Dostępne postaci leku

tabletki

Popularne połączenia

Klonidyna jest łączona z takimi substancjami jak hydrochlorotiazyd, metyldopa, chlortalidon, amlodypina, propranolol, diltiazem, guanfacyna.

Działanie

Klonidyna jest lekiem, który działa na pewne miejsca w mózgu, zwane receptorami alfa-2 adrenergicznymi. Kiedy klonidyna do nich dociera, powoduje, że mózg wytwarza mniej substancji, które powodują napięcie i zwiększa produkcję substancji, które pomagają się zrelaksować. To pomaga obniżyć ciśnienie krwi.

Wskazania

Klonidyna to lek, który najczęściej stosuje się do leczenia nadciśnienia tętniczego, czyli zbyt wysokiego ciśnienia krwi. Może być także używana do zarządzania objawami odstawiennymi od opiatów, pomagając złagodzić ciężkie objawy, które mogą wystąpić po zakończeniu stosowania tych leków. W niektórych przypadkach, Klonidyna może być również przepisana do łagodzenia objawów zespołu nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD).

Przeciwwskazania

Klonidyna to lek na wysokie ciśnienie krwi i nie powinna być stosowana, jeśli masz problemy z sercem, takie jak ciężka niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca, lub jeśli niedawno miałeś zawał serca. Nie powinna być również stosowana, jeśli jesteś uczulony na klonidynę lub inne składniki leku. W przypadku ciąży i karmienia piersią, konsultacja z lekarzem jest niezbędna.

Działania niepożądane

Klonidyna może wywołać niepożądane skutki, takie jak suchość w jamie ustnej, zaparcia, senność, zmęczenie czy ból głowy. Możesz również odczuwać zawroty głowy, zwłaszcza gdy wstawasz lub podnosisz się. Inne możliwe skutki to podrażnienie skóry, chociaż to jest rzadsze. W przypadku niektórych osób, Klonidyna może spowodować niskie ciśnienie krwi lub powolne bicie serca.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania klonidyny mogą obejmować: senność, wolne tętno, niskie ciśnienie krwi, trudności w oddychaniu, a nawet utratę przytomności. Jeśli podejrzewasz przedawkowanie, natychmiast skontaktuj się z pogotowiem lub opieką medyczną. Nie próbuj leczyć się samodzielnie ani nie czekaj, aż objawy się pogorszą.

Środki ostrożności

Kiedy stosujesz Klonidynę, pamiętaj o kilku ważnych zasadach. Nie przerywaj leczenia nagłą, ponieważ może to prowadzić do poważnych skutków, jak np. gwałtowne podwyższenie ciśnienia krwi. Unikaj spożywania alkoholu, gdyż może to nasilić działanie leku. Pamiętaj też, że Klonidyna może powodować uczucie zmęczenia i senności. Dlatego nie prowadź pojazdów ani nie obsługuj maszyn, jeśli odczuwasz te objawy.