, ,

Czy maści i kremy z witaminą K są dobre na siniaki i naczynka?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Jak działają kremy i maści z witaminą K?

Witamina K kojarzy się głównie z procesami krzepnięcia krwi i mineralizacji kości. Mniej pacjentów zdaje sobie sprawę, że witamina K ma korzystny wpływ na kondycję skóry. Czy witamina K sprawdzi się w przypadku siniaków?  A może będzie dobra do uszczelnienia naczyń krwionośnych? Jakie maści i kremy zawierające witaminą K są dostępne na rynku?
Maść z witaminą K na siniaki (fot. Canva).

Czym jest witamina K?

Jest to rozpuszczalna w tłuszczach witamina, występującą w dwóch głównych formach (K1 i K2). Witamina K1 (filochinon) odpowiada za proces krzepnięcia krwi, poprzez udział w syntezie czynników krzepnięcia krwi. Znajduje się głównie w roślinach np. szpinaku, jarmużu, brokułach czy sałacie. Z kolei witamina K2 (menachinon) jest głównie związana z metabolizmem kości, zapewnia prawidłową mineralizację kości, pomaga utrzymać odpowiednią gęstość kości oraz zapobiega osteoporozie. Witamina K2 z kolei jest obecna głównie w pożywieniu pochodzenia zwierzęcego, jak mleko, jajka, mięso, ale także w fermentowanych produktach roślinnych. Niedobory witaminy K prowadzą do wystąpienia zaburzeń krzepnięcia krwi oraz pogorszenia się stanu kości.

Krem i maść z witaminą K – jakie mają działanie?

Witaminę K można znaleźć w licznych kosmetykach, najczęściej pod postacią kremów, serów czy maści. Będą one miały najczęściej działanie:

 • redukujące zaczerwienienie skóry naczynkowej, w szczególności z widocznymi rozszerzonymi i popękanymi naczyniami krwionośnymi;
 • rozjaśniające przebarwienia oraz zmniejszające widoczność blizn czy rozstępów;
 • przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne;
 • łagodzące podrażnienia skóry np. po oparzeniach słonecznych;
 • chroniące skórę przed stresem oksydacyjnym;
 • zmniejszające widoczność siniaków i obrzęków.

Kiedyś sądzono, że witamina K nie będzie działać, jeżeli będzie aplikowana na skórę. Zmieniło się to po odkryciu w skórze enzymu karboksylazy. Ten enzym pod wpływem witaminy K aktywuje proces wytwarzania białek, które następnie uczestniczą w procesie krzepnięcia krwi. To udowodniło jej korzystne działanie regeneracyjne i pielęgnacyjne dla skóry po urazach czy skóry zaczerwienionej.

Krem z witaminą K i inne kosmetyki – czy są zabronione?

Należy odnotować, że w kosmetykach stosuje się alternatywy lub analogi dla witaminy K, ponieważ czysta witamina K została zabroniona w produktach kosmetycznych przez Unię Europejską w 2009 roku (dyrektywa 2009/6/EC). Dlatego stosowane są np. tlenek witaminy K1 w produkcie CAPINON K1% Pharmaceris N.

Tlenek witaminy K ma działanie analogiczne do witaminy K w jej biologicznie aktywnej formie (która w kosmetykach jest zabroniona). Co ważne, tlenek witaminy K1 ma mniejsze właściwości drażniące skórę w porównaniu do zabronionej witaminy K1.

Krem z witaminą K uszczelniający naczynka – czy się sprawdzi?

Kosmetyki zawierające witaminę K są bardzo dobre w przypadku pielęgnacji cery naczynkowej. Ten typ cery charakteryzuje się dużą wrażliwością skóry i rozszerzeniem drobnych naczynek krwionośnych. Jest to dobrze widoczne na twarzach tych osób, które są stale zaczerwienione. Często oprócz widocznego zaczerwienienia skóry, odczuwalne jest jej pieczenie i nieprzyjemne szczypanie. Dlatego dobrym rozwiązaniem są kremy z witaminą K, które wzmacniają naczynia krwionośne, poprawiają ich elastyczność oraz krążenie krwi. Dzięki temu zdecydowanie mniej widoczne jest charakterystyczne zaczerwienienie twarzy. 

Analogicznie, tego typu kosmetyki sprawdzą się w przypadku skóry wrażliwej czy po zabiegach kosmetycznych podrażniających skórę np. mikrodermabrazji (złuszczaniu naskórka). Kremy z witaminą K ukoją pieczenie i zmniejszą odczuwalność podrażnienia skóry. Kolejnym ich zastosowaniem jest złagodzenie skutków opalania czy zmniejszenie widoczności przebarwień na skórze. 

Maści i kremy z witaminą K na naczynka.

Maść z witaminą K na siniaki – czy kosmetyki mogą pomóc?

Oprócz uszczelniania naczyń krwionośnych w wyżej wymienionych przypadkach, kosmetyki zawierające witaminę K mają jeszcze jedno ważne zastosowanie. W przypadku skłonności do powstawania siniaków po urazach, zastosowanie tego typu kosmetyków znacząco zmniejsza ich widoczność i przyspiesza proces gojenia. Dla przykładu na siniaki może być stosowany preparat zawierający oksydowaną witaminę K np. ISDIN AURIDERM.

Podsumowanie

Skuteczność stosowania witaminy K w kosmetykach na skórę została udowodniona w badaniach. Tego typu kosmetyki są szczególnie polecane do pielęgnacji skóry z rozszerzonymi naczynkami, pajączkami, trądzikiem różowatym czy rumieniem. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób o cerze naczynkowej, ponieważ te preparaty zmniejszają zaczerwienienia i poprawiają nawilżenie i elastyczność skóry. Trzeba tylko pamiętać, że w kosmetykach nie występuje czysta witamina K, której stosowanie w nich zostało zakazane. Najczęściej producenci kosmetyków używają mniej podrażniającego skórę tlenku witaminy K.

Bibliografia

 1. Pasikowska-Piwko M., Dębowska R., Kisiel K., Biało-Wójcicka E., Rogiewicz K. Eris I., Działanie 1-procentowej pochodnej witaminy K na skórę z problemami naczyniowymi, „Dermatologia Estetyczna”, 2019, nr 5–6, str. 298-310
 2. Zamecki S., Noszczyk M., Eris I., Ocena kliniczna miejscowego stosowania witaminy K w przypadkach wylewów podskórnych, „Medycyna Rodzinna” 2000, nr 3-4, s.11-12
 3. A. Markiewicz, B. Tyszczuk, M. Pasikowska-Piwko, K. Zieliński, A. Erkiert-Polguj, E. Budzisz, „The Evaluation of the Efficacy of Derivatives of Vitamin K”, Journal of Clinical & Experimental Dermatology Research 2018 9:4

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Witamina K

  Witamina K jest niezbędna do prawidłowego krzepnięcia krwi. Substancja ta występuje naturalnie w zielonych warzywach liściastych, takich jak szpinak czy jarmuż.
  Witaminy i mikro- i makroelementy
 • Witamina K2

  Witamina K2 jest niezbędna dla zdrowia kości i zębów. Substancja ta pomaga w utrzymaniu prawidłowego krzepnięcia krwi.
  Witaminy i mikro- i makroelementy

Omawiane schorzenia

W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .