leki-orange

Leki na zaparcia w ciąży

Co stosować na zaparcia w ciąży?

Dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego są częstą bolączką kobiet ciężarnych. Stale powiększająca się macica oraz wysoki poziom progesteronu są głównymi sprawcami całego zamieszania. Jak łagodzić zaparcia w ciąży? Jakie leki można bezpiecznie stosować?

Ciąża to szczególny okres — choć jest to stan fizjologiczny, to wiąże się z licznymi zmianami w funkcjonowaniu organizmu kobiety. Powszechnymi dolegliwościami u ciężarnych są różne dysfunkcje przewodu pokarmowego. Odsetek kobiet w ciąży cierpiących z powodu zaparć wynosi 16-39% i jednocześnie jest kilkakrotnie wyższy w odniesieniu do kobiet niebędących w ciąży (7%). Wynika to ze zmniejszonej motoryki przewodu pokarmowego związanej z intensywnym wydzielaniem progesteronu, a także z ucisku na jelita powiększającej się macicy oraz niekiedy powiększających się hemoroidów czy utrudnionej aktywności fizycznej [1].

Jak diagnozuje się zaparcia u ciężarnych?

Diagnostyka zaparć zazwyczaj ogranicza się do wywiadu z pacjentką, badania per rectum oraz wykonania podstawowych badań laboratoryjnych, w celu wykluczenia niedokrwistości, niedoczynności tarczycy, czy cukrzycy. Dodatkowe badanie endoskopowe może być wskazane wówczas, gdy zaparciom towarzyszą krwawienia lub inne alarmowe objawy [1].

Jak leczyć zaparcia w ciąży?

Leczenie zaparć należy rozpocząć od zmian behawioralnych, obejmujących zmiany dietetyczne, zwiększoną podaż błonnika, picie odpowiedniej ilości płynów oraz zwiększenie aktywności fizycznej. U kobiet ciężarnych można również wdrożyć doustne preparaty łagodzące zaparcia, jednak warto unikać samoleczenia. Ciężarne powinny przyjmować leki wyłącznie pod kontrolą lekarza.

Kobiety w ciąży mogą stosować preparaty zwiększające masę stolca, działające miejscowo w jelicie i nie powodując efektów ubocznych. Należą do nich:

W sytuacji, gdy powyższe leki nie przyniosą spodziewanego efektu, można zastosować środki osmotyczne, takie jak:

  • laktuloza;
  • makrogole.

Są one niewchłaniane w przewodzie pokarmowym oraz niemetabolizowane przez mikroflorę jelitową. Powodują napływ wody do jelita, upłynnienie mas kałowych, a tym samym zwiększenie ich objętości i pobudzenie perystaltyki jelit [1].

Błonnik pokarmowy — preparaty

Błonnik pokarmowy pobudza perystaltykę jelit poprzez zwiększenie objętości mas kałowych. Dostępny jest w aptekach w formie proszku, który należy wymieszać z wodą i wypić. Preparaty błonnikowe najczęściej zawierają nasiona babki płesznik, babki jajowatej oraz lnu. Ich dodatkową zaletą jest obecność śluzów, które również usprawniają pasaż jelitowy. W trakcie stosowania preparatów z błonnikiem należy jednak pamiętać o jednoczesnym spożywaniu dużej ilości wody — minimum 2 litry dziennie. Zbyt mała podaż płynów może wywołać efekt odwrotny do zamierzonego [2].

Leki z błonnikiem dla kobiet w ciąży

  • Nasiona płesznika Herbapol, lek, zioło pojedyncze;
  • Mucofalk, lek, granulat do sporządzania zawiesiny doustnej.

Suplementy diety z błonnikiem

  • Błonnik Oleofarm, suplement diety, proszek;
  • Jeliton, łupina nasienna babki jajowatej, suplement diety, saszetki lub proszek;
  • Colosan Ex, suplement diety, proszek;
  • Ispagul S, suplement diety, proszek;
  • Fibraxine, suplement diety, proszek w saszetkach;
  • Colon C, suplement diety, proszek.

Makrogole dla ciężarnych — preparaty

Makrogole występują w formie proszków, z których sporządza się roztwory doustne. W trakcie ich stosowania należy mieć na uwadze, że mogą one utrudniać wchłanianie innych leków doustnych. Ich potencjalnymi działaniami niepożądanymi są wzdęcia i bóle brzucha [3].

Leki z makrogolem

  • Moxalole, lek, proszek do sporządzania roztworu doustnego;
  • Forlax, lek, proszek do sporządzania roztworu doustnego.

Wyroby medyczne z makrogolem

  • DulcoSoft, wyrób medyczny, proszek do sporządzania roztworu doustnego albo roztwór doustny;
  • Dicopeg, wyrób medyczny, proszek do sporządzania roztworu doustnego;
  • Xenna Balance, wyrób medyczny, proszek do sporządzania roztworu doustnego;

Laktuloza w ciąży

Laktuloza występuje w postaci doustnych syropów, a jej efekt występuje zazwyczaj po około 24 godzinach od przyjęcia dawki leku. Można ją stosować raz dziennie na czczo lub podczas śniadania albo w 2-3 dawkach podzielonych [3].

Syrop na zaparcia w ciąży – leki

  • Lactulosum Amara, lek, syrop;
  • Lactulosum Takeda Forte, lek, syrop;
  • Lactulose-MIP, lek, syrop;
  • Lactulosum Hasco, lek, syrop;
  • Duphalac, lek, roztwór doustny.

Syrop na zaparcia w ciąży – suplement diety

  • Solaq Solinea, suplement diety, syrop.
Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Zaparcie jest to zaburzenie charakteryzujące się nieregularnym i rzadkim lub utrudnionym wypróżnianiem. Zaparcia mogą być związane z różnymi przyczynami, w tym z niskim spożyciem błonnika pokarmowego,…
Omawiane substancje
Laktuloza jest stosowana w leczeniu przewlekłych zaparć (powinna spowodować wypróżnienie w ciągu 24 do 48 godzin). Ma ona również czasami zastosowanie w leczeniu lub zapobieganiu pewnym stanom mózgu (…
Makrogole to długie polimery o budowie liniowej i różnej masie cząsteczkowej (od 300 do 3350 daltonów). Stosowane są głownie w zaparciach jako środki o działaniu przeczyszczającym oraz stanowią często…
Podsumowanie
SubstancjeLaktuloza,
Makrogol
SchorzeniaZaparcie
KategoriaUkład pokarmowy,
Zaparcia
TematyChoroby przewodu pokarmowego,
Leki w ciąży
AutorMaria Bialik
Ostatnia aktualizacja11 miesięcy temu
Data publikacji14.03.2022
Bibliografia3 źródła