Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) na początku XXI wieku przeprowadziła badanie dotyczące uzależnienia od nikotyny. Uzyskane przez nich wyniki są namacalnym dowodem na to, jak ciężkim nałogiem jest palenie papierosów. Okazuje się bowiem, że aż 26% dorosłych Polek pali codziennie.  To co piąta z nas! Ten sam wskaźnik wśród mężczyzn wynosi aż 43%, czyli niemal co drugi dorosły obywatel Polski pali papierosa minimum raz na dobę [1].

Co więcej, badania przeprowadzone w podobnym czasie przez Instytut Matki i Dziecka dowiodły, że 25% młodzieży w wieku 15 lat pali tytoń, a w tym 12% z nich pali codziennie. Szacunki epidemiologów wyraźnie wskazują, że w samym roku 2000 palenie było przyczyną niemal 70 tysięcy zgonów w Polsce [1].

Jakie zagrożenia płyną z palenia papierosów?

Niepodważalnie palenie papierosów i innych wyrobów tytoniowych ma niekorzystny wpływ na nasz organizm. Stanowi ono obecnie jeden z głównych czynników ryzyka wielu chorób, w tym nowotworów czy chorób układu sercowo-naczyniowego. Do zagrożeń zdrowotnych, wynikających z palenia tytoniu, należą m.in.:

REKLAMA
REKLAMA
 • choroba niedokrwienna serca;
 • choroby naczyń mózgowych;
 • przewlekła obturacyjna choroba płuc;
 • nadciśnienie;
 • miażdżyca;
 • nowotwory, w tym rak płuca, krtani, jamy ustnej czy gardła;
 • osteoporoza;
 • zaburzenia erekcji;
 • zaburzenia płodności.

Dodatkowo u dzieci kobiet palących w trakcie ciąży, obserwuje się także niską masę urodzeniową, astmę, zapalenia ucha środkowego, zakażenia dróg oddechowych, czy nawet zespół nagłego zgonu niemowląt [1].

Co jest dobre na rzucenie palenia?

Uzależnienie od nikotyny można leczyć różnymi strategiami. Jedną z nich jest stosowanie nikotynowych terapii zastępczych, najczęściej w postaci gum do żucia lub plastrów. Możliwa jest także farmakoterapia, opierająca się na bupropionie, a także wareniklinie czy cytyzynie [1].

Czy cytyzyna jest najlepszym lekiem na rzucenie palenia?

Cytyzyna to naturalny alkaloid otrzymywany z nasion Złotokapu Zwyczajnego. Posiada silne powinowactwo do receptora nikotynowego. Dzięki zdolności do blokowania tego receptora jest ona skuteczna w leczeniu uzależnienia od nikotyny. Terapię cytyzyną rozpoczyna się 5 dni przez terminem rzucenia palenia, jednocześnie w tym okresie należy zmniejszyć ilość wypalanych papierosów. Randomizowane badania potwierdziły, że większe prawdopodobieństwo rzucenia palenia występuje wśród osób przyjmujących ten alkaloid, w porównaniu do grupy placebo [1].

Jak wygląda leczenie cytyzyną w Polsce?

Polska jest jedynym krajem, w którym cytyzyna występuje w dwóch formach: w tabletkach (Tabex, Recigar) oraz mikronizowanych kapsułkach (Desmoxan). Na początku XXI wieku za pomocą cytyzyny było leczonych prawie 30% wszystkich palaczy, czyli prawie 2,6 mln osób. Jednym z plusów tego alkaloidu jest jego łatwa dostępność. Co więcej, koszt terapii cytyzyną jest kilkunastokrotnie niższy od kosztów leczenia warenikliną, bupropionem czy nikotynową terapią zastępczą. Dodatkowo terapia cytyzyną jest krótsza od pozostałych metod leczenia [2].

Jak przyjmować tabletki na rzucenie palenia z cytyzyną?

Obie postaci cytyzyny obecne na rynku są przeznaczone do stosowania doustnego. Kurację rozpoczyna się 5 dni przed planowaną datą rzucenia palenia. Schemat dawkowania wygląda następująco:

 • 1-3 dzień: 1,5 mg/6 razy dziennie;
 • 4-12 dzień: 1,5 mg/5 razy dziennie;
 • 13-16 dzień: 1,5 mg/4 razy dziennie;
 • 17-20 dzień: 1,5 mg/3 razy dziennie;
 • 21-25 dzień: 1,5 mg/1-2 razy dziennie.

Osoba paląca powinna definitywnie zrezygnować z palenia najpóźniej w 5 dniu terapii. Następnie nie powinna pozwolić sobie na zapalenie nawet jednego papierosa — od tego zależy trwałość uzyskanego efektu leczenia [3,4].

Który lek na rzucenie palenia z cytyzyną wybrać?

Tak jak wspomniano powyżej, polski rynek farmaceutyczny posiada 3 leki zawierające cytyzynę. Są to Tabex, Recigar oraz Desmoxan. Ich sposób dawkowania jest taki sam. Niezależnie od wyboru preparatu, schemat leczenia nie ulega zmianie.

Tabex to lek zawierający cytyzynę (Cytisinum) w postaci tabletek powlekanych. 1 tabletka zawiera 1,5 mg substancji czynnej [4].

Recigar to lek zawierający cytyzynę (Cytisinum) w postaci tabletek powlekanych. 1 tabletka zawiera 1,5 mg substancji czynnej [5].

Desmoxan to lek zawierający cytyzynę (Cytisinum) w postaci kapsułek twardych. 1 kapsułka zawiera 1,5 mg substancji czynnej [6].