Karmienie piersią wygląda pięknie — zwłaszcza na obrazkach. Rzeczywistość bywa jednak bardziej brutalna, a sam proces karmienia nierzadko jest okupiony bólem, krwią i łzami. Długość karmienia piersią zależy od wielu czynników, często niezależnych od nas. Niektóre kobiety karmią kilka tygodni, inne kilka lat. U tych drugich jednocześnie istotnie wzrasta ryzyko, że w trakcie całego procesu karmienia będą zmuszone przyjąć jakiekolwiek leki. Pomijając groźne i poważne choroby, przeziębienia to już wystarczający powód do korzystania z dobrodziejstw farmacji. Dokuczliwy i uporczywy kaszel to częsty objaw wiosennych czy jesiennych przeziębień, ale całe szczęście kobiety karmiące również posiadają narzędzia do walki z nim. (Czytaj także: Problemy podczas laktacji – jak sobie z nimi radzić?)

Czym jest kaszel?

Kaszel to pożądane zjawisko. Jest to odruch obronny naszego organizmu, dzięki któremu drogi oddechowe oczyszczają się z zalegającej wydzieliny lub ciał obcych. Może powstawać na drodze odruchowej, czyli mimowolnie i niezależnie od nas, ale bywa także wywoływany dobrowolnie. Kaszel można podzielić na:

 • ostry — trwający do 3 tygodni;
 • podostry — trwający 3-8 tygodni;
 • przewlekły — trwający ponad 8 tygodni.

Z kolei ze względu na charakter, wyróżnia się kaszel:

REKLAMA
REKLAMA

Kaszel suchy czy mokry?

Aby skutecznie złagodzić kaszel, należy zadać sobie powyższe pytanie. Ustalenie rodzaju kaszlu jest bowiem konieczne, aby odpowiednio dobrać lek. Choć ilość substancji leczniczych dedykowanych pacjentom z kaszlem jest naprawdę bardzo duża, to kobiety karmiące piersią nie mają już zbyt szerokiego wyboru.

W przypadku kaszlu suchego lekiem rekomendowanym jest dekstrometorfan. Z kolei kaszel mokry może być bezpiecznie leczony za pomocą acetylocysteiny bądź bromheksyny i ambroksolu [2].

Dekstrometorfan

Dekstrometorfan to popularny lek hamujący kaszel. Jest zalecany w łagodzeniu uporczywego, nieproduktywnego (suchego) kaszlu. Działa bezpośrednio na ośrodek kaszlu znajdujący się w OUN (Ośrodkowy Układ Nerwowy). Zalicza się go do substancji kompatybilnych z karmieniem piersią. Jego stosowanie w trakcie karmienia nie jest obarczone ryzykiem dla samego procesu laktacji ani dla zdrowia dziecka [3,4].

Na rynku dekstrometorfan można znaleźć pod następującymi nazwami handlowymi:

 • Acodin;
 • Tussidrill.

Lek należy przyjmować bezpośrednio po karmieniu tak, aby przerwa między dawką a kolejnym karmieniem była, jak najdłuższa.

Acetylocysteina

Acetylocysteina to lek o działaniu sekretolitycznym — upłynniającym wydzielinę oraz sekretomotorycznym — ułatwiającym odkrztuszanie zalegającego śluzu. Jest zalecany pacjentom cierpiącym na mokry, produktywny kaszel. Acetylocysteina jest lekiem bezpiecznym i kompatybilnym z karmieniem piersią. Jej stosowanie nie wpływa na proces laktacji ani na zdrowie karmionego dziecka [5,6].

Acetylocysteinę można znaleźć w następujących preparatach:

 • ACC;
 • Fluimucil.

Lek należy przyjmować bezpośrednio po karmieniu tak, aby przerwa między dawką a kolejnym karmieniem była, jak najdłuższa.

Bromheksyna i ambroksol

Bromheksyna i ambroksol to związki o działaniu mukolitycznym. Zmniejszają lepkość zalegającego śluzu i ułatwiają jego odkrztuszenie. Ambroksol jest metabolitem bromheksyny. Oznacza to, że powstaje z bromheksyny na drodze różnych przemian chemicznych w naszym organizmie [7,8].

Oba związki są kompatybilne z karmieniem piersią i można je bezpiecznie stosować w trakcie laktacji. Niemniej, należy je przyjmować bezpośrednio po karmieniu tak, aby przerwa między dawką leku na kaszel a kolejnym karmieniem była, jak najdłuższa [9,10].

Bromheksyna jest składnikiem następujących preparatów:

 • Flegamina;
 • Flegatussin.

Z kolei ambroksol można znaleźć pod poniższymi nazwami handlowymi:

 • Ambroksol Hasco;
 • Ambrosol Teva;
 • Deflegmin;
 • Envil kaszel;
 • Flavamed;
 • Mucosolvan.