Levopront jest lekiem w formie syropu, skutecznym w hamowaniu suchego kaszlu o różnej etiologii. Jest uważany za bezpieczny lek — powoduje bowiem niewiele działań niepożądanych, bardzo rzadko wchodzi w interakcje, a jednocześnie skutecznie łagodzi nieproduktywny kaszel. Jego działanie przeciwkaszlowe jest zbliżone do leków o działaniu ośrodkowym, niemniej różnicuje go brak efektu sedatywnego. Przyjrzyjmy się mu bliżej [1,2].

Co zawiera syrop Levopront?

Lek Levopront w formie syropu zawiera lewodropropizynę. W 10 ml syropu znajduje się 60 mg substancji czynnej. 

Inne substancje pomocnicze znajdujące się w tym preparacie to: sacharoza, kwas cytrynowy jednowodny, sodu wodorotlenek, substancja poprawiająca smak i zapach wiśniowa, metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan, woda oczyszczona [1]. 

REKLAMA
REKLAMA

Levopront

Jak działa lewodropropizyna?

Lewodropropizyna charakteryzuje się obwodowym działaniem przeciwkaszlowym, a także znosi skurcz oskrzeli i tchawicy. Mechanizm jej działania polega na hamującym wpływie na włókna C w obrębie dróg oddechowych. Co więcej, lewodropropizyna działa przeciwhistaminowo. Ta substancja czynna hamuje skurcz oskrzeli wywołany histaminą, serotoniną, bradykininą. Jednocześnie nie wpływa na skurcz indukowany acetylocholiną [1].

Jakie są losy lewodropropizyny w naszym organizmie?

Levopront jest przeznaczony do stosowania doustnego. Po przyjęciu dawki syropu substancja wchłania się w 75% i bardzo szybko trafia do krwiobiegu. Jej biologiczny okres półtrwania wynosi około 2 godziny, co oznacza, że po 2 godzinach od przyjęcia dawki, we krwi zostaje już tylko połowa wyjściowej ilości leku. Lewodropropizyna jest wydalana głównie z moczem — w ciągu 2 dni zostaje wydalone około 35% podanej dawki leku. Nie wykazano różnic w powyższej farmakokinetyce u dzieci i osób w podeszłym wieku [1].

Levopront — na jaki kaszel? Kto może go stosować?

Levopront jest przeznaczony do leczenia suchego, nieproduktywnego kaszlu. 

Nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 2. roku życia, przez kobiety w ciąży i karmiące piersią [1].

Kaszel u dzieci – co i od jakiego wieku można stosować?

Jak stosować lek?

Maksymalny czas trwania terapii lekiem Levopront bez konsultacji z lekarzem nie może wynosić więcej niż 7 dni. W sytuacji, gdy po tygodniu brania leku, pacjent nie uzyskał poprawy zdrowia, należy skonsultować to ze specjalistą. Dodatkowo należy pamiętać, że kaszel jest symptomem, a nie samą chorobą. Wskazane jest zatem znalezienie źródła kaszlu, a następnie wdrożenie leczenia jego przyczyny. 

Levopront występuje w formie syropu i należy stosować go doustnie według określonego dawkowania. Do opakowania leku dołączona jest miarka, umożliwiająca odmierzenie danych objętości.

Ze względu na brak informacji dotyczącej wpływu posiłku na wchłanianie lewodropropizyny z syropu, zalecane jest przyjmowanie go pomiędzy posiłkami [1].

Levopront — dawkowanie

Lek stosuje się 3 razy dziennie w odstępach wynoszących minimum 6 godzin. Levopront można stosować na noc. 

U dzieci powyżej 2. roku życia dawkę syropu ustala się w zależności od masy ciała pacjenta. Dzieci ważące 10-20 kg powinny przyjmować 3 ml syropu 3 razy dziennie. Dzieci o masie 20-30 kg powinny stosować 5 ml syropu, również 3 razy dziennie.

Dorosłym rekomenduje się przyjmowanie 10 ml syropy 3 razy dziennie [1].

Jakie są przeciwwskazania do stosowania Levoprontu?

Syropu Levopront nie powinni stosować ci pacjenci, którzy mają nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Leku nie można stosować w trakcie kaszlu z obfitą wydzieliną oskrzelową oraz u pacjentów z zaburzeniami czynności rzęsek nabłonka oskrzelowego — z zespołem Kartagenera lub dyskinezą rzęsek.

Levopront jest przeciwwskazany u kobiet ciężarnych i karmiących piersią [1].

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po przyjęciu leku?

Działania niepożądane po zastosowaniu Levoprontu występują niezwykle rzadko. Szacuje się, że dotyczą one jednego pacjenta na 500 000 osób przyjmujących lek. W większości przypadków występujące działania niepożądane nie są groźne i ustępują samoistnie po zakończonym leczeniu. 

Lewodropropizyna bardzo rzadko (<1/10 000) może wywołać:

  • zaburzenia skóry i tkanki podskórnej, takie jak pokrzywka, rumień, świąd czy obrzęk;
  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe: bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka;
  • zaburzenia ogólne, takie jak reakcje alergiczne, czy złe samopoczucie;
  • zaburzenia układu nerwowego pod postacią zawrotów głowy, drżenia lub parestezji;
  • zaburzenia układu sercowo-naczyniowego: kołatanie serce, obniżenie ciśnienia tętniczego, tachykardia;
  • zaburzenia psychiczne pod postacią drażliwości i senności;
  • zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia, takie jak duszność lub obrzęk błony śluzowej układu oddechowego;
  • zaburzenia mięśniowo-szkieletowe: osłabienie kończyn dolnych [1].

Czy Levopront może wchodzić w interakcje z innymi lekami?

Badania na zwierzętach wykazały, że jednoczesne stosowanie lewodropropizyny  z lekami wpływającymi na ośrodkowy układ nerwowy (benzodiazepiny, alkohol, fenytoina, imipramina) nie powoduje zmiany w aktywności tych leków.

W modelach na zwierzętach nie stwierdzono również wpływu lewodropropizyny na skuteczność leków przeciwzakrzepowych (warfaryna), insuliny, leków stosowanych w innych chorobach oskrzeli i płuc, takich jak: kortykosteroidy, antybiotyki, produkty regulujące wydzielanie śluzu, związki przeciwhistaminowe [1].

Na co należy uważać, stosując Levopront?

U pacjentów w podeszłym wieku należy zachować szczególną ostrożność w trakcie stosowania lewodropropizyny, ze względu na potencjalne ryzyko zmian w profilu farmakokinetycznym leku. Zaleca się także ostrożność u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek o klirensie kreatyniny nie większym niż 35 ml/minutę, a także u osób stosujących jednocześnie leki uspokajające. 

W trakcie stosowania Levoprontu należy pamiętać, że jednym z jego składników pomocniczych jest sacharoza. Jest to szczególnie istotne w przypadku diabetyków, gdyż cukier ten może zaburzyć prawidłowy poziom glukozy w ich krwi. 

Co więcej, pacjenci z rzadkimi zaburzeniami nietolerancji fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy nie powinni stosować tego syropu [1].

Czy po Levoproncie można prowadzić samochód?

Dotychczas nie przeprowadzono żadnych badań oceniających zdolność prowadzenia pojazdów po przyjęciu leku Levopront. Niemniej, z uwagi na fakt, że syrop ten może powodować senność, w miarę możliwości należy zrezygnować na ten czas z prowadzenia pojazdów [1].

Levopront — zamienniki

Levopront posiada swój zamiennik — również dostępny bez recepty. Jest nim Solvetusan. Występuje on w dwóch postaciach:

  • w formie syropu o takim samym stężeniu substancji czynnej jak Levopront (tj. 60mg/10 ml);
  • w formie doustnych tabletek: 1 tabletka zawiera 60 mg substancji czynnej [3].