aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

, , , ,

Suchy kaszel po zastosowaniu leków na nadciśnienie – jak sobie z nim radzić?

Kaszel po lekach na nadciśnienie tętnicze

Przewlekły kaszel to jeden z objawów ponad stu różnych jednostek chorobowych. Występuje on nie tylko w przebiegu schorzeń układu oddechowego, ale może być także związany z chorobami serca, bądź przełyku. Nierzadko kaszel jest także działaniem niepożądanym niektórych leków. Czy kaszel może występować także po lekach na nadciśnienie?

Kaszel to odruch obronny naszego organizmu, umożliwiający oczyszczenie dróg oddechowych z nadmiaru wydzieliny lub ciał obcych. Jest on zatem w większości przypadków pożądanym zjawiskiem. Najczęstszymi przyczynami kaszlu są:

 • zespół ściekania wydzieliny po tylnej ścianie gardła — nawet do 70% przypadków przewlekłego kaszlu;
 • astma — 25-60% przewlekłego kaszlu;
 • refluks żołądkowo-przełykowy — 5-40% przypadków przewlekłego kaszlu.

Niemniej, kaszel polekowy to równie częste zjawisko — dotyczy on nawet 35% pacjentów przyjmujących konkretne leki na nadciśnienie tętnicze [1,2]. 

Inhibitory konwertazy angiotensyny i ich działania niepożądane

Stosowanie wszystkich leków jest obarczone ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Nie inaczej jest z lekami stosowanymi w terapii nadciśnienia tętniczego. Inhibitory konwertazy angiotensyny (IKA), jedne z szerzej stosowanych grup leków w leczeniu tego schorzenia, mogą wywoływać szereg objawów ubocznych, w tym m.in. zawroty głowy, hiperkaliemię (podwyższony poziom jonów potasu), obrzęk naczyniopochodny, zaburzenia czynności nerek czy przewlekły kaszel [3]. (Czytaj także: Nadciśnienie tętnicze – jakie może wywołać powikłania?)

Kaszel jako działanie niepożądane IKA

Szacuje się, że kaszel w wyniku stosowania leków na nadciśnienie z grupy IKA może dotyczyć nawet 35% pacjentów. Jest to suchy i przewlekły kaszel, często nasilający się w nocy. Występuje on częściej u:

 • osób powyżej 60. roku życia;
 • kobiet;
 • osób niepalących;
 • osób uwarunkowanych genetycznie;
 • przedstawicieli rasy czarnej i żółtej;
 • pacjentów leczonych za pomocą IKA w przebiegu niewydolności serca (w porównaniu do pacjentów stosujących te leki w terapii nadciśnienia tętniczego) [4-7].

Kaszel po zastosowaniu leków z grupy IKA może wystąpić po kilku godzinach, ale również po kilku tygodniach, lub nawet miesiącach. Jest to kwestia osobnicza i nie da się jednoznacznie przewidzieć momentu wystąpienia tego działania niepożądanego. Co więcej, wystąpienie kaszlu nie zależy od dawki leku. Zmniejszenie dawki nie przyniesie zatem poprawy — lek należy całkowicie odstawić i zastąpić innym (o innym mechanizmie działania). Należy pamiętać, że wszelkie zmiany w terapii powinny zostać skonsultowane z lekarzem — nigdy nie odstawiamy leku na własną rękę. Od momentu wyłączenia leku IKA, kaszel ustępuje zazwyczaj w ciągu 3-5 dni [8]. (Czytaj także: 6 mitów dotyczących nadciśnienia)

Na jakie leki należy zwrócić uwagę?

Powszechnie stosowanymi substancjami leczniczymi z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny są:

 • kaptopril (Captopril Polfarmex, Captopril Jelfa);
 • ramipril (Egiramlon, Polpril, Vivace, Tritace, Piramil, Axtil);
 • lizynopril (Prinivil, Lisinoratio, Lisiprol, LisiHEXAL);
 • perindopril (Prestarium, Prenessa);
 • enalapril (Enarenal, Benalapril);
 • chinapril (Accupro, Acurenal);
 • zofenopril (Zofenil).

Kaszel po zastosowaniu inhibitorów konwertazy angiotensyny jest powszechnym problemem. Pacjentowi ciężko jest samodzielnie ustalić przyczynę odruchu kaszlowego. Często w pierwszej kolejności sięga on po leki przeciwkaszlowe, które w tym przypadku będą nieskuteczne. Jeśli chory przyjmuje którykolwiek z powyższych leków, a odruch kaszlowy nie mija pomimo stosowania preparatów przeciwkaszlowych, konieczna jest wówczas wizyta u specjalisty. Lekarz najprawdopodobniej zastąpi lek z grupy IKA innym lekiem przeciwnadciśnieniowym. 

Bibliografia

 1. https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.I.1.16. (dostęp z dnia 28.06.2021)
 2. https://www.mp.pl/pacjent/pulmonologia/lista/80077,kaszel-przewlekly-najczestrze-przyczyny (dostęp z dnia 28.06.2021)
 3. G. Konieczny, A. Posadzy-Małaczyńska, A. Tykarski, Działania niepożądane inhibitorów konwertazy angiotensyny, Choroby serca i naczyń, 2006,3(3):140-148.
 4. T. Morimoto, An evaluation of risk for adverse events assiociated with angiotensyn-converting enzyme inhibitors. J. Eval. Clin. Pract. 2004,10(4):499-509.
 5. D. Ravid, Angiotensin-converting enzyme inhibitors and cough: a prospective evaluation in hypertension and in congestive heart failure. J Clin Pharmacol. 1994,34(11):1116-1120.
 6. M. Nicholls, Cough with ACE inhibitors: a bigger problem in some racial groups? Cardiovasc Drugs Ther. 2005,19:173–175.
 7. S. Mukae, Bradykinin B(2) receptor gene polymorphism is associated with angiotensin-converting enzyme inhibitor-related cough. 2000,36:127–131.
 8. P. V. Dicpinigaitis, Angiotensin-converting enzyme inhibitor induced cough: ACCP evidence-based clinical practice guidelines. Chest. 2006.,129(1):169-173.

Omawiane substancje

 • Enalapril

  Enalapril jest lekiem stosowanym w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz niewydolności serca. Substancja ta działa poprzez hamowanie enzymu konwertującego angiotensynę, co prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i zmniejszenia oporu naczyniowego.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Kaptopril

  Kaptopril to lek stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Substancja ta działa poprzez blokowanie enzymu konwertującego angiotensynę, co prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i obniżenia ciśnienia krwi.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Perindopril

  Perindopril to substancja lecznicza z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny, stosowana w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz niewydolności serca. Działa poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych i zmniejszenie oporu obwodowego, co prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Kaszel

  Kaszel jest objawem wielu różnych schorzeń, takich jak infekcje dróg oddechowych, astma, alergie, choroby serca czy choroby płuc. Może występować w różnych formach, takich jak suchy, mokry, uporczywy, napadowy, a jego intensywność i częstotliwość zależą od przyczyny.
 • Nadciśnienie

  Nadciśnienie to choroba, która charakteryzuje się zwiększonym ciśnieniem krwi w naczyniach tętniczych. Jest to jedno z najczęstszych schorzeń układu krążenia. Nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak choroby serca, udar mózgu czy niewydolność nerek.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , , .