aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

, ,

Jak wyleczyć grzybicę odbytu?

Jakie leki są skuteczne przeciwko grzybicy odbytu?

Grzybica odbytu jest dolegliwością, która najczęściej objawia się uciążliwym świądem. Znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, a może być łatwo wyleczona przy szybkiej diagnozie lekarskiej. Jakie są przyczyny i objawy grzybicy odbytu? Jak ją skutecznie wyleczyć?
grzybica odbytu zdjęcia

Jakie są przyczyny grzybicy odbytu?

Za grzybicę odbytu w większości odpowiadają drożdżaki z gatunku Candida albicans. Ich obecność w okolicy odbytu jest naturalna, ponieważ namnażają się one w jelicie grubym i są usuwane razem z kałem. W przypadku nieodpowiedniej higieny po defekacji część drożdżaków pozostaje na błonie śluzowej odbytu, prowadząc do powstawania grzybicy w tym obszarze.

Czynniki, jakie predysponują do powstawania grzybicy to:

 • nieodpowiednia higiena;
 • używanie bielizny wykonanej ze sztucznych materiałów;
 • nadmiar cukrów w diecie;
 • rozrost Candida po antybiotykoterapii [1,2].
Jakie są przyczyny grzybicy odbytu?

Jak się objawia grzybica odbytu?

Grzybica odbytu przede wszystkim może objawić się intensywnym świądem w tej okolicy. Można zauważyć silne zaczerwienienie wokół odbytu. Jest to dolegliwość wstydliwa i utrudniająca codzienne funkcjonowanie. Niestety często w wyniku drapania swędzących miejsc dochodzi do dodatkowego podrażnienia odbytu, co wydłuża gojenie. Ponadto grzybica może przenieść się w okolice intymne [1,2].

Jak leczyć grzybicę odbytu?

Leki na grzybicę odbytu mogą być podawane doustnie lub bezpośrednio na błonę śluzową odbytu. Podanie leku powinno być zawsze poprzedzone wizytą lekarską, gdzie lekarz na podstawie diagnozy zaleci odpowiednią terapię lekową.

Jakie doustne leki przeciwgrzybicze można stosować w grzybicy odbytu?

W przypadku kiedy występują dodatkowo dolegliwości z przewodu pokarmowego, lekarz może wprowadzić do terapii przeciwgrzybiczy lek doustny. Może to świadczyć o toczącej się grzybicy w żołądku, jelitach czy przełyku. Lekiem pierwszego wyboru jest flukonazol (Flucofast, Fluconazole Polfarmex, Flucorta, Flumycon, Mycosyst). Jest to lek, który zapobiega wytwarzaniu ergosterolu, czyli składnika, który grzyby wykorzystują do budowy błon komórkowych. Substancja prowadzi do zwiększenia przepuszczalności błony i wycieku fosforanów i potasu z komórki. Są to składniki niezbędne do syntezy kwasów nukleinowych. Konsekwencją powyższego mechanizmu jest obumieranie komórek grzyba. Flukonazol jest dostępny wyłącznie z przepisu lekarza i jest stosowany doustnie. Dawka oraz długość terapii jest dobierana indywidualnie.

Innymi lekami o właściwościach przeciwgrzybiczych, które stosujemy w grzybicach przewodu pokarmowego są preparaty zawierające itrakonazol (Orungal, Trioxal). Substancja działa w analogiczny sposób do flukonazolu [3,4].

Jakie leki bez recepty można stosować na grzybicę odbytu?

Podstawą leczenia grzybic odbytu są preparaty do stosowania bezpośrednio na błonę śluzową odbytu. Najbardziej powszechna i jednocześnie dostępna bez recepty jest maść na grzybicę odbytu z klotrimazolem (Clotrimazolum GSK, Clotrimazolum Aflofarm). Po zastosowaniu na błony śluzowe wchłania się w bardzo ograniczonym stopniu do krążenia ogólnego, dlatego często przy grzybicach odbytu z towarzyszącą grzybicą jelit dołączenie leczenia doustnego jest koniecznością.

Okolice odbytu należy smarować preparatem przynajmniej 2 razy dziennie i po ustąpieniu objawów kontynuować przez 3 tygodnie [3,5].

Podsumowanie

Grzybica odbytu jest często spowodowana przez drożdżaki z gatunku Candida albicans, które zasiedlają jelito grube. Najczęstsze przyczyny to nieodpowiednia higiena, syntetyczna bielizna, dieta bogata w cukry oraz nadużywanie antybiotyków. Objawy to głównie świąd i zaczerwienienie odbytu, a leczenie zazwyczaj obejmuje maści z klotrimazolem lub doustne leki przeciwgrzybicze, takie jak flukonazol. Ważne jest, aby kontynuować aplikację maści przez trzy tygodnie po ustąpieniu objawów, aby zapobiec nawrotom.

Bibliografia

 1. Świąd odbytu – przyczyny i diagnostyka wspomagająca leczenie. Mirosława Gałęcka, *Anna M. Basińska, Anna Bartnicka. Nowa Medycyna 4/2017, s. 150-157
 2. Anal yeast infection. Megan Soliman. Healthline. September 3, 2021.
 3. Kandydoza przewodu pokarmowego- fakty i mity. P. Rogalski. Gastroenterologia Kliniczna 2010, tom 2, nr 3, 87–97
 4. Charakterystyka produktu leczniczego Fluconazole Polfarmex.
 5. Charakterystyka produktu leczniczego Clotrimazolum GSK.

Omawiane substancje

 • Flukonazol

  Flukonazol jest lekiem przeciwgrzybicznym. Jest stosowany w leczeniu zakażeń grzybiczych skóry, paznokci, jamy ustnej i dróg moczowych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Itrakonazol

  Itrakonazol jest lekiem przeciwgrzybicznym stosowanym w leczeniu infekcji grzybiczych skóry, paznokci i błon śluzowych. Substancja ta hamuje wzrost i rozwój grzybów, co pozwala na wyeliminowanie infekcji.
  substancje syntetyczne
 • Klotrymazol

  Klotrymazol jest lekiem przeciwgrzybicznym stosowanym w leczeniu infekcji skóry i paznokci. Substancja ta działa poprzez hamowanie wzrostu i rozmnażania grzybów.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Grzybica odbytu

  Grzybica odbytu jest chorobą wywołaną przez grzyby, które rozwijają się w okolicach odbytu i odbytnicy. Objawy mogą obejmować swędzenie, pieczenie, ból i wydzielanie się wydzieliny.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .