,

Co musisz wiedzieć o metforminie? Poznaj najważniejsze fakty!

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Stosujesz metforminę na cukrzycę? Sprawdź, co warto o niej wiedzieć!

Metformina jest bez wątpienia jednym z najważniejszych leków stosowanych w terapii cukrzycy typu 2. Jest ona włączana jako tzw. lek z wyboru, czyli w pierwszej kolejności, gdy tylko okaże się, że dieta i wysiłek fizyczny nie przynoszą spodziewanych rezultatów. U pacjentów podawana jest doustnie, w dawce maksymalnej do 3 g na dobę. Może być stosowana w monoterapii (czyli jako jedyny lek), oraz w skojarzeniu z insuliną lub analogiem GLP-1. 
Stosujesz metforminę na cukrzycę? Sprawdź, co warto o niej wiedzieć!

Metformina to jeden z najczęściej przepisywanych leków na cukrzycę typu 2, znany ze swojej skuteczności w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi. Stosowanie metforminy może prowadzić do różnych zmian w organizmie, które warto dobrze zrozumieć. Poznanie tych skutków jest kluczowe dla bezpiecznego zarządzania zdrowiem w trakcie i po terapii.

Fakt 1: Metformina ma wielokierunkowe działanie

Mechanizm działania metforminy polega na uwrażliwianiu tkanek na insulinę. Lek zmniejsza również wchłanianie glukozy z przewodu pokarmowego, dzięki czemu obniża poposiłkowe skoki glikemii. Ponadto zmniejsza wątrobową glukoneogenezę (produkcję glukozy) i lipogenezę (syntezę tłuszczów).  Lek może spowodować niewielki spadek lub stabilizację wagi. Do tego ma korzystny wpływ na profil lipidowy: zmniejsza stężenie LDL, a podwyższa poziom HDL, czyli tak zwany „dobry” cholesterol [1,2].

Fakt 2: Metformina nie jest dla każdego!

Mimo tak korzystnego i wielokierunkowego działania metforminy nie może jej stosować każdy chory na cukrzycę typu 2. Kluczowymi warunkami, które lekarz bierze pod uwagę, włączając tę substancję do leczenia, jest wiek chorego oraz stan jego nerek. Dodatkowymi przeciwwskazaniami są stany kwasicy metabolicznej (np. kwasicy ketonowej), odwodnienie organizmu oraz wszelkie stany ostre, które powodują niedostateczne zaopatrzenie tkanek w tlen (np. wstrząs, zawał serca, niewydolność oddechowa). Substancji tej nie stosuje się także u osób uzależnionych od alkoholu.

Fakt 3: Metformina może powodować dolegliwości pokarmowe

Metformina, jak każdy lek, może powodować działania niepożądane. Bardzo często pacjenci skarżą się z powodu biegunek, a także wymiotów, nudności i wzdęć [1]. Istnieje kilka teorii odnośnie mechanizmu powstawania tego działania niepożądanego. Być może dzieje się tak na skutek zwiększenia produkcji związków mleczanowych w kosmkach jelitowych. Metformina może także zmniejszać aktywność transporterów w jelitach. Cząsteczka leku wykazuje spore podobieństwo do cząsteczki serotoniny, która z kolei powoduje m.in. pobudzenie perystaltyki jelit, aż do powstania biegunki. I wreszcie ostatnia teoria mówi o zaburzeniach mikrobioty jelitowej, czyli zmianach w składzie bakterii jelitowych. A jeśli dochodzi do zaburzenia równowagi mikrobiologicznej jelit, to zwiększa się stężenie metanu, mleczanów oraz różnych mediatorów stanu zapalnego w jelitach i w przewodzie pokarmowym. Stąd biegunki, wzdęcia i nudności.

Fakt 4: Niedobór witaminy B12 po metforminie

Metformina może powodować niedobór witaminy B12, ponieważ upośledza jej wchłanianie w jelitach [1,2]. Ryzyko wzrasta z wiekiem pacjenta, dawką i czasem stosowania leku w terapii cukrzycy typu 2 [5]. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zaleca suplementację witaminy B12 w przypadku długotrwałego stosowania metforminy oraz przy jednoczesnym niedoborze witaminy potwierdzonym badaniami laboratoryjnymi [6].

Fakt 5: Inne korzyści zdrowotne metforminy

Prowadzone badania pokazują, że lek ten może mieć szereg korzystnych działań nie tylko w cukrzycy typu 2, ale również w innych schorzeniach. Istnieją przesłanki o kardioprotekcyjnym (ochronnym na serce) i nefroprotekcyjnym (ochronnym na nerki) działaniu leku. Odnotowano korzyści ze stosowania tego leku w niektórych rodzajach nowotworów (np. w raku okrężnicy, wczesnym stadium raka prostaty i raka płuc, a także w raku piersi, endometrium, jelita i trzustki).

Dodatkowo korzystne działanie zaobserwowano również w zespole policystycznych jajników (PCOS). Stosowanie jej powodowało poprawę regularności cyklu, wpływało na przywrócenie owulacji. Okazało się, że w PCOS może poprawić płodność i ułatwić zajście w ciążę. Być może metformina ma również korzystny wpływ na neurodegeneracyjne choroby mózgu o podłożu miażdżycowym albo zapalnym [7].

Podsumowanie

Metformina jest jednym z najczęściej stosowanych leków w leczeniu cukrzycy typu 2, znanym ze swojej skuteczności i bezpieczeństwa. Regularne stosowanie tego leku pomaga kontrolować poziom cukru we krwi, co jest kluczowe dla zarządzania cukrzycą i zapobiegania powikłaniom. Znajomość możliwych skutków ubocznych oraz odpowiednie monitorowanie zdrowia to ważne aspekty, które pomagają pacjentom w pełni korzystać z terapii metforminą.

Bibliografia

 1. Ganesan K, Rana MBM, Sultan S. Oral Hypoglycemic Medications. [Updated 2020 May 23]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2021 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482386/
 2. https://www.amboss.com/us/knowledge/Antidiabetic_drugs stan na 28.02.2021
 3. Charakterystyki produktów leczniczych zawierających metforminę
 4. https://diabetologia.mp.pl/leki/leki_w_diabetologii/191617,metformina-i-jej-dzialania-niepozadane-ze-strony-przewodu-pokarmowego stan na 28.02.2021
 5. Gumprecht J, Długaszek M, Niemczyk A et al. Is it necessary to be afraid of vitamin B12 deficiency during metformin treatment? Clin Diabetol 2016; 5, 6: 195–198. DOI: 10.5603/DK.2016.0033
 6. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę, 2020, Diabetologia Praktyczna 2020, tom 6, nr 1
 7. https://diabetologia.mp.pl/leki/leki_w_diabetologii/175615,metformina-stary-lek-ktory-wciaz-moze-zadziwic-swiat-czyli-rzecz-o-pozaantyhiperglikemicznym-dzialaniu-metforminy#komentarze stan na 28.02.2021

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Metformina

  Metformina jest lekiem stosowanym w leczeniu cukrzycy typu 2. Substancja ta pomaga obniżyć poziom cukru we krwi poprzez zwiększenie wrażliwości tkanek na insulinę.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Cukrzyca

  Cukrzyca to choroba metaboliczna charakteryzująca się podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak uszkodzenie nerek, nerwów, oczu oraz serca.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .