej;
 5. Zatrucie: Jeśli rana jest wywołana przez brudne narzędzie, takie jak rdza lub zanieczyszczenie chemiczne, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem.
Omawiane schorzenia
Otwarta rana to uszkodzenie skóry lub tkanek podskórnych. Może pojawić się na skutek urazu, np. skaleczenia czy poparzenia. W takim miejscu istnieje ryzyko infekcji, więc wymaga opieki medycznej….
Owrzodzenie odleżynowe to uszkodzenie skóry i tkanki podskórnej, które tworzy się, gdy jakaś część ciała jest zbyt długo naciskana. Najczęściej dotyka osób leżących, na przykład przez chorobę, czy sta…
Omawiane substancje
Oktenidyna to organiczny związek chemiczny o właściwościach antybakteryjnych. Jest stosowana w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym.
Poliheksanid (poliheksametylenobiguanid, PHMB) jest polimerem stosowanym jako środek dezynfekujący i antyseptyczny. PHMB okazał się skuteczny wobec Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus (równi…
Podsumowanie
ProduktyOctenisept, płyn na skórę
SubstancjeOktenidyna,
Poliheksanid
SchorzeniaOtwarta rana,
Owrzodzenie odleżynowe
KategoriaDezynfekcja,
Rany i podrażnienia,
Rany i problemy skórne
TematyDezynfekcja,
Porównywarka leków,
Rana
AutorKatarzyna Dęga-Krześniak
Ostatnia aktualizacja5 miesięcy temu
Data publikacji20.10.2021
Bibliografia4 źródła