,

Co warto wiedzieć o gazikach do higieny oczu?

Data publikacji:

Artykuł sponsorowany

Czy warto stosować gaziki do higieny oczu?

Higiena brzegów powiek jest bardzo ważna dla utrzymania oka w zdrowiu. Nie powinniśmy o niej zapominać nigdy – nawet wtedy, gdy jesteśmy zdrowi. Jak dbać o oczy i brzegi powiek? Które produkty do higieny oczu będą najlepsze?
Czy warto stosować gaziki do higieny oczu?

Zapalenie brzegów powiek

Oczy to jeden z najważniejszych narządów naszego organizmu, gdyż dzięki niemu widzimy. Są one narażone na działanie niekorzystnych warunków zewnętrznych, które mogą powodować zaczerwienienie, pieczenie, uczucie ciała obcego lub łzawienie oczu. Często dochodzi także do zapalenia brzegów powiek. Podłoże zapalenia może być różne. Czasami wynika z infekcji bakteryjnej, czynników alergicznych, zaczopowania gruczołów Meiboma bądź obecności pasożytów, tzw. nużeńców. Niezależnie od tego, jaki problem dotyka nasze powieki, to bardzo ważna jest higiena okolic oczu. W dalszej części artykułu przedstawiamy sposoby, które wspomagają leczenie stanów zapalnych. Warto zapoznać się ze specjalistycznymi gazikami do higieny oczu [1].

Czy higiena brzegów powiek jest ważna?

Pewnie większość osób myśli, że zwykłe mycie twarzy wystarczy, aby zachować powieki w zdrowiu, jednak nie jest to do końca prawda. Powieki i okolice oczu wymagają specjalistycznej higieny. Najczęściej problem dotyczy gruczołów Meiboma. Są to gruczoły, które wydzielają składniki lipidowe filmu łzowego. Odgrywają rolę w utrzymaniu prawidłowej struktury warstwy lipidowej filmu łzowego. Prawidłowy skład filmu łzowego jest niezbędny do utrzymania prawidłowego nawilżenia przedniej części oka. Jakiekolwiek zmiany składu łez mogą doprowadzić do choroby powierzchni oka, jaką jest zespół suchego oka. Zaczopowanie gruczołów Meiboma przez brak odpowiedniej higieny może doprowadzić do rozwoju gradówki, jęczmienia i innych, poważnych stanów zapalnych [2].

Stany zapalne brzegów powiek

Jeśli cierpimy na zapalenie brzegów powiek, np. z powodu alergii lub infekcji bakteryjnej, to na powiekach może osadzać się nadmiar wydzieliny. Jest on dobrą pożywką dla bakterii, których nadmierny rozwój może spowodować stan zapalny. Podstawowe zalecenia leczenia chorób zapalnych powiek obejmują dbanie o higienę okolic oczu, a szczególnie brzegów powiek [1].

Nużeniec i problemy z powiekami

Nużeńcowe zapalenie powiek wywołuje nużeniec, czyli pasożyt, który bytuje, np. w ujściach mieszków włosowych i okolicach powiek. Towarzyszy temu nadprodukcja wydzieliny, która obkleja rzęsy i dostaje się do oczu, co powoduje świąd i pieczenie. Oczy są często przekrwione, a powieki obrzęknięte. Nużyca może doprowadzić do rozwoju stanów zapalnych skóry okolic oczu, a także jej łuszczenia się. Rozwinięta nużyca może prowadzić nawet do niewyraźnego widzenia. Jeśli u pacjenta stwierdzono obecność nużeńca to higiena okolic oczu i brzegów powiek z użyciem, np. gazików Iridium Gauzes powinna zostać wdrożona jak najszybciej [3].

Jęczmień i gradówka

Jęczmień (hordeolum) to ogólne określenie ostrego, miejscowego zakażenia powiek. Jeśli obejmuje mieszki włosowe rzęs, powstaje zwykle na skutek zaczopowania ich ujścia oraz zakażenia gruczołów łojowych Zeissa lub gruczołów rzęskowych (potowych) Molla. Nazywany jest wówczas jęczmieniem zewnętrznym. Jeśli jęczmień rozwija się w gruczołach tarczkowych Meiboma, określa się go jako jęczmień wewnętrzny.

Gruczoły tarczkowe Meiboma produkują łojową wydzielinę i znajdują się w głębi powieki w tzw. tarczce, włóknistej tkance nadającej powiekom charakterystyczny kształt. W powiece górnej znajduje się ich 30–40, natomiast w dolnej – 20–30. Ujścia gruczołów Meiboma znajdują się w brzegach powiek. W przypadku zapalenia tych gruczołów lub ich nieprawidłowego funkcjonowania (dysfunkcji) dochodzi do ich pogrubienia i zablokowania odpływu wydzieliny łojowej. W dalszej kolejności następuje wtórne zakażenie.

W 90–95% przypadków jęczmień wywołany jest przez zakażenie gronkowcami, niekiedy przez inne drobnoustroje chorobotwórcze .Do czynników ryzyka rozwoju jęczmienia zalicza się:

 • zaburzenia czynności (dysfunkcję) gruczołów tarczkowych Meiboma;
 • przewlekłe zapalenie brzegów powiek (blepharitis);
 • trądzik różowaty;
 • cukrzyca;
 • nadprodukcja łojotoku;
 • łojotokowe zapalenie skóry.

Gradówka (łac. chalazion) to odrębne schorzenie występujące w okolicach powieki. Powstaje na skutek zablokowania gruczołów łojowych w powiece, co prowadzi do nagromadzenia wydzieliny i obrzęku. Gradówka jest niebolesna i początkowo nie towarzyszy jej infekcja i stan zapalny. Zaawansowana gradówka może wywoływać trudności w widzeniu i dyskomfort z racji wywieranego ucisku. Podstawowe leczenie polega na przykładaniu ciepłych kompresów i wykonywaniu masażu powiek [4].

Brak odpowiedniej higieny brzegów powiek i okolic oczu to czynnik ryzyka rozwoju obu chorób. Gaziki Iridium Gauzes mogą być wykorzystywane zarówno w prewencji – do codziennej higieny, ale także w trakcie leczenia. Przy ich pomocy możemy łatwo usunąć zalegającą wydzielinę i oczyścić brzegi powiek, a także zastosować je jako ciepły kompres.

Higiena brzegów powiek po zabiegach operacyjnych

Zaćma to choroba wywołująca zmętnienie soczewki, która nieleczona może prowadzić do ślepoty. Aktualnie bardzo prosto leczy się ją poprzez chirurgiczną wymianę soczewki. Niestety wiele osób ma nieprawidłową strukturę filmu łzowego, co po zabiegu może spowodować rozwój zespołu suchego oka. Po zabiegu bardzo ważne jest również dbanie o higienę okolic oczu i brzegów powiek. Ma to na celu zapobieganie kolonizowaniu przez bakterię i przeciwdziałanie rozwojowi ewentualnych stanów zapalnych i nadkażeń, co mogłoby komplikować proces rekonwalescencji. Z tego powodu należy dbać o higienę brzegów powiek w okresie przed jak i pooperacyjnym [5].

Jak dbać o higienę brzegów powiek?

Wiemy już, że higiena brzegów powiek jest bardzo ważna, ale jak wykonywać ją poprawnie, skoro zwykłe mycie twarzy nie wystarczy? W aptece spotkamy różne preparaty przeznaczone do tego zadania. Będą to płyny micelarne, płyny specjalistyczne oraz chusteczki nawilżane specjalnymi wyciągami o działaniu ściągającym, przeciwzapalnym i łagodzącym świąd. Część z nich to wyroby medyczne, ale część to kosmetyki. Warto zwrócić uwagę na wyrób medyczny Iridium Gauzes. To specjalistyczne gaziki przeznaczone do higieny brzegów powiek i pielęgnacji w okresie przed i pooperacyjnym, np. po zabiegach usuwania zaćmy. Dobrze będą się spisywać przy terapii stanów zapalnych brzegów powiek.

Jak działają gaziki do higieny powiek?

Gaziki Iridium Gauzes to jedyny wyrób medyczny dostępny w aptekach, który został wyprodukowany w 100% z naturalnej bawełny. Producentem jest firma Fidia Pharma, która tworzy wyspecjalizowane preparaty do oczu. Gaziki wspomagają leczenie alergicznych chorób oczu, stanów zapalnych oraz zakażeń, a także są zalecane przed i po zabiegach okulistycznych oraz przy udrażnianiu kanalika lub kanalików łzowych. Dlaczego warto stosować je do higieny brzegów powiek? Włókna bawełny nasączone są naturalnymi związkami o działaniu przeciwzapalnym, antybakteryjnym, antyoksydacyjnym i regeneracyjnym (kwas glicyryzynowy, wyciąg z ananasa i jeżówki) [5-7].

Jak używać gazików?

Pamiętajmy o tym, że o higienę brzegów powiek powinniśmy dbać zawsze. Gaziki Iridium Gauzes są bezpieczne do stosowania dla dorosłych oraz dzieci, gdyż zawierają naturalne składniki. Powinniśmy stosować je codziennie, przez dłuższy okres czasu (kilka tygodni), aby uzyskać oczekiwany efekt.

Po codziennej toalecie twarzy należy otworzyć nowe opakowanie gazika, zamknąć oko, a następnie przez kilkanaście sekund wykonywać masaż powieki. Najlepiej usuwać zanieczyszczenia z brzegów powiek poprzez wykonywanie ruchów w kierunku do kącika oka. Dla dobrego wyczyszczenia dolnej powieki należy ją odgiąć i lekko wyczyścić jej brzeg. Z racji higieny powinno się używać nowego gazika do każdego oka.

Jeśli cierpimy na gradówkę, jęczmień lub mamy zatkane kanaliki łzowe, to oprócz higieny należy stosować ciepłe okłady na oczy. Gaziki Iridium Gauzes są uniwersalne i można je podgrzać, zanurzając w szklance ciepłej wody o temperaturze 40°C. Masaż ciepłym okładem powinno się wykonywać kilka razy dziennie przez 5 do 10 minut. Z drugiej strony, jeśli niezbędne jest schłodzenie powiek, np. przy alergicznym stanie zapalnym, to zaleca się zimne okłady. Gaziki należy schłodzić w lodówce. Nie wolno ich zamrażać! [1].

Podsumowanie

Higiena brzegów powiek to niezbędny element leczenia stanów zapalnych, gradówki, jęczmienia oraz profilaktyki przed i pooperacyjnej. Warto wybrać do tego produkty wiodących firm, które zawierają naturalne składniki aktywne. Wyrób medyczny Iridium Gauzes to jedyne gaziki do powiek dostępne w aptekach. Dzięki temu możemy stosować je do zwykłej higieny, a także higieny połączonej z ciepłymi lub zimnymi okładami. Dbanie o zdrowie brzegów powiek powinno stanowić nieodłączny element codziennej toalety twarzy.

Bibliografia

 1. M. Eberhardt i G. Rammohan, „Blepharitis”, w StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2024. Dostęp: 27 czerwiec 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459305/
 2. K. Kaur i T. J. Stokkermans, „Meibomian Gland Disease”, w StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2024. Dostęp: 27 czerwiec 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK580474/
 3. M. K. Rhee i in., „Demodex Blepharitis: A Comprehensive Review of the Disease, Current Management, and Emerging Therapies”, Eye Contact Lens, t. 49, nr 8, s. 311–318, sie. 2023, doi: 10.1097/ICL.0000000000001003.
 4. „Chalazion”. Dostęp: 4 lipiec 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.aoa.org/healthy-eyes/eye-and-vision-conditions/chalazion?sso=y
 5. Znaczenie kliniczne prawidłowej regeneracji powierzchni oka po operacji zaćmy. Justyna Izdebska, Katarzyna Samelska. OphtaTherapy, Vol. 11/Nr 1(41)/2024.
 6. C. S. Graebin, „The Pharmacological Activities of Glycyrrhizinic Acid (“Glycyrrhizin”) and Glycyrrhetinic Acid”, Sweeteners, s. 245–261, lip. 2017, doi: 10.1007/978-3-319-27027-2_15.
 7. „Nutrients | Free Full-Text | An Evaluation of the Effects of Pineapple-Extract and Bromelain-Based Treatment after Mandibular Third Molar Surgery: A Randomized Three-Arm Clinical Study”. Dostęp: 27 czerwiec 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.mdpi.com/2072-6643/16/6/784
 8. A. Manayi, M. Vazirian, i S. Saeidnia, „Echinacea purpurea: Pharmacology, phytochemistry and analysis methods”, Pharmacogn. Rev., t. 9, nr 17, s. 63–72, 2015, doi: 10.4103/0973-7847.156353.

Powiązane produkty

Omawiane substancje

W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

Omawiane schorzenia

 • Higiena oczu

  Codzienne praktyki mające na celu utrzymanie zdrowia oczu poprzez regularne mycie, unikanie drażniących czynników i stosowanie odpowiednich kosmetyków do oczu.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .