aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

,

Ponowne wycofanie leku z witaminą D3

Główny Inspektorat Farmaceutyczny 25 kwietnia 2022 roku ponownie wycofał z obrotu na terenie całego kraju krople dla dzieci i dorosłych z witaminą D3 Vigantol. Ostatnie wycofanie tego leku miało miejsce miesiąc temu

Dlaczego wycofano krople Vigantol?

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu krople doustne Vigantol 20 000 IU/ml  na wniosek podmiotu odpowiedzialnego, jakim jest firmaP&G Health Germany GmbH.

Powodem wniosku było uzyskanie w badaniach stabilności wyniku niezgodnego ze specyfikacją. Niezgodność dotyczyła parametru zawartości substancji czynnej – cholekalcyferolu. Ten sam problem firma zgłaszała miesiąc wcześniej w marcu 2022 roku. Wówczas również wycofano jedną serię leku Vigantol.

W związku z wadą jakościową wyżej wymienionego produktu Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju wadliwej serii leku Vigantol.

Jeśli stosujesz krople doustne Vigantol, sprawdź, czy Twoja seria nie została wycofana z obrotu. Szczegóły dotyczące wycofanych serii leków dostępne są w treści decyzji GIF. Jeśli chcesz się dowiedzieć jaki inny lek z witaminą D3 możesz stosować w zamian za Vigantol, zapraszamy do przeczytania naszego artykułu: Najlepszy lek z witaminą D – przegląd dostępnych preparatów.

  • Vigantol 20 000 IU/ml: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4299

Jakie serie leku Vigantol wycofano?

Vigantol 20 000 IU/ml 10 ml

Numer serii 20CQ046 Data ważności 2025-02-28

Bibliografia

Omawiane substancje

  • Witamina D

    Witamina D jest niezbędna dla zdrowia kości i zębów. Najlepiej wchłania się ją z naturalnego źródła – promieni słonecznych.
    Witaminy i mikro- i makroelementy

Omawiane schorzenia

  • Niedobór witaminy D

    Niedobór witaminy D jest powszechnym schorzeniem, które może prowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych. Regularne narażenie na słońce oraz odpowiednia dieta są kluczowe w zapobieganiu temu schorzeniu.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .