leki-orange

Po jakim czasie działają neuroleptyki?

Neuroleptyki – co to za leki? Czy szkodzą?

Neuroleptyki stanowią grupę leków stosowanych w leczeniu dolegliwości psychicznych występujących z zaburzeniami świadomości, omamami, urojeniami. Są głównie wykorzystywane w terapii schizofrenii i innych psychoz. Poniższy artykuł wyjaśni, czy neuroleptyki szkodzą oraz czym właściwie są?

Neuroleptyki, co to takiego?

Neuroleptykami nazywamy grupę leków o działaniu przeciwpsychotycznym, czyli takie, które łagodzą objawy psychoz i zaburzeń świadomości ze znacznym pobudzeniem. Wszystkie neuroleptyki działają poprzez blokowanie receptorów dopaminergicznych w mózgu. W ten sposób dochodzi do hamowania wydzielania dopaminy, która jest odpowiedzialna za pojawienie się objawów psychotycznych. Neuroleptyki dzielą się na dwie generacje:

  • I generacja: neuroleptyki klasyczne: chlorpromazyna (Fenactil), promazyna (Promazin Jelfa), perazyna (Perazin), haloperidol (Haloperidol WZF);
  • II generacja: neuroleptyki atypowe: klozapina (Klozapol), olanzapina (Anzorin, Zalasta, Ranofren), sulpiryd (Sulpiryd Teva), ripseridon (Orizon, Rispolept).

Receptory dopaminergiczne znajdują się w wielu obszarach mózgu. I generacja neuroleptyków hamuje je wszystkie, co prowadzi do wystąpienia licznych objawów niepożądanych. Za to II generacja jest bardziej specyficzna odnośnie receptorów znajdujących się w obszarze mózgu odpowiedzialnym za występowanie objawów chorobowych [1,2].

 Kiedy stosujemy neuroleptyki?

Leki te ze względu na mechanizm działania stosuje się w dolegliwościach psychicznych, w których występują urojenia, omamy, lub inne zaburzenia świadomości. Główne wskazania do rozpoczęcia terapii neuroleptykami obejmują takie choroby jak:

  • schizofrenia
  • zaburzenia dwubiegunowe
  • inne zaburzenia z występującą psychozą: depresja psychotyczna, zaburzenia schizoafektywne.

W przypadku schizofrenii leki przeciwpsychotyczne można włączyć od razu po pierwszym epizodzie. Jednak zawsze o doborze leków decyduje prowadzący lekarz psychiatra. Istnieją dodatkowe wskazania do stosowania tej grupy leków. Wśród osób z objawami psychozy z towarzyszącym wysokim ryzykiem nawrotów, długą hospitalizacją oraz braku poprawy w codziennym funkcjonowaniu (ograniczenie w relacjach społecznych, niepodjęcie pracy, ani nauki) neuroleptyki będą dobrym wyborem. Neuroleptyki bez recepty nie są osiągalne, to silnie działające leki dostępne jedynie z przepisu lekarza [1,2].

Po jakim czasie działają neuroleptyki?

Jest to bardzo zróżnicowana grupa leków, jednak przeważnie bardzo szybko od zażycia leku rozpoczynają działanie w mózgu. Na przykład w przypadku chlorprotiksenu jest to już 30 minut [3].

Jakie działania niepożądane wywołują neuroleptyki?

Neuroleptyki zwłaszcza starszej generacji wywołują liczne działania niepożądane. Przede wszystkim należą do nich objawy pozapiramidowe, czyli takie, w których dochodzi do problemów z chodzeniem, występuje drżenie, sztywność mięśni, spowolnienie ruchowe. Neuroleptyki oprócz receptorów dopaminowych oddziałują na inne neuroprzekaźniki. W związku z tym objawy niepożądane między poszczególnymi lekami mogą się nieco różnić. Najczęściej obejmują one oprócz objawów pozapiramidowych:

  • Zaburzenia metaboliczne, w tym wzrost masy ciała. Neuroleptyki, po których się nie tyje, należą do II generacji. Jednak wzrost wagi nie występuje u każdego pacjenta, jest to indywidualna kwestia.
  • nadmierne uspokojenie, ospałość
  • zaburzenia libido
  • bóle głowy
  • suchość w jamie ustnej
  • zawroty głowy

Atypowe neuroleptyki ograniczają ilość działań niepożądanych. Pacjenci czują się lepiej, dzięki czemu terapia przynosi lepsze efekty. Należy pamiętać, że w przypadku chorób takich jak schizofrenia leki te powinny być podawane długoterminowo. W związku z tym stosowanie nowej generacji leków ze względu na mniej działań niepożądanych jest jak najbardziej wskazane [1,2].

Czy neuroleptyki uzależniają?

Leki te nie wywołują działania odurzającego na ośrodkowy układ nerwowy, z tego względu nie mają potencjału uzależniającego. Niemniej jednak nie poleca się ich samodzielnego odstawiania, lub zwiększania dawki, ponieważ może to być niebezpieczne [1,2].

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Schizofrenia to zaburzenie psychiczne, w których osoba chora ma problemy z odróżnieniem rzeczywistych i nierzeczywistych doświadczeń, logicznym myśleniem, normalnym reagowaniem emocjonalnym na innych …
Omawiane substancje
Chlorprotiksen to substancja chemiczna stosowana w leczeniu chorób psychicznych. Chlorprotiksen może powodować działania niepożądane, takie jak senność i zaburzenia ruchowe.
Haloperydol jest lekiem przeciwpsychotycznym, który jest stosowany w leczeniu schizofrenii. Lek ten jest również stosowany do kontroli tików ruchowych i mowy u osób z zespołem Tourette’a. W prepara…
Klozapina jest lekiem przeciwpsychotycznym. Działa ona poprzez zmianę działania substancji chemicznych w mózgu. Lek ten jest stosowany w leczeniu schizofrenii, gdy inne metody leczenia zawiodły. Klo…
Olanzapina to lek przeciwpsychotyczny, który jest stosowany w leczeniu stanów psychotycznych, takich jak schizofrenia i zaburzenie dwubiegunowe (depresja maniakalna) u dorosłych i dzieci w wieku co na…
Promazyna jest fenotiazyną o łagodnym działaniu przeciwpsychotycznym. Stosowana jest głównie w krótkotrwałym leczeniu zaburzonego zachowania oraz jako lek przeciwwymiotny. Ma ona zastosowanie w leczen…
Sulpiryd jest selektywnym antagonistą receptora dopaminergicznego D2 o działaniu przeciwpsychotycznym. Lek wskazany jest w leczeniu przewlekłej i ostrej schizofrenii. Należy go przyjmować zgodnie z za…
Podsumowanie
SubstancjeChlorprotiksen,
Haloperydol,
Klozapina,
Olanzapina,
Perazyna,
Promazyna,
Sulpiryd
SchorzeniaSchizofrenia
KategoriaLeki na receptę,
Ośrodkowy układ nerwowy
TematyLeczenie schizofrenii,
Zaburzenia psychiczne,
Zdrowie psychiczne
AutorMartyna Piotrowska
Ostatnia aktualizacja11 miesięcy temu
Data publikacji17.08.2022