Dostępne postaci leku

Kapsułki, tabletki, syrop, roztwór do infuzji

Działanie

Flukonazol jest lekiem antygrzybiczym. Działa poprzez blokowanie produkcji ergosterolu, którego grzyby potrzebują do wzrostu i rozmnażania się. Kiedy ergosterol jest zablokowany, grzyby nie mogą rosnąć i zaczynają obumierać. W ten sposób Flukonazol pomaga zwalczyć infekcje grzybicze w organizmie.

Wskazania

Leki zawierające Flukonazol są przepisywane głównie do leczenia infekcji spowodowanych przez grzyby. Są one używane do walki z grzybicą stóp, paznokci, pochwy, jamy ustnej lub skóry. Mogą też pomagać przy poważniejszych zakażeniach, jak zapalenie opon mózgowych wywołane przez grzyby.

Przeciwwskazania

Nie powinieneś brać leków z flukonazolem, jeżeli jesteś uczulony na ten składnik. Jeśli masz problemy z wątrobą lub nerkami, jesteś w ciąży lub karmisz piersią, powinieneś też unikać tych leków.

Działania niepożądane

Flukonazol może powodować różne skutki uboczne, choć nie muszą one wystąpić u każdego pacjenta. Do częściej spotykanych zalicza się ból brzucha, nudności, biegunkę, zawroty głowy czy wysypkę skórną. Rzadziej zdarzają się problemy z pamięcią, depresja, trudności z koncentracją, zwiększone wyniki testów na obecność enzymów wątrobowych, drgawki. W razie jakichkolwiek niepokojących objawów, należy skontaktować się z lekarzem.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania flukonazolu mogą obejmować: zawroty głowy, halucynacje, ból brzucha, nudności, wymioty, zmniejszenie apetytu. Jeśli zauważysz jakiekolwiek z tych objawów po zażyciu większej dawki leku, skontaktuj się natychmiast z lekarzem.

Środki ostrożności

Podczas stosowania Flukonazolu, nie pij alkoholu, bo może to zwiększyć ryzyko uszkodzenia wątroby. Powiadom lekarza o wszystkich innych lekach, które przyjmujesz, bo flukonazol może wpływać na ich działanie. Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, skonsultuj się z lekarzem. Jeśli zauważysz objawy takie jak ból brzucha, ciemny mocz lub utrata apetytu, skontaktuj się z lekarzem.