,

Czym się różni klonidyna od kaptoprylu?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Klonidyna czy kaptopril – która substancja na nadciśnienie jest lepsza?

Klonidyna i kaptopril zaliczane są do grupy substancji czynnych, które istnieją od wielu lat na rynku farmaceutycznym. Lekarze przypisują je zazwyczaj pacjentom zmagającym się z wysokim ciśnieniem tętniczym. Czym różni się klonidyna od kaptoprilu i który z tych leków jest bezpieczniejszy?
Klonidyna czy kaptopril (fot. Canva).

Jak działa klonidyna i kaptopril?

Działanie klonidyny polega na hamowaniu uwalniania specjalnego neuroprzekaźnika, czyli noradrenaliny, który to powoduje skurcz naczyń krwionośnych. W rezultacie tego mechanizmu działania dochodzi do rozkurczu naczyń krwionośnych i szybkiego obniżenia ciśnienia krwi. Co istotne, klonidyna działa już po około 30-60 minutach po podaniu leku.

Kaptopril jest to substancja, która również rozszerza naczynia krwionośne, co prowadzi do spadku ciśnienia tętniczego. Dzieje się tak, ponieważ kaptopril zmniejsza stężenie angiotensyny II we krwi, której nadmiar powoduje skurcz naczyń i wzrost ciśnienia. Efekt leczniczy jest osiągnięty, nawet szybciej niż w przypadku klonidyny, gdyż już po około 15-30 minutach po spożyciu tego leku [1-5].

Jakie skutki uboczne ma kaptopril i klonidyna?

W początkowej fazie leczenia klonidyną skutki uboczne są dość łatwo zauważalne. Najczęściej objawiają się one: suchością w jamie ustnej, sennością, zawrotami i bólem głowy, a także ogólnym osłabieniem i uczuciem zmęczenia. Ponadto mogą pojawić się inne działania niepożądane, takie jak [1-2]:

 • niedociśnienie;
 • nudności i wymioty;
 • zaparcia;
 • kołatanie serca;
 • tachykardia lub bradykardia;
 • zaburzenia seksualne.

Głównym i bardzo charakterystycznym skutkiem ubocznym kaptoprylu jest pojawienie się suchego i uporczywego kaszlu, któremu mogą towarzyszyć:

 • zawroty głowy;
 • trudności z zasypianiem;
 • duszności;
 • nudności i wymioty;
 • biegunka;
 • zaparcia;
 • zaburzenia smaku;
 • świąd.

Kiedy stosuje się klonidynę i kaptopril?

Kaptopril od wielu lat stosowany jest w terapii nadciśnienia tętniczego. Ponadto lekarze wykorzystują jego właściwości w leczeniu innych jednostek chorobowych, czyli przewlekłej niewydolności mięśnia sercowego, a także u chorych po przebytym zawale serca oraz zmagających się z nefropatią cukrzycową [4].

Klonidyna zwyczajowo rekomendowana jest pacjentom z pierwotnym i wtórnym nadciśnieniem tętniczym. Dodatkowo znajduje zastosowanie w leczeniu ADHD, w terapii uzależnienia od nikotyny i przy próbach odstawiania opiodów [5].

Jak stosuje się klonidynę i kaptopril?

Kaptopril to lek, który bardzo szybko wchłania się, w związku z tym do pierwszych efektów jego działania dochodzi już po 15 minutach, po jego spożyciu. Zazwyczaj dawka początkowa kaptoprilu w leczeniu nadciśnienia tętniczego wynosi 25-50 mg, podawana 2 razy na dobę.

Klonidynę zwyczajowo stosujemy początkowo 1 tabletkę zawierającą 75 mcg substancji 2 razy na dobę, a później w zależności od potrzeb lekarz może stopniowo co drugi lub co trzeci dzień zwiększać dawkę, aż do uzyskania optymalnej dla pacjenta [1-2].

Czy klonidyna i kaptopril są bezpieczne?

Kaptopril jest przeciwwskazany dla kobiet w II i III trymestrze ciąży oraz karmiących piersią. Nie zaleca się również podawania tej substancji kobietom w początkowym okresie ciąży. Ponadto związek ten może upośledzać sprawność psychofizyczną, w tym obsługę pojazdów i maszyn, zwłaszcza w połączeniu z alkoholem oraz w początkowej fazie leczenia, lub zmianie dawki. Leczenie dzieci i młodzieży kaptoprilem może odbywać się tylko pod ścisłą kontrolą lekarską.

Klonidyny nie można stosować u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia, z powodu braku badań na tej grupie pacjentów. Należy pamiętać, że nagłe jej odstawienie może spowodować gwałtowne podniesienie ciśnienia tętniczego, które może być niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia. Dlatego należy zawsze stopniowo schodzić z dawki tego leku. Ponadto lecząc się Iporelem, czyli klonidyną nie należy kierować pojazdami oraz maszynami, ze względu na spore ryzyko senności, a spożywany w trakcie terapii tym lekiem alkohol może potęgować jego działanie i skutki uboczne. Klonidynę w ciąży można stosować jedynie w przypadkach bezwzględnej konieczności. Substancja ta może przenikać przez łożysko do płodu i spowodować zmniejszenie akcji serca u płodu, natomiast w czasie laktacji nie zaleca się leczenia tym związkiem [1-2].

Jakie są dostępne postacie leku klonidyny i kaptoprilu?

Klonidyna czy kaptopril to leki dostępne wyłącznie na receptę lekarską. Oba występują jedynie w postaci tabletek doustnych. Ponadto klonidyna w niektórych krajach stosowana jest również w postaci iniekcji w leczeniu bólu nowotworowego.

Jakie są preparaty zawierające klonidynę i kaptopril?

W aptekach nie znajdziemy zbyt wielu leków zawierających w swoim składzie kaptopril czy klonidynę. 

Kaptopril posiada dwa zamienniki, które występują w dawkach: 12.5 mg, 25mg i 50 mg. Zaliczamy do nich [1-2]:

 • Captopril Jelfa, tabletki;
 • Captopril Polfarmex, tabletki.

Klonidyna nie posiada zamienników. Występuje tylko w jednym leku, który jest dopuszczony do obrotu w Polsce, a więc;

 •  Iporel, tabletki.

Podsumowanie

Klonidyna i kaptopril to ważne substancje w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Należy je bardzo ostrożnie dawkować, aby uniknąć dość sporej ilości możliwych działań niepożądanych. Dlatego zawsze w razie niepewności co do tych leków powinniśmy skorzystać z porady farmaceuty w aptece.

Bibliografia

 1. ChpL Iporel.
 2. ChpL Capropril Polfarmex.
 3. Sołtysiak M, Janowska A, Sołtysiak P, Widecka K. Postępowanie z nadciśnieniem tętniczym związane z ostrymi stanami przebiegającymi ze wzmożoną aktywacją układu współczulnego. Nadciśnienie tętnicze rok 2014, tom 18, nr 4.
 4. Akhras F, Jackson G. The role of captopril as single therapy in hypertension and angina pectoris. Int J Cardiol. 1991 Nov;33(2):259-66.
 5. Januszewicz A, Dobrowolski A, Prejbisz A. Klonidyna- nowe miejsce w terapii nadciśnienia tętniczego. Terapia. 2022; 7: 84-91.

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Kaptopril

  Kaptopril to lek stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Substancja ta działa poprzez blokowanie enzymu konwertującego angiotensynę, co prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i obniżenia ciśnienia krwi.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Klonidyna

  Klonidyna to lek stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Substancja ta działa na układ nerwowy, zmniejszając napięcie naczyń krwionośnych.
  substancje syntetyczne

Omawiane schorzenia

 • Nadciśnienie

  Nadciśnienie to choroba, która charakteryzuje się zwiększonym ciśnieniem krwi w naczyniach tętniczych. Jest to jedno z najczęstszych schorzeń układu krążenia. Nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak choroby serca, udar mózgu czy niewydolność nerek.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .