Jak wygląda tasiemiec?

Jeśli chodzi o najczęściej spotykane ludzkie pasożyty, to możemy wyróżnić kilka gatunków, takich jak:

  1. Tasiemiec nieuzbrojony (Taenia saginata).
  2. Tasiemiec uzbrojony (Taenia solium).
  3. Tasiemiec azjatycki (Taenia asiatica) [1].

Jak wygląda tasiemiec? Jego wygląd bardzo dobrze oddaje nazwa. Ma kształt tasiemki – ciało jest płaskie i długie. Ciało tasiemca ma budowę segmentową i jest podzielone na mniejsze części, tzw. proglotydy. Z każdego segmentu mogą powstać nowe tasiemce, gdyż zachodzi tam produkcja jaj. Poszczególne typy tasiemców różnią się długością, ilością segmentów i zawartością jaj w segmentach, co przedstawia Tabela 1.

Tabela 1. Porównanie tasiemców [2,3].

REKLAMA
REKLAMA
GatunekDługośćIlość segmentówMaksymalna ilość jaj na segment
Tasiemiec nieuzbrojonyOd 4 do 12 metrów. Maksymalnie 25 metrów.Od 1000 do 2000Do 100000.
Tasiemiec uzbrojonyOd 2 do 8 metrów.Około 1000.Do 50000.
Tasiemiec azjatyckiOd 4 do 8 metrów.Około 700.Do 80000.

Najdłuższy z tasiemców jest nieuzbrojony. Tasiemiec uzbrojony i nieuzbrojony są podobne do siebie. Oprócz tego, że tasiemiec uzbrojony jest krótszy niż nieuzbrojony, to posiada również na przedniej części ciała, tzw. skoleksie, haczyki i przyssawki, dzięki którym może przyczepić się, np. do ściany jelita. Co ciekawe, pomimo tego, że nazwa tasiemiec nieuzbrojony świadczyłaby o braku jakichkolwiek elementów czepnych, to posiada też 4 przyssawki [2].

Jak zarazić się tasiemcem – cykl rozwojowy

W cyklu rozwojowym tasiemców wyróżnia się żywicieli pośrednich i ostatecznych. Żywicielem ostatecznym są ludzie. W przypadku tasiemca nieuzbrojonego żywicielem pośrednim jest bydło, a tasiemca uzbrojonego – świnie. Najłatwiej złapać tasiemca poprzez zjedzenie zainfekowanego i surowego bądź niedogotowanego mięsa lub wypicie skażonej wody. Można się nimi także zarazić poprzez kontakty fekalno-oralne [2,3].

Przyjmijmy człowieka jako punkt zerowy. Jak wygląda wydalanie tasiemca z organizmu? Proglotydy pełne jaj zostają wydalone z organizmu wraz z kałem. Jaja mogą przetrwać nawet miesiące w niesprzyjających warunkach otoczenia! Jeśli świnie lub bydło zjedzą pokarm zanieczyszczony jajami, to dochodzi w ich organizmie do rozwoju larw – onkosfer – które deponują się w mięśniach. Po zjedzeniu mięsa z larwami przez człowieka cykl się powtarza [4].

Objawy tasiemczycy

Choroby pasożytnicze nie kojarzą się dobrze, jednak objawy tasiemczycy czasami mogą być nawet niezauważalne dla pacjenta. Najczęściej chorzy skarżą się na problemy żołądkowe,  np.:

Może się też tak zdarzyć, że dojdzie do wydalenia tasiemca z organizmu. Najczęściej w postaci segmentów, które widoczne są w kale, jednak w niektórych przypadkach może dojść do wydalenia większej części tasiemca [5].

W przypadku tasiemca nieuzbrojonego objawy mogą być poważniejsze, gdyż zwykle jest on dłuższy. Natomiast tasiemiec uzbrojony może przedostać się nawet do mózgu lub oka. Taka choroba nosi miano wągrzycy. Jej efektem może być uszkodzenie mięśni, oczu lub drgawki [3,5].

Jak pozbyć się tasiemca?

Jak skutecznie pozbyć się tasiemca? Niezbędna będzie farmakoterapia. Do leczenia tasiemczycy stosuje się 3 substancje chemiczne:

  1. Niklozamid.
  2. Prazykwantel.
  3. Albendazol [1].

Dwa pierwsze leki nie są dostępne w Polsce w formie preparatów dla ludzi. Istnieją jedynie leki dla zwierząt, które oprócz nich zawierają dodatek innych substancji wspomagających pozbycie się tasiemca.

W Polsce dostępny jest albendazol (Zentel). W innych krajach dostępne są leki z niklozamidem lub prazykwantelem, dlatego przedstawiamy ich dawkowanie w Tabeli 2.

Tabela 2. Dawkowanie leków na tasiemca [1,3,6].

Substancja leczniczaWiekDawkowanie
PrazykwantelDorośli i dzieci.5-10 mg/kg mc. jednorazowo.
NiklozamidDorośli i dzieci powyżej 6. roku życia.2 g jednorazowo.
Dzieci od 2. do 6. roku życia.1 g lub 50 mg/kg mc. jednorazowo.
AlbendazolDorośli i dzieci powyżej 2. roku życia.400 mg (1 tabletka lub 20 ml zawiesiny) na dobę przez 3 dni.

W przypadku terapii albendazolem, jeśli nie doszło do całkowitego wyleczenia, to lek na tasiemca podaje się ponownie po 3 tygodniach [6].

Czego nie lubi tasiemiec?

Niektórzy twierdzą, że istnieją pewne składniki pokarmowe, których tasiemiec nie lubi. Według tego ich spożywanie może pomóc w wydaleniu tasiemca z organizmu. Z drugiej strony powinny też istnieć składniki, które tasiemiec lubi.

Uważa się, że dieta bogata w słodycze, słodziki i cukry – głównie proste – oraz składniki wysokoprzetworzone sprzyja bytowaniu tasiemców.

Czego nie lubi tasiemiec? Przeciwnych smaków, czyli potraw pikantnych i kwaśnych.

Jednak pamiętajmy o tym, że zmiana diety nie pomoże nam pozbyć się pasożytów. Jedynym składnikiem, którego faktycznie nie lubią tasiemce są leki, i to na nich powinniśmy bazować w leczeniu tasiemczycy.