aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

, ,

Jak radzić sobie z hemoroidami w warunkach domowych?

Jakie są domowe sposoby na hemoroidy?

Choroba hemoroidalna potocznie nazywana hemoroidami to przypadłość, która dotyka dużą grupę ludzi. Radzenie sobie z jej objawami nie jest łatwe, ale dzięki właściwemu postępowaniu często możemy uniknąć interwencji chirurgicznej.
Domowe sposoby na hemoroidy (fot. Canva).

Co to są hemoroidy i dlaczego powstają?

Termin ten pochodzi z języka greckiego i oznacza “krwawienie”. Potocznie przyjęło się także określać tym terminem chorobę hemoroidalną. Hemoroidy są to uwypuklenia błony śluzowej, które posiadają gęstą sieć / gęsty splot naczyń krwionośnych. Mają postać poduszeczek utworzonych z naczyń krwionośnych, a ich zadaniem jest uszczelnianie odbytu i zapobieganie niekontrolowanemu wyciekaniu stolca. Chorobę hemoroidalną można uznać za problem społeczny, gdyż często objawy chorobowe dotykają ludzi młodych, czynnych zawodowo, a niektóre dane pokazują, że dotyczą nawet 5% dorosłej populacji [1]. 

Dlaczego powstają hemoroidy?

Przyczyna powstawania choroby hemoroidalnej nie jest do końca wyjaśniona, ale wiadomo, że odpowiada za nią wiele czynników. Dotychczasowe teorie tłumaczące rozwój choroby hemoroidalnej obejmowały następujące czynniki: przerost lub zwiększone napięcie zwieracza wewnętrznego odbytu, nadmierne poszerzenie połączeń tętniczo-żylnych w tkance hemoroidalnej, a także postępujące z wiekiem pogorszenie jakości tkanki łącznej mocującej hemoroidy do podłoża.

Największy wpływ na pojawianie się hemoroidów mają stres, zła dieta i brak ruchu. Siedzący tryb życia, a także długodystansowe biegi czy maratony rowerowe mogą także powodować występowanie hemoroidów. Zbyt długie przebywanie w toalecie, nawykowe zaparcia czy częste parcia na stolec mogą także wpłynąć na powstawanie hemoroidów i rozwój choroby hemoroidalnej [2].

Jak się leczy hemoroidy?

Pierwszym krokiem w leczeniu choroby hemoroidalnej jest leczenie zachowawcze. Obejmuje ono zastosowanie diety przeciwzaparciowej, w tym dodatkowo preparatów błonnikowych, a także zastosowanie leków doustnych oraz miejscowo działających preparatów przeciwzapalnych i miorelaksujących (maści o właściwościach antyseptycznych – zapobiegające infekcjom i uśmierzające ból).

Działanie wspomagające dietę mają leki zmiękczające stolec, takie jak np. parafina. Produktami zawierającymi duże ilości błonnika są: suszone owoce takie jak śliwki, morele czy figi, makarony i kasze, pieczywo pełnoziarniste, surowe owoce takie jak kiwi, jabłka czy pomarańcze, surowe warzywa np. brokuły, szpinak, marchew. W przypadku choroby hemoroidalnej należy unikać spożywania produktów szczególnie drażniących, np. ostrych przypraw, pikantnych sosów, kawy czy alkoholu. Należy także unikać napojów gazowanych oraz energetyków. Przykładami produktów niewskazanych w diecie są także czekolada, rośliny strączkowe oraz orzechy.

Jakie są domowe sposoby na krwawiące hemoroidy?

Do najbardziej popularnych domowych sposobów na hemoroidy należą nasiadówki w naparze z kory dębu, chłodne okłady oraz kąpiele w letniej wodzie. Bardzo ważnym aspektem wspomagającym wchłanianie hemoroidów jest dbanie o higienę intymną – należy odpowiednio przemywać ciepłą wodą okolice odbytu i nie można dopuścić by w jego okolicach rozwinął się stan zapalny. Należy pamiętać również, aby zbyt intensywnie nie podcierać okolic odbytu – szczególnie wtedy kiedy hemoroid (guzek krwawniczy) znajduje się na zewnątrz – spowoduje to wywołanie krwawienia lub nasilenie już istniejącego krwawienia.

Domowe sposoby na hemoroidy.

Jakie zioła stosować na hemoroidy?

W domowym leczeniu hemoroidów, oprócz wspomnianej wyżej kory dębu, można stosować także inne preparaty ziołowe: wyciągi z nasion i kwiatów kasztanowca (uszczelniają ścianę naczyń krwionośnych, przez co zmniejszają ich kruchość), kora kasztanowca (posiada działanie przeciwbakteryjne, ściągające oraz przeciwzapalne), rumianek (działa przeciwzapalnie i łagodzi podrażnienia), oczar wirginijski (zawiera w swoim garbniki, saponiny, flawonoidy i antocyjanidyny, dzięki czemu wykazuje działanie przeciwzapalne, ściągające i przeciwbakteryjne i poprawia gojenie się powstałej rany), krwawnik (hamuje drobne krwawienia, które często pojawiają się w chorobie hemoroidalnej). Warto pamiętać, że w leczeniu hemoroidów zioła można stosować także w formie doustnej. Mieszanki takie powinny zawierać w swoim składzie: pokrzywę, czarny bez, piołun, kozieradkę, nasiona babki jajowatej lub babki płesznik. 

Należy pamiętać, że leczenie tzw. domowymi sposobami może być zastosowane tylko w łagodnych postaciach i tylko na początku. Jeśli domowe sposoby nie okażą się skuteczne, należy skontaktować się z lekarzem POZ lub lekarzem specjalistą – chirurgiem, proktologiem w celu poszerzenia diagnostyki i ewentualnego zastosowania chirurgicznych metod leczenia choroby hemoroidalnej (np. zabiegu gumkowania).

Bibliografia

 1. Nasseri YY, Krott E, Van Groningen KM i wsp..: Abnormalities in collagen composition may contribute to the pathogenesis of hemorrhoids: morphometric analysis Tech Coloproctol 2015: 19: 83-87.
 2. Li H-L, Jing F-Y, Ma L-L i wsp.: Myofibrotic malformation vessels: unique angiodysplasia toward the progression of hemorrhoidal disease. Drug Design, Development and Therapy 2015: 9: 4649-4656.

Omawiane substancje

 • Babka jajowata

  Babka jajowata to roślina o nasionach bogatych w błonnik, który pęcznieje w żołądku, tworząc żel i wspomagając wypróżnianie. Działa jako naturalny środek oczyszczający i przeczyszczający.
  Surowce roślinne
 • Babka płesznik

  Babka płesznik to roślina o właściwościach regulujących pracę organizmu, szczególnie na układ trawienny, eliminując toksyny i poprawiając trawienie. Dodatkowo, ma działanie przeciwzapalne, wspomagając walkę z stanami zapalnymi oraz korzystnie wpływa na układ immunologiczny, wzmacniając naturalną obronę przed chorobami.
  Surowce roślinne
 • Bez czarny

  Bez czarny jest rośliną, która zawiera substancje lecznicze wykorzystywane w medycynie naturalnej. Te substancje mają działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.
  Surowce roślinne
 • Błonnik

  Błonnik to substancja lecznicza, która wpływa korzystnie na trawienie i regulację poziomu cukru we krwi. Może być stosowany w leczeniu zaparć, chorób jelitowych oraz cukrzycy.
  Surowce roślinne
 • Kasztanowiec pospolity

  Kasztanowiec pospolity to drzewo z rodziny mydleńcowatych. Jego owoce, czyli kasztany, są jadalne i bogate w skrobię oraz witaminy.
  Surowce roślinne
 • Kora dębu

  Kora dębu zawiera garbniki. Kora dębu stosowana jest w produkcji skór i barwników.
  Surowce roślinne
 • Kozieradka pospolita

  Kozieradka pospolita to roślina, która wspomaga trawienie i reguluje poziom cukru we krwi, co jest szczególnie ważne dla osób z cukrzycą. Jej działanie polega na pobudzaniu wydzielania soku żołądkowego i ułatwianiu trawienia.
  Surowce roślinne
 • Krwawnik pospolity

  Krwawnik pospolity to roślina zielna z rodziny astrowatych. Jego liście i kwiaty są wykorzystywane w medycynie naturalnej.
  Surowce roślinne
 • Oczar wirginijski

  Oczar wirginijski to roślina z rodziny wierzbowatych. Zawiera substancje o działaniu przeciwzapalnym i ściągającym.
  Surowce roślinne
 • Parafina

  Parafina jest substancją woskową, która jest stosowana do produkcji świec i kosmetyków. Jest to również popularny składnik w produktach do pielęgnacji skóry, ponieważ ma właściwości nawilżające i zmiękczające.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Pokrzywa zwyczajna

  Pokrzywa zwyczajna to roślina zielna, która zawiera wiele cennych substancji, takich jak flawonoidy i krzem.
  Surowce roślinne
 • Rumianek pospolity

  Rumianek pospolity to roślina zielarska, która ma właściwości łagodzące i przeciwzapalne. Z rumianku można przygotować herbatę lub stosować go w postaci kremów i maści.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z krwawnika pospolitego

  Wyciąg z krwawnika pospolitego jest substancją leczniczą stosowaną w medycynie naturalnej ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Może być stosowany w leczeniu chorób skóry, układu pokarmowego oraz infekcji dróg moczowych.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z liści oczaru wirginijskiego

  Wyciąg z liści oczaru wirginijskiego jest substancją leczniczą stosowaną w leczeniu stanów zapalnych skóry oraz hemoroidów. Jest to naturalny składnik, który działa przeciwzapalnie i łagodzi ból.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z oczaru wirginijskiego

  Wyciąg z oczaru wirginijskiego jest substancją leczniczą stosowaną w medycynie naturalnej ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i ściągające.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Hemoroidy

  Hemoroidy to schorzenie dotyczące żył odbytu, które może powodować ból, swędzenie i krwawienie. Występują u osób w różnym wieku i mogą być spowodowane przez wiele czynników, w tym siedzący tryb życia i dieta uboga w błonnik.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .