Karmienie piersią wygląda pięknie — zwłaszcza na obrazkach. Rzeczywistość bywa jednak bardziej brutalna, a sam proces karmienia nierzadko jest okupiony bólem, krwią i łzami. Długość karmienia piersią zależy od wielu czynników, często niezależnych od nas. Niektóre kobiety karmią kilka tygodni, inne kilka lat. U tych drugich jednocześnie istotnie wzrasta ryzyko, że w trakcie całego procesu karmienia będą zmuszone przyjąć jakiekolwiek leki. Pomijając groźne i poważne choroby, przeziębienia to już wystarczający powód do korzystania z dobrodziejstw farmacji. Dokuczliwy i uporczywy kaszel to częsty objaw wiosennych czy jesiennych przeziębień, ale całe szczęście kobiety karmiące również posiadają narzędzia do walki z nim. (Czytaj także: Problemy podczas laktacji – jak sobie z nimi radzić?)
Czym jest kaszel?
Kaszel to pożądane zjawisko. Jest to odruch obronny naszego organizmu, dzięki któremu drogi oddechowe oczyszczają się z zalegającej wydzieliny lub ciał obcych. Może powstawać na drodze odruchowej, czyli mimowolnie i niezależnie od nas, ale bywa także wywoływany dobrowolnie. Kaszel można podzielić na:
- ostry — trwający do 3 tygodni;
- podostry — trwający 3-8 tygodni;
- przewlekły — trwający ponad 8 tygodni.
Z kolei ze względu na charakter, wyróżnia się kaszel:
- mokry — z odkrztuszaniem wydzieliny;
- suchy — bez odkrztuszania [1]. (Czytaj także: Kaszel – przyczyny oraz sposób leczenia)
Kaszel suchy czy mokry?
Aby skutecznie złagodzić kaszel, należy zadać sobie powyższe pytanie. Ustalenie rodzaju kaszlu jest bowiem konieczne, aby odpowiednio dobrać lek. Choć ilość substancji leczniczych dedykowanych pacjentom z kaszlem jest naprawdę bardzo duża, to kobiety karmiące piersią nie mają już zbyt szerokiego wyboru.
W przypadku kaszlu suchego lekiem rekomendowanym jest dekstrometorfan. Z kolei kaszel mokry może być bezpiecznie leczony za pomocą acetylocysteiny bądź bromheksyny i ambroksolu [2].
Dekstrometorfan
Dekstrometorfan to popularny lek hamujący kaszel. Jest zalecany w łagodzeniu uporczywego, nieproduktywnego (suchego) kaszlu. Działa bezpośrednio na ośrodek kaszlu znajdujący się w OUN (Ośrodkowy Układ Nerwowy). Zalicza się go do substancji kompatybilnych z karmieniem piersią. Jego stosowanie w trakcie karmienia nie jest obarczone ryzykiem dla samego procesu laktacji ani dla zdrowia dziecka [3,4].
Na rynku dekstrometorfan można znaleźć pod następującymi nazwami handlowymi:
- Acodin;
- Tussidrill.
Lek należy przyjmować bezpośrednio po karmieniu tak, aby przerwa między dawką a kolejnym karmieniem była, jak najdłuższa.
Acetylocysteina
Acetylocysteina to lek o działaniu sekretolitycznym — upłynniającym wydzielinę oraz sekretomotorycznym — ułatwiającym odkrztuszanie zalegającego śluzu. Jest zalecany pacjentom cierpiącym na mokry, produktywny kaszel. Acetylocysteina jest lekiem bezpiecznym i kompatybilnym z karmieniem piersią. Jej stosowanie nie wpływa na proces laktacji ani na zdrowie karmionego dziecka [5,6].
Acetylocysteinę można znaleźć w następujących preparatach:
- ACC;
- Fluimucil.
Lek należy przyjmować bezpośrednio po karmieniu tak, aby przerwa między dawką a kolejnym karmieniem była, jak najdłuższa.
Bromheksyna i ambroksol
Bromheksyna i ambroksol to związki o działaniu mukolitycznym. Zmniejszają lepkość zalegającego śluzu i ułatwiają jego odkrztuszenie. Ambroksol jest metabolitem bromheksyny. Oznacza to, że powstaje z bromheksyny na drodze różnych przemian chemicznych w naszym organizmie [7,8].
Oba związki są kompatybilne z karmieniem piersią i można je bezpiecznie stosować w trakcie laktacji. Niemniej, należy je przyjmować bezpośrednio po karmieniu tak, aby przerwa między dawką leku na kaszel a kolejnym karmieniem była, jak najdłuższa [9,10].
Bromheksyna jest składnikiem następujących preparatów:
- Flegamina;
- Flegatussin.
Z kolei ambroksol można znaleźć pod poniższymi nazwami handlowymi:
- Ambroksol Hasco;
- Ambrosol Teva;
- Deflegmin;
- Envil kaszel;
- Flavamed;
- Mucosolvan.
Powołuje się Pani na karty charakterystyk danych leków, w których jak WÓŁ jest napisane, że karmienie jest przeciwwskazaniem, a w zestawieniu wpisuje Pani, że to lek przyjazny. Kłaniam się.
Panie Kacprze,
cytat z ChPL Acodinu: “Produkt leczniczy może być stosowany w przypadku, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu”.
Cytat z ChPL Flegaminy: “Nie zaleca się stosowania produktu leczniczego w pierwszym trymestrze ciąży. W pozostałym okresie ciąży można stosować wyłącznie w przypadku, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. W badaniach na zwierzętach nie stwierdzono, by bromoheksyna wykazywała działanie teratogenne.
Cytat z ChPL Ambrosolu: “Ambroksolu chlorowodorek przenika przez barierę łożyskową. Badania na zwierzętach nie wykazały bezpośredniego lub pośredniego szkodliwego wpływu na przebieg ciąży, rozwój zarodka i (lub) płodu, przebieg porodu lub rozwój po urodzeniu. Szerokie doświadczenie kliniczne uzyskane po 28. tygodniu ciąży nie wykazało szkodliwego wpływu na płód.”
Cytat z ChPL ACC: “Produktu leczniczego nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią ze względu na brak doświadczeń dotyczących stosowania acetylocysteiny w tym czasie. Badania na zwierzętach (szczury i króliki) nie wykazały teratogennego działania acetylocysteiny.”
Pana zarzut jest niesłuszny w przypadku Flegaminy, Ambrosolu i Acodinu, gdyż w ich charakterystykach NIE jest napisane , że dany lek jest przeciwwskazany w ciąży. Natomiast warto dodać, że ChPL nie jest jedynym możliwym źródłem danych o leku. Warto zajrzeć również w pozostałe odnośniki, które umieściłam w literaturze. O ile treść ChPL ACC podaje, że nie ma wystarczających danych, dotyczących stosowania acetylocysteiny w ciąży i w trakcie laktacji, o tyle źródło nr 6, równie wiarygodne, wyraźnie mówi, że stosowanie tej substancji czynnej w czasie karmienia piersią jest obarczone bardzo niskim ryzykiem. Kłaniam się.