,

Jak wyciszyć szum w uszach? Jakie są najnowsze leki na szumy uszne?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Jakie są nowe leki na szumy uszne?

Choć szumy uszne nie są niebezpieczną dolegliwością, to znacznie mogą utrudniać codziennie funkcjonowanie. Jak wygląda klasyczna terapia leczenia szumów usznych? Czy trwają badania nad nowymi metodami? Czym warto się wspomagać, aby zmniejszyć szumy uszne?
Jakie są nowe leki na szumy uszne?

Czym są szumy uszne i jakie są ich objawy?

Szumy w uszach to nieprzyjemne uczucie wpływające na nasze codzienne funkcjonowanie. Większość osób deklaruje obniżoną jakość życia spowodowaną przez te dolegliwości. Pacjenci skarżą się na rozdrażnienie, pobudzenie, niepokój i trudności z zasypianiem. Szumy uszne mogą występować tylko przez jakiś czas, ale także w sposób ciągły. Najczęściej pojawiają się podczas wysiłku fizycznego lub przy zmianie pozycji ciała. Objawiać się mogą dudnieniem, dzwonieniem w uszach, stukaniem czy falowaniem.

Jakie są przyczyny szumów usznych?

Szumy uszne nie są uznaną jednostką chorobową, a są następstwem innych schorzeń. Leczenie powinno polegać na wyeliminowaniu przyczyn pierwotnej choroby, a nie jedynie zwalczać jej objawy.

Mogą pojawić się w każdym wieku, ale duży odsetek stanowią osoby po sześćdziesiątym roku życia. Przyczyną szumów usznych są najczęściej nieprawidłowości w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego, ale także zmiany w budowie i działaniu układu słuchu.

Niektóre leki (chemioterapia, antybiotyki aminoglikozydowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne), a także przebyte infekcje, nadciśnienie i niedociśnienie tętnicze, niedobór witaminy B12, cukrzyca, miażdżyca mają wpływ na ich wystąpienie.

Jakie są klasyczne lekarstwa zmniejszające szumy uszne?

Wśród leków na receptę stosowanych w leczeniu szumów usznych wymienia się: nicergolinę, winpocetynę, pentoksyfilinę, betahistynę. Trzy pierwsze leki podaje się w fazie ostrej drogą dożylną, a wszystkie wymienione są dostępne także na receptę lekarską, w formie doustnej.

Pentoksyfilina

Pentoksyfilina jest lekiem stosowanym w zaburzeniach krążenia mózgowego i obwodowego, a także w zaburzeniach funkcjonowania ucha wewnętrznego, objawiającego się niedosłuchem czy nagłą głuchotą. Zaburzenia słuchu mogą objawiać się także szumami i innymi dźwiękowymi sygnałami słyszanymi przez chorego. Najczęstszą przyczyną są nieprawidłowości krążenia mózgowego, a także niedokrwienie mózgu  (miażdżyca naczyń mózgowych).

Przeciwwskazaniem do stosowania jest:

 • niedociśnienie;
 • nagłe zmiany wartości ciśnienia tętniczego;
 • niedawno przebyty zawał mięśnia sercowego;
 • świeży udar mózgu;
 • krwawienia wewnętrzne;
 • schorzenia przebiegające z ryzykiem masywnych krwotoków;
 • nadwrażliwość na metyloksantyny (kofeinę, teofilinę, teobrominę).

Ostrożność należy zachować u pacjentów stosujących leki przeciwzakrzepowe.

Do przykładowych preparaty zawierające pentoksyfilinę należą: Polfilin, Agapurin SR, Apo-Pentox 400 SR.

Polfilin, tabletki o przedłużonym uwalnianiu

Agapurin SR, tabletki o przedłużonym uwalnianiu

Apo-Pentox 400 SR, tabletki o przedłużonym uwalnianiu

Nicergolina

Nicergolina jest lekiem wpływającym na przepływ mózgowy. Rozszerza naczynia mózgowe, powodując lepsze ukrwienie mózgu, a także struktur układu słuchu. Oprócz działania wazodylatacyjnego, wpływa na parametry krzepnięcia krwi, tzn. zmniejsza agregację płytek i lepkość krwi. Wskazaniem do stosowania nicergoliny jest umiarkowane otępienie, jednakże lek również jest stosowany w leczeniu szumów usznych, które mogą być konsekwencją nieprawidłowego ukrwienia mózgu.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania?

 • niedociśnienie i niskie wartości ciśnienia tętniczego;
 • wysoki poziom kwasu moczowego we krwi, skaza moczanowa;
 • świeży zawał mięśnia sercowego;
 • ciężka bradykardia;
 • jednoczesne stosowanie leków przeciwzakrzepowych i przeciwpłytkowych.

Do przykładowych preparatów z nicergoliną należą: Nilogrin, Nicergolin, Nicerin.

Nilogrin, tabletki

Winpocetyna

Winpocetynę stosuje się w leczeniu zaburzeń słuchu na tle naczyniowym, w przewlekłej niewydolności krążenia mózgowego, po przebytym udarze niedokrwiennym i objawach otępiennych pochodzenia naczyniowego. Ponadto wskazaniem do stosowania są zaburzenia krążenia w siatkówce i naczyniówce.

Przeciwwskazaniem do podania leku jest:

 • ostra faza udaru krwotocznego;
 • nadwrażliwość na substancję czynną;
 • ciężkie zaburzenia rytmu serca;
 • okres ciąży i karmienia piersią.

Ostrożność powinni zachować pacjenci, u których występują zaburzenia rytmu serca z wydłużeniem odcinka QT, a także pacjenci stosujący leki, mogące ten odcinek wydłużyć (niektóre antybiotyki, amantadyna, tamoksyfen, flukonazol). Lek korzystnie wpływa na metabolizm mózgowy, zwiększa przepływ krwi przez naczynia mózgowe oraz wpływa na właściwości reologiczne krwi. Dodatkowo działa osłonowo na tkankę mózgową.

Do przykładowych preparatów zawierających winpocetynę należą: Vinpoven Forte, Vicebrol Forte, Vinpoton.

Vinpoven Forte, tabletki

Vicebrol Forte, tabletki

Betahistyna

Wskazaniem do stosowania betahistyny jest choroba Meniere’a, która objawia się szumami usznymi, niedosłuchem lub głuchotą oraz zawrotami głowy. Jej działanie polega na zwiększeniu przepływu krwi przez ślimak, ale prawdopodobnie też w całym mózgu. Dodatkowo jest częściowym agonistą receptora histaminowego H1 i antagonistą receptora H3 w tkance nerwowej. Zwiększa obrót histaminy i jej uwalnianie, co ma znaczenie w leczeniu zawrotów głowy i szumów usznych.

U osób starszych nie ma konieczności zmniejszenia dawki leku, nie modyfikuje się jej w niewydolności wątroby czy nerek. Często występują jednak zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (nudności, ból brzucha, wymioty) oraz bóle głowy.

Do przykładowych preparatów z betahistyną należą: Betaserc, Polvertic, Betahistine dihydrochloride Accord.

Betaserc, tabletki

Betahistine dihydrochloride Accord, tabletki

Leki psychostymulujące — czy są skuteczne w leczeniu szumów usznych?

Leki psychostymulujące również znajdują zastosowanie w terapii szumów usznych i zawrotów głowy. Przykładem może być piracetam, który poprawia stabilność błony komórkowej poprzez tworzenie kompleksów z cząsteczkami fosfolipidów. Związek ten wpływa na płytki krwi, zmniejszając ich agregację i zlepianie, a także zmniejsza przyleganie erytrocytów do ścian naczyń i zmniejsza ich skurcz. W konsekwencji usprawnia się przepływ krwi przez mózg.

Przykładowe preparaty zawierające piracetam to: Nootropil, Memotropil, Biotropil 800.

Biotropil 800, tabletki powlekane

Memotropil, tabletki powlekane

Jakie inne leki można stosować w leczeniu szumów usznych?

W przypadku szumów usznych lekarz może zadecydować o włączeniu karbamazepiny — leku przeciwdrgawkowego do terapii. Stabilizuje ona błony komórek nerwowych i zmniejsza przewodzenie wyładowań.

Przykładowe preparaty zawierające karbamazepinę to: Finlepsin 200 Retard, Tegretol.

Finlepsin 200 Retard, tabletki o przedłużonym uwalnianiu

Tegretol CR 200, tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu

Jakie są najnowsze leki na szumy uszne?

Nowy lek na szumy uszne, znajdujący się obecnie w fazie badań klinicznych, to Ebselen, występujący też pod nazwą SPI -1005. Lek zawiera cząsteczkę selenu. Działa cytoprotekcyjnie, przeciwutleniająco i przeciwzapalnie. Działa podobnie do peroksydazy glutationowej i chroni komórki przed stresem oksydacyjnym. Lek obecnie znajduje się w 3 fazie badań klinicznych w Stanach Zjednoczonych. Wiąże się z nim duże nadzieje, jeśli chodzi o eliminację szumów usznych i zawrotów głowy.

Nowy lek na szumy uszne.

Jak wyciszyć szum w uszach lekami bez recepty?

Na polskim rynku dostępne są suplementy, zawierające w swoim składzie wyciąg z miłorzębu japońskiego, kompleks diosmina — hesperydyna, wyciąg z ruszczyka kolczastego, kompleks witamin z grupy B oraz witaminę C. Składniki te usprawniają mikrokrążenie, wpływają na zmniejszenie zlepiania się płytek krwi (miłorząb japoński), a także warunkują prawidłowe działanie układu nerwowego i chronią jego komórki (witaminy B i witamina C).

Przykładowe preparaty dostępne bez recepty: Tanakan, Tone, Audiocontrol.

Tanakan, tabletki powlekane

Tone, tabletki

Audiocontrol, tabletki

Podsumowanie

Pacjenci cierpiący na szumy uszne i zawroty głowy nie powinni ich bagatelizować. Istotne jest właściwe rozpoznanie i rozpoczęcie terapii. Oprócz farmakoterapii lekarz może zlecić bezpośrednią stymulację nerwu błędnego czy leczenie chirurgiczne (wszczepienie implantu ślimakowego).

Ważna jest dbałość o właściwą postawę ciała, wzmocnienie mięśni kręgosłupa, gdyż często zwyrodnienia kręgów szyjnych mogą wiązać się z pojawieniem się szumów usznych.

Farmakoterapia oferuje nam zarówno leki na receptę jak i wspomagające terapię suplementy diety. Ważne, aby zapoznać się z ich wskazaniami, dawkowaniem i możliwymi działaniami ubocznymi.

Bibliografia

 1. Charakterystyka produktów leczniczych: Nilogrin, Polfilin prolongatum, Vinpoton, Gabapentin, Nootropil Szumy uszne-przyczyny, objawy i leczenie-Medycyna Praktyczna dla Pacjentów-dr n.med.Mariola Zagor, lek.med.Paulina Czarnecka Centrum-Kore.pl- leki na szumy uszne - profilaktyka i leczenie
 2. Szumy uszne-przyczyny, objawy i leczenie-Medycyna Praktyczna dla Pacjentów-dr n.med.Mariola Zagor, lek.med.Paulina Czarnecka
 3. Centrum-Kore.pl- leki na szumy uszne - profilaktyka i leczenie

Powiązane produkty

 • Tanakan, tabletki powlekane, 40 mg
  Lek bez recepty
  tabletki powlekane40 mg

Omawiane substancje

 • Betahistyna

  Betahistyna jest lekiem stosowanym w leczeniu zawrotów głowy i szumów usznych. Substancja ta działa poprzez wpływ na układ nerwowy i poprawę krążenia krwi w uchu wewnętrznym.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Diosmina

  Diosmina to substancja z grupy flawonoidów, stosowana w leczeniu chorób żył. Działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Hesperydyna

  Hesperydyna to flawonoid występujący w cytrusach. Ma działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Karbamazepina

  Karbamazepina jest lekiem stosowanym w leczeniu padaczki i chorób afektywnych. Substancja ta działa na układ nerwowy, zmniejszając ilość impulsów nerwowych.
  substancje syntetyczne
 • Nicergolina

  Nicergolina jest lekiem stosowanym w leczeniu zaburzeń krążenia mózgowego. Substancja ta poprawia przepływ krwi w mózgu i zwiększa jego tlenowanie.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Pentoksyfilina

  Pentoksyfilina jest lekiem stosowanym w leczeniu chorób układu krążenia. Substancja ta poprawia krążenie krwi i zmniejsza ryzyko powikłań związanych z chorobami serca i naczyń krwionośnych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Piracetam

  Piracetam jest substancją nootropową, która poprawia funkcje poznawcze mózgu. Jest stosowany w leczeniu zaburzeń pamięci i koncentracji.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Winpocetyna

  Winpocetyna to substancja nootropowa, która poprawia funkcje poznawcze mózgu. Może pomóc w poprawie pamięci i koncentracji.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Witamina C

  Witamina C jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jej niedobór może prowadzić do różnych schorzeń. Suplementacja witaminy C może pomóc w zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób.
  Witaminy i mikro- i makroelementy
 • Wyciąg z liści miłorzębu japońskiego

  Wyciąg z liści miłorzębu japońskiego jest substancją leczniczą stosowaną w leczeniu zaburzeń krążenia, bólów głowy oraz objawów demencji. Działa przeciwzapalnie, przeciwutleniająco i poprawia krążenie mózgowe.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z ruszczyka kolczastego

  Wyciąg z ruszczyka kolczastego jest substancją leczniczą stosowaną w leczeniu objawów łagodnego przerostu prostaty. Działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Dzwonienie (szum) w uszach

  Dzwonienie w uszach jest powszechnym schorzeniem, które może mieć różne przyczyny, takie jak uszkodzenie słuchu, choroby układu krążenia, stres czy nadmierna ekspozycja na hałas. Objawia się ono dźwiękiem, który słyszymy w uszach lub głowie, mimo braku źródła dźwięku w otoczeniu.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .