leki-orange

Co można stosować na kaszel podczas karmienia piersią?

Kaszel a karmienie piersią — przegląd preparatów

Kaszel to odruch obronny organizmu. Służy do oczyszczania dróg oddechowych z nadmiaru wydzieliny lub ciał obcych. Ilość leków na kaszel jest ogromna, czasem wręcz przytłaczająca. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy kaszel męczy kobietę karmiącą piersią? Jakie leki może ona bezpiecznie stosować?

Karmienie piersią wygląda pięknie — zwłaszcza na obrazkach. Rzeczywistość bywa jednak bardziej brutalna, a sam proces karmienia nierzadko jest okupiony bólem, krwią i łzami. Długość karmienia piersią zależy od wielu czynników, często niezależnych od nas. Niektóre kobiety karmią kilka tygodni, inne kilka lat. U tych drugich jednocześnie istotnie wzrasta ryzyko, że w trakcie całego procesu karmienia będą zmuszone przyjąć jakiekolwiek leki. Pomijając groźne i poważne choroby, przeziębienia to już wystarczający powód do korzystania z dobrodziejstw farmacji. Dokuczliwy i uporczywy kaszel to częsty objaw wiosennych czy jesiennych przeziębień, ale całe szczęście kobiety karmiące również posiadają narzędzia do walki z nim.

Czym jest kaszel?

Kaszel to pożądane zjawisko. Jest to odruch obronny naszego organizmu, dzięki któremu drogi oddechowe oczyszczają się z zalegającej wydzieliny lub ciał obcych. Może powstawać na drodze odruchowej, czyli mimowolnie i niezależnie od nas, ale bywa także wywoływany dobrowolnie. Kaszel można podzielić na:

  • ostry — trwający do 3 tygodni;
  • podostry — trwający 3-8 tygodni;
  • przewlekły — trwający ponad 8 tygodni.

Z kolei ze względu na charakter, wyróżnia się kaszel:

  • mokry — z odkrztuszaniem wydzieliny;
  • suchy — bez odkrztuszania [1].

Kaszel suchy czy mokry?

Aby skutecznie złagodzić kaszel, należy zadać sobie powyższe pytanie. Ustalenie rodzaju kaszlu jest bowiem konieczne, aby odpowiednio dobrać lek. Choć ilość substancji leczniczych dedykowanych pacjentom z kaszlem jest naprawdę bardzo duża, to kobiety karmiące piersią nie mają już zbyt szerokiego wyboru.

W przypadku kaszlu suchego lekiem rekomendowanym jest dekstrometorfan. Z kolei kaszel mokry może być bezpiecznie leczony za pomocą acetylocysteiny bądź bromheksyny i ambroksolu [2].

Dekstrometorfan

Dekstrometorfan to popularny lek hamujący kaszel. Jest zalecany w łagodzeniu uporczywego, nieproduktywnego (suchego) kaszlu. Działa bezpośrednio na ośrodek kaszlu znajdujący się w OUN (Ośrodkowy Układ Nerwowy). Zalicza się go do substancji kompatybilnych z karmieniem piersią. Jego stosowanie w trakcie karmienia nie jest obarczone ryzykiem dla samego procesu laktacji ani dla zdrowia dziecka [3,4].

Na rynku dekstrometorfan można znaleźć pod następującymi nazwami handlowymi:

  • Acodin;
  • Tussidrill.

Lek należy przyjmować bezpośrednio po karmieniu tak, aby przerwa między dawką a kolejnym karmieniem była, jak najdłuższa.

Acetylocysteina

Acetylocysteina to lek o działaniu sekretolitycznym — upłynniającym wydzielinę oraz sekretomotorycznym — ułatwiającym odkrztuszanie zalegającego śluzu. Jest zalecany pacjentom cierpiącym na mokry, produktywny kaszel. Acetylocysteina jest lekiem bezpiecznym i kompatybilnym z karmieniem piersią. Jej stosowanie nie wpływa na proces laktacji ani na zdrowie karmionego dziecka [5,6].

Acetylocysteinę można znaleźć w następujących preparatach:

  • ACC;
  • Fluimucil.

Lek należy przyjmować bezpośrednio po karmieniu tak, aby przerwa między dawką a kolejnym karmieniem była, jak najdłuższa.

Bromheksyna i ambroksol

Bromheksyna i ambroksol to związki o działaniu mukolitycznym. Zmniejszają lepkość zalegającego śluzu i ułatwiają jego odkrztuszenie. Ambroksol jest metabolitem bromheksyny. Oznacza to, że powstaje z bromheksyny na drodze różnych przemian chemicznych w naszym organizmie [7,8].

Oba związki są kompatybilne z karmieniem piersią i można je bezpiecznie stosować w trakcie laktacji. Niemniej, należy je przyjmować bezpośrednio po karmieniu tak, aby przerwa między dawką leku na kaszel a kolejnym karmieniem była, jak najdłuższa [9,10].

Bromheksyna jest składnikiem następujących preparatów:

  • Flegamina;
  • Flegatussin.

Z kolei ambroksol można znaleźć pod poniższymi nazwami handlowymi:

  • Ambroksol Hasco;
  • Ambrosol Teva;
  • Deflegmin;
  • Envil kaszel;
  • Flavamed;
  • Mucosolvan.
Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Kaszel jest to zaburzenie charakteryzujące się nagłym, często powtarzającym się, spazmatycznym skurczem klatki piersiowej, powodującym gwałtowne wypuszczenie powietrza z płuc, któremu zwykle towarzysz…
Kaszel mokry jest to tzw. kaszel produktywny, to znaczy towarzyszy jemu znaczna ilość wydzieliny i śluzu, który utrudnia oddychanie. Cechuje go odkrztuszanie gęstej wydzieliny.
Omawiane substancje
Podsumowanie
SchorzeniaKaszel,
Kaszel mokry
KategoriaCiąża i karmienie piersią,
Kaszel,
Laktacja,
Przeziębienie i grypa
TematyLeki dla kobiety karmiącej,
Leki na kaszel
AutorMaria Bialik
Ostatnia aktualizacja11 miesięcy temu
Data publikacji02.11.2021
Bibliografia10 źródeł