aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

,

Leki na zaparcia w ciąży

Co stosować na zaparcia w ciąży?

Dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego są częstą bolączką kobiet ciężarnych. Stale powiększająca się macica oraz wysoki poziom progesteronu są głównymi sprawcami całego zamieszania. Jak łagodzić zaparcia w ciąży? Jakie leki można bezpiecznie stosować?
Leki na zaparcia w ciąży

Ciąża to szczególny okres — choć jest to stan fizjologiczny, to wiąże się z licznymi zmianami w funkcjonowaniu organizmu kobiety. Powszechnymi dolegliwościami u ciężarnych są różne dysfunkcje przewodu pokarmowego. Odsetek kobiet w ciąży cierpiących z powodu zaparć wynosi 16-39% i jednocześnie jest kilkakrotnie wyższy w odniesieniu do kobiet niebędących w ciąży (7%). Wynika to ze zmniejszonej motoryki przewodu pokarmowego związanej z intensywnym wydzielaniem progesteronu, a także z ucisku na jelita powiększającej się macicy oraz niekiedy powiększających się hemoroidów czy utrudnionej aktywności fizycznej [1]. (Czytaj także: Jak przygotować się do ciąży?)

Jak diagnozuje się zaparcia u ciężarnych?

Diagnostyka zaparć zazwyczaj ogranicza się do wywiadu z pacjentką, badania per rectum oraz wykonania podstawowych badań laboratoryjnych, w celu wykluczenia niedokrwistości, niedoczynności tarczycy, czy cukrzycy. Dodatkowe badanie endoskopowe może być wskazane wówczas, gdy zaparciom towarzyszą krwawienia lub inne alarmowe objawy [1].

Jak leczyć zaparcia w ciąży?

Leczenie zaparć należy rozpocząć od zmian behawioralnych, obejmujących zmiany dietetyczne, zwiększoną podaż błonnika, picie odpowiedniej ilości płynów oraz zwiększenie aktywności fizycznej. U kobiet ciężarnych można również wdrożyć doustne preparaty łagodzące zaparcia, jednak warto unikać samoleczenia. Ciężarne powinny przyjmować leki wyłącznie pod kontrolą lekarza.

Kobiety w ciąży mogą stosować preparaty zwiększające masę stolca, działające miejscowo w jelicie i nie powodując efektów ubocznych. Należą do nich:

W sytuacji, gdy powyższe leki nie przyniosą spodziewanego efektu, można zastosować środki osmotyczne, takie jak:

 • laktuloza;
 • makrogole.

Są one niewchłaniane w przewodzie pokarmowym oraz niemetabolizowane przez mikroflorę jelitową. Powodują napływ wody do jelita, upłynnienie mas kałowych, a tym samym zwiększenie ich objętości i pobudzenie perystaltyki jelit [1]. (Czytaj także: Jak radzić sobie ze zgagą w ciąży?)

Błonnik pokarmowy — preparaty

Błonnik pokarmowy pobudza perystaltykę jelit poprzez zwiększenie objętości mas kałowych. Dostępny jest w aptekach w formie proszku, który należy wymieszać z wodą i wypić. Preparaty błonnikowe najczęściej zawierają nasiona babki płesznik, babki jajowatej oraz lnu. Ich dodatkową zaletą jest obecność śluzów, które również usprawniają pasaż jelitowy. W trakcie stosowania preparatów z błonnikiem należy jednak pamiętać o jednoczesnym spożywaniu dużej ilości wody — minimum 2 litry dziennie. Zbyt mała podaż płynów może wywołać efekt odwrotny do zamierzonego [2].

Leki z błonnikiem dla kobiet w ciąży

 • Nasiona płesznika Herbapol, lek, zioło pojedyncze;
 • Mucofalk, lek, granulat do sporządzania zawiesiny doustnej.

Suplementy diety z błonnikiem

 • Błonnik Oleofarm, suplement diety, proszek;
 • Jeliton, łupina nasienna babki jajowatej, suplement diety, saszetki lub proszek;
 • Colosan Ex, suplement diety, proszek;
 • Ispagul S, suplement diety, proszek;
 • Fibraxine, suplement diety, proszek w saszetkach;
 • Colon C, suplement diety, proszek.

Makrogole dla ciężarnych — preparaty

Makrogole występują w formie proszków, z których sporządza się roztwory doustne. W trakcie ich stosowania należy mieć na uwadze, że mogą one utrudniać wchłanianie innych leków doustnych. Ich potencjalnymi działaniami niepożądanymi są wzdęcia i bóle brzucha [3].

Leki z makrogolem

 • Moxalole, lek, proszek do sporządzania roztworu doustnego;
 • Forlax, lek, proszek do sporządzania roztworu doustnego.

Wyroby medyczne z makrogolem

 • DulcoSoft, wyrób medyczny, proszek do sporządzania roztworu doustnego albo roztwór doustny;
 • Dicopeg, wyrób medyczny, proszek do sporządzania roztworu doustnego;
 • Xenna Balance, wyrób medyczny, proszek do sporządzania roztworu doustnego;

Laktuloza w ciąży

Laktuloza występuje w postaci doustnych syropów, a jej efekt występuje zazwyczaj po około 24 godzinach od przyjęcia dawki leku. Można ją stosować raz dziennie na czczo lub podczas śniadania albo w 2-3 dawkach podzielonych [3].

Syrop na zaparcia w ciąży – leki

 • Lactulosum Amara, lek, syrop;
 • Lactulosum Takeda Forte, lek, syrop;
 • Lactulose-MIP, lek, syrop;
 • Lactulosum Hasco, lek, syrop;
 • Duphalac, lek, roztwór doustny.

Syrop na zaparcia w ciąży – suplement diety

 • Solaq Solinea, suplement diety, syrop.

Bibliografia

 1. E. Tylec-Osóbka, et al., Podstawowe zasady postępowania w przebiegu chorób układu pokarmowego u kobiet w ciąży, Pediatr Med Rodz 2012,8(4):315-323.
 2. https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/choroby-ukladu-pokarmowego/zaparcia—zalecenia-dietetyczne/ (dostęp z dnia 15.02.2022)
 3. J. Daniluk, Przewlekłe zaparcia – niedoceniany problem kliniczny, Gastroenterologia Kliniczna 2018;10(1):1-13.

Omawiane substancje

 • Babka jajowata

  Babka jajowata to roślina o nasionach bogatych w błonnik, który pęcznieje w żołądku, tworząc żel i wspomagając wypróżnianie. Działa jako naturalny środek oczyszczający i przeczyszczający.
  Surowce roślinne
 • Babka płesznik

  Babka płesznik to roślina o właściwościach regulujących pracę organizmu, szczególnie na układ trawienny, eliminując toksyny i poprawiając trawienie. Dodatkowo, ma działanie przeciwzapalne, wspomagając walkę z stanami zapalnymi oraz korzystnie wpływa na układ immunologiczny, wzmacniając naturalną obronę przed chorobami.
  Surowce roślinne
 • Błonnik

  Błonnik to substancja lecznicza, która wpływa korzystnie na trawienie i regulację poziomu cukru we krwi. Może być stosowany w leczeniu zaparć, chorób jelitowych oraz cukrzycy.
  Surowce roślinne
 • Laktuloza

  Laktuloza to substancja stosowana w leczeniu zaparć. Działa poprzez zwiększenie ilości wody w jelitach i ułatwienie wypróżnień.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Makrogol

  Makrogol to substancja chemiczna stosowana w medycynie jako środek przeczyszczający. Makrogol jest polimerem etylenoglikolu, który działa jako środek wiążący wodę i ułatwia wypróżnienie.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Zaparcia

  Zaparcia to schorzenie, które charakteryzuje się trudnościami w wypróżnianiu oraz nieregularnymi wypróżnieniami. Może być spowodowane przez różne czynniki, takie jak dieta, brak aktywności fizycznej czy też choroby przewodu pokarmowego.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .