aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

, , , ,

Co można stosować na kaszel podczas karmienia piersią?

Kaszel a karmienie piersią — przegląd preparatów

Kaszel to odruch obronny organizmu. Służy do oczyszczania dróg oddechowych z nadmiaru wydzieliny lub ciał obcych. Ilość leków na kaszel jest ogromna, czasem wręcz przytłaczająca. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy kaszel męczy kobietę karmiącą piersią? Jakie leki może ona bezpiecznie stosować?
Kaszel a karmienie piersią (fot. Canva).

Karmienie piersią wygląda pięknie — zwłaszcza na obrazkach. Rzeczywistość bywa niekiedy brutalna, a sam proces karmienia może być okupiony bólem, krwią i łzami. W takiej sytuacji koniecznie trzeba zwrócić się po profesjonalną pomoc. Prawidłowe karmienie piersią/odciąganie mleka laktatorem nie powinno sprawiać bólu i uszkodzeń brodawek.

Długość karmienia piersią zależy od wielu czynników, często niezależnych od nas. Niektóre kobiety karmią kilka tygodni, inne kilka lat. U tych drugich jednocześnie istotnie wzrasta ryzyko, że w trakcie całego procesu karmienia będą zmuszone przyjąć jakiekolwiek leki. Pomijając groźne i poważne choroby, przeziębienia to już wystarczający powód do korzystania z dobrodziejstw farmacji. Dokuczliwy i uporczywy kaszel to częsty objaw wiosennych czy jesiennych przeziębień, ale całe szczęście kobiety karmiące również posiadają narzędzia do walki z nim.

Czym jest kaszel?

Kaszel to pożądane zjawisko. Jest to odruch obronny naszego organizmu, dzięki któremu drogi oddechowe oczyszczają się z zalegającej wydzieliny lub ciał obcych. Może powstawać na drodze odruchowej, czyli mimowolnie i niezależnie od nas, ale bywa także wywoływany dobrowolnie. Kaszel można podzielić na:

 • ostry — trwający do 3 tygodni;
 • podostry — trwający 3-8 tygodni;
 • przewlekły — trwający ponad 8 tygodni.

Z kolei ze względu na charakter, wyróżnia się kaszel:

 • mokry — z odkrztuszaniem wydzieliny;
 • suchy — bez odkrztuszania [1].

Kaszel suchy czy mokry?

Aby skutecznie złagodzić kaszel, należy zadać sobie powyższe pytanie. Ustalenie rodzaju kaszlu jest bowiem konieczne, aby odpowiednio dobrać lek. Choć ilość substancji leczniczych dedykowanych pacjentom z kaszlem jest naprawdę bardzo duża, to kobiety karmiące piersią nie mają już zbyt szerokiego wyboru.

W przypadku kaszlu suchego lekiem rekomendowanym jest dekstrometorfan. Z kolei kaszel mokry może być bezpiecznie leczony za pomocą acetylocysteiny bądź bromheksyny i ambroksolu [2].

Dekstrometorfan

Dekstrometorfan to popularny lek hamujący kaszel. Jest zalecany w łagodzeniu uporczywego, nieproduktywnego (suchego) kaszlu. Działa bezpośrednio na ośrodek kaszlu znajdujący się w OUN (Ośrodkowy Układ Nerwowy). Zalicza się go do substancji kompatybilnych z karmieniem piersią. Jego stosowanie w trakcie karmienia nie jest obarczone ryzykiem dla samego procesu laktacji ani dla zdrowia dziecka [3,4].

Na rynku dekstrometorfan można znaleźć pod następującymi nazwami handlowymi:

 • Acodin;
 • Tussidrill.

Lek należy przyjmować bezpośrednio po karmieniu tak, aby przerwa między dawką a kolejnym karmieniem była, jak najdłuższa.

Acetylocysteina

Acetylocysteina to lek o działaniu sekretolitycznym — upłynniającym wydzielinę oraz sekretomotorycznym — ułatwiającym odkrztuszanie zalegającego śluzu. Jest zalecany pacjentom cierpiącym na mokry, produktywny kaszel. Acetylocysteina jest lekiem bezpiecznym i kompatybilnym z karmieniem piersią. Jej stosowanie nie wpływa na proces laktacji ani na zdrowie karmionego dziecka [5,6].

Acetylocysteinę można znaleźć w następujących preparatach:

 • ACC;
 • Fluimucil.

Lek należy przyjmować bezpośrednio po karmieniu tak, aby przerwa między dawką a kolejnym karmieniem była, jak najdłuższa.

Bromheksyna i ambroksol

Bromheksyna i ambroksol to związki o działaniu mukolitycznym. Zmniejszają lepkość zalegającego śluzu i ułatwiają jego odkrztuszenie. Ambroksol jest metabolitem bromheksyny. Oznacza to, że powstaje z bromheksyny na drodze różnych przemian chemicznych w naszym organizmie [7,8].

Oba związki są kompatybilne z karmieniem piersią i można je bezpiecznie stosować w trakcie laktacji. Niemniej, należy je przyjmować bezpośrednio po karmieniu tak, aby przerwa między dawką leku na kaszel a kolejnym karmieniem była, jak najdłuższa [9,10].

Bromheksyna jest składnikiem następujących preparatów:

 • Flegamina;
 • Flegatussin.

Z kolei ambroksol można znaleźć pod poniższymi nazwami handlowymi:

 • Ambroksol Hasco;
 • Ambrosol Teva;
 • Deflegmin;
 • Envil kaszel;
 • Flavamed;
 • Mucosolvan.

Gdzie szukać pomocy i wsparcia?

Kobiety karmiące piersią napotykają często wiele trudności w doborze odpowiednich leków do swoich aktualnych dolegliwości. Często słyszą opinię, że w trakcie laktacji nie wolno stosować żadnych leków, co jest nieprawdą. Istnieje szereg leków bezpiecznych i stosowanych w trakcie laktacji, które nie wpływają negatywnie na zdrowie matki, ani dziecka.

W przestrzeni publicznej istnieje wiele organizacji wspierających kobiety karmiące i poszerzające świadomość całego społeczeństwa, że karmienie to nie ograniczenie. Jedną z nich jest fundacja Mlekiem Mamy.

Fundacja Mlekiem Mamy.

Fundacja Mlekiem Mamy wspiera rodziny, a przede wszystkim kobiety w ich wyborach macierzyńskich. Tworzy społeczności, które angażują się w ich przedsięwzięcia, wymienia się informacjami i doświadczeniami. Upowszechnia wiedzę o karmieniu naturalnym i tzw. świadomym rodzicielstwie. Dociera do źródeł i dokładają wszelkich starań, aby informacje, które zamieszczają na swoich stronach były zgodne nauką o laktacji.

Bibliografia

 1. https://www.mp.pl/pacjent/objawy/70135,kaszel (dostęp z dnia 07.09.2021)
 2. https://www.breastfeedingnetwork.org.uk/cold-remedies/ (dostęp z dnia 07.09.2021)
 3. http://www.e-lactancia.org/breastfeeding/dextromethorphan/product/ (dostęp z dnia 07.09.2021)
 4. Charakterystyka Produktu Leczniczego Acodin
 5. Charakterystyka Produktu Leczniczego ACC
 6. http://www.e-lactancia.org/breastfeeding/acetylcysteine/product/ (dostęp z dnia 07.09.2021)
 7. Charakterystyka Produktu Leczniczego Flegamina
 8. Charakterystyka Produktu Leczniczego Ambrosol
 9. http://www.e-lactancia.org/breastfeeding/ambroxol/product/ (dostęp z dnia 07.09.2021)
 10. http://www.e-lactancia.org/breastfeeding/bromhexine/product/ (dostęp z dnia 07.09.2021)

Omawiane substancje

 • Ambroksol

  Ambroksol to substancja lecznicza stosowana w leczeniu chorób układu oddechowego, takich jak kaszel i zapalenie oskrzeli. Działa rozrzedzająco na wydzieliny i ułatwia ich usuwanie z dróg oddechowych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Bromoheksyna

  Bromoheksyna to substancja lecznicza stosowana w leczeniu chorób układu oddechowego, takich jak kaszel i zapalenie oskrzeli. Działa wykrztuśnie i rozrzedza wydzielinę, ułatwiając jej usuwanie z dróg oddechowych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Dekstrometorfan

  Dekstrometorfan to lek przeciwkaszlowy stosowany w leczeniu suchego kaszlu. Substancja ta działa na ośrodek kaszlu w mózgu, zmniejszając częstotliwość i intensywność kaszlu.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • N-Acetylocysteina

  N-Acetylocysteina jest związkiem chemicznym stosowanym w medycynie. Substancja ta ma właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Kaszel

  Kaszel jest objawem wielu różnych schorzeń, takich jak infekcje dróg oddechowych, astma, alergie, choroby serca czy choroby płuc. Może występować w różnych formach, takich jak suchy, mokry, uporczywy, napadowy, a jego intensywność i częstotliwość zależą od przyczyny.
 • Kaszel mokry

  Kaszel mokry jest objawem chorobowym, który może występować w różnych schorzeniach układu oddechowego. Charakteryzuje się wydzielaniem z dróg oddechowych dużej ilości wydzieliny, która może być przezroczysta, żółta lub zielona. Wymaga odpowiedniego leczenia, aby zapobiec powikłaniom i poprawić stan zdrowia pacjenta.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , , .