Istnieją następujące rodzaje wymienionych opatrunków:

 • Aquacel Ag Foam
 • Aquacel Ag Extra
 • Aquacel Ag+ Extra.

Każdy z nich ma nieco inne przeznaczenie.

Przed założeniem opatrunku

Każdorazowa zmiana opatrunku wiąże się z usunięciem starego opatrunku, następnie umyciem rany i okolicy rany, zmyciem biofilmu z rany i odkażeniem jej. 

REKLAMA
REKLAMA

Za każdym razem należy także ocenić stan rany, żeby podjąć właściwe kroki. Nie można zapominać także o prawidłowej pielęgnacji brzegów rany i skóry wokół rany. 

Wszystkie czynności należy wykonywać zachowując zasady lawaseptyki i antyseptyki, w rękawiczkach jednorazowych, posługując się jałowymi narzędziami [1]. 

 

Przykładowe produkty używane przy zmianie opatrunków ze srebrem jonowym znajdują się na zdjęciu:

Kodan Tinktur Forte bezbarwny

 • Octenilin płyn, Prontosan służą do oczyszczania rany z biofilmu i resztek tkanek; można to wykonać używając jałowych gazików lub specjalnych gąbek WoundPad 

Octenilin

Oktaseptal

Octenisept

UWAGA: równocześnie z opatrunkami ze srebrem nie używamy żadnych produktów z jodem! Wykluczone są zatem: Betadine płyn i maść, Braunovidon, Inadine itp [1].

 Aquacel Ag+ Extra charakterystyka

Aquacel Ag+ Extra jest nowoczesnym opatrunkiem, który  poza srebrem jonowym ma w swojej strukturze także kwas etylenodiaminotetraoctowy (EDTA) i chlorek benzetoniowy (BEC), które wspomagają niszczenie biofilmu bakteryjnego. Dodatkowo zastosowana technologia Hydrofiber wiąże wysięk z rany w formie żelu, a sam opatrunek dopasowuje się do łożyska rany. Zachowane jest wilgotne środowisko gojenia rany. 

Aquacel Ag+ Extra jest miękkim opatrunkiem, łatwo dostosować go zarówno do rany powierzchownej, jak i ran głębokich. Nie przykleja się do ran. Może pozostawać w ranie nawet do 7 dni. Można go ciąć jałowymi nożyczkami i w ten sposób dostosować do rany. Specjalne przeszycia wzmacniające powodują, że opatrunek zachowuje wtedy swoją strukturę. Przeciwwskazany jest u osób uczulonych na srebro [2]. 

Aquacel Ag+ Extra-jak używać?

 • Najpierw zdejmujemy stary opatrunek (zmoczenie go np. solą fizjologiczną lub płynem Octenilin ułatwia bezbolesne zdjęcie opatrunku), następnie oczyszczamy ranę i okolice rany.
 • Należy ocenić stan rany, aby zwrócić uwagę na ewentualną infekcję i ocenić postępy gojenia.
 • Następnie wyjmujemy opatrunek ze sterylnego opakowania. Jeśli opakowanie bezpośrednie jest uszkodzone, nie należy używać opatrunku. 
 • Aquacel Ag+ Extra można przycinać w dowolnym kierunku. Rana płytka powinna być przykryta z zachowanym marginesem minimum 1 cm poza brzegi rany. 
 • Ranę głęboką można wypełnić opatrunkiem Aquacel Ag+ Extra w 80%, ponieważ w miarę wiązania wysięku opatrunek zwiększa swoją objętość. W ranie głębokiej umieszcza się pasek opatrunku złożony w harmonijkę, z wystającym fragmentem dla odprowadzania wysięku oraz łatwiejszego późniejszego usunięcia opatrunku. Doskonale ilustruje to grafika z opakowania opatrunku:

Aquacel Ag plus

 • Aquacel Ag+ Extra należy zabezpieczyć, przyklejając na wierzch opatrunek wtórny:
  • w ranach z małym i średnim wysiękiem np. Granuflex Extra Thin, Aquacel Foam Adhesive lub Non-adhesive, Mepilex Border, Allevyn Gentle Border
  • w ranach z dużym wysiękiem np. Aquacel Foam, Versiva XC, Zetuvit Plus, Allevyn Life. 

 • W ranach suchych Aquacel Ag+ Extra nakładamy na oczyszczoną ranę, a potem zwilżamy obszar opatrunku wyłącznie nad raną sterylną solą fizjologiczną. Całość zabezpieczamy opatrunkiem wtórnym np. Granuflex Extra Thin [3]. Można rownież najpierw położyć na ranę sterylny hydrożel (np. GranuGel, Intrasite żel, Octenilin żel itp) w celu zmiękczenia suchej powierzchni rany, a następnie położyć Aquacel Ag+ Extra i na to opatrunek wtórny [2].

Opatrunek Aquacel Ag Extra 

Opatrunek Aquacel Ag Extra jest poprzednikiem opatrunku Aquacel Ag+ Extra, ale jeden mały plus w nazwie robi wielką różnicę. Opatrunek Aquacel Ag Extra  nie ma dodatkowych składników wspomagających  niszczenie biofilmu, nie posiada również wzmacniających przeszyć. W przypadku ran głębokich praktycznie wyparł go Aquacel Ag+ Extra. W odróżnieniu jednak od  następcy ma on wskazanie także do leczenia oparzeń II stopnia. Sposób użycia jest analogiczny jak Aquacel Ag+ Extra, należy jedynie pamiętać o tym, że w przypadku oparzeń trzeba przykryć opatrunkiem obszar przynajmniej 5 cm wokół oparzenia [4].

W instrukcji dla opatrunku nie ma słowa o możliwości cięcia tego opatrunku [4]. Dlatego w tym przypadku należy wybrać rozmiar pokrywający całą ranę łącznie z wymaganym zapasem. Z drugiej strony nie może jednak być on zbyt duży, dlatego przed dobraniem rozmiaru należy zmierzyć ranę. 

Opatrunek Aquacel Ag Foam

Opatrunek Aquacel Ag Foam to z kolei opatrunek piankowy, stosowany na powierzchnię rany z dużym wysiękiem. Łączy właściwości opatrunku piankowego, chłonącego i odprowadzającego wysięk z rany oraz zapewniającego wilgotne środowisko gojenia rany, z antybakteryjnymi właściwościami jonów srebra. Zewnętrzna warstwa poliuretanowa pozwala z jednej strony odprowadzać nadmiar wilgoci ze związanego wysięku, a z drugiej strony jest wodoodporną ochroną rany [5]. 

Aquacel Ag Foam w zależności od konkretnego przypadku może być opatrunkiem wtórnym, może być także zastosowany samodzielnie. Występuje w dwóch wersjach: przylepnej (Adhesive), z delikatną silikonową warstwą klejącą, oraz w wersji nieprzylepnej (Non-adhesive). Obie wersje można przycinać i dopasowywać do kształtu rany, należy wtedy jednak pamiętać o zamocowaniu opatrunku odpowiednim przylepcem. 

Instrukcja stosowania Aquacel Ag Foam:

 • Zdejmujemy stary opatrunek (zmoczenie go np. solą fizjologiczną lub płynem Octenilin ułatwia bezbolesne zdjęcie opatrunku), następnie oczyszczamy ranę i okolice rany .
 • Sprawdzamy stan rany i dobieramy wielkość opatrunku, pamiętając o tym, że warstwa chłonna ma wystawać przynajmniej 1 cm od brzegów rany.
 • Wyjmujemy opatrunek ze sterylnego opakowania. Jeśli opakowanie bezpośrednie jest uszkodzone, nie należy używać opatrunku. 
 • W razie potrzeby można dociąć opatrunek i przymocować go za pomocą odpowiedniego przylepca. Do miejsc trudnych jak np. pięta można wybrać wyprofilowane opatrunki.
 • Niezużyte części opatrunku należy wyrzucić. 
 • Aquacel Ag Foam można pozostawić na ranie maksymalnie do 7 dni. Półprzezroczysta warstwa wierzchnia pozwala na obserwację, czy opatrunek wymaga zmiany [5].

UWAGA: Zużyte opatrunki, gaziki, WoundPady, narzędzia i materiały mające bezpośrednią styczność z raną są odpadami medycznymi i powinny być utylizowane w odpowiedni dla nich sposób. Nie należy wyrzucać ich do śmieci komunalnych. Opatrunki i materiały są wyłącznie jednorazowego użytku.