aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

, ,

Czy nasiadówki na hemoroidy są skuteczne i bezpieczne?

SPIS TREŚCI

Jak przygotować nasiadówki na hemoroidy?

Żylaki odbytu) to najczęściej występująca choroba proktologiczna, a najbardziej popularną metodą ich domowego leczenia są nasiadówki – zwłaszcza w początkowym stadium choroby hemoroidalnej.
Nasiadówka na hemoroidy - jak zrobić? (fot. Canva)

Co to jest choroba hemoroidalna?

Wśród pacjentów dorosłych choroba hemoroidalna (żylaki odbytu) jest najczęściej występującą chorobą proktologiczną, dodatkowo częstość jej występowania rośnie wraz z wiekiem. Do najczęściej występujących objawów choroby hemoroidalnej należą: pieczenie w okolicy odbytu, świąd, dyskomfort, krwawienie z odbytu czy wypadanie guzków krwawniczych [1].

Jakie są domowe sposoby na hemoroidy?

Domowe metody leczenie hemoroidów sprowadzają się przede wszystkim do leczenia miejscowego, które nie jest działaniem przyczynowym, a jedynie zmniejszającym objawy, takie jak pieczenie, dyskomfort czy świąd. Najczęściej wykorzystywane są leki w postaci żelu, maści lub czopków. Do łagodzenia dolegliwości stosuje się m.in. lidokainę czy anestezynę działające przeciwbólowo, a także ściągającą taninę i substancje roślinne, takie jak olejek rumiankowy, eskulina. Jedną z najbardziej powszechnych metod stosowanych w warunkach domowych są 5–15 minutowe nasiadówki. Oprócz nasiadówek zalecane są także ciepłe kąpiele z dodatkiem naparu z nagietka i olejków eterycznych (w tym lawendowego, rozmarynowego, z drzewa herbacianego i innych) by uśmierzyć ból i zadziałać antybakteryjnie [2]. 

Co to jest nasiadówka na hemoroidy?

To jeden z najstarszych sposobów radzenia sobie z hemoroidami, polecany pacjentom, zwłaszcza w początkowym stadium choroby hemoroidalnej, w której objawy odczuwane są jedynie od czasu do czasu. Kąpiele nasiadowe polegają na zanurzeniu partii ciała, obejmującego obszar od górnej części ud do pępka, w specjalnym brodziku, zapewniającym oparcie dla pleców lub po prostu w wannie. Należy pamiętać, że nasiadówka to NIE jest moczenie całego ciała w wodzie.

Z czego robi się nasiadówki na hemoroidy?

Wśród ziół używanych do przygotowywania nasiadówek króluje oczywiście kora dębu. Poza nią możemy przygotować także nasiadówkę z rumianku, szałwii, krwawnika, nadmanganianu potasu czy nasiadówkę z sody oczyszczonej. Wszystkie wymienione powyżej zioła i substancje mają właściwości ściągające i gojące – pomagają obkurczać naczynia krwionośne, łagodzą ból, swędzenie i podrażnienie.

Nasiadówki na hemoroidy (fot. Canva).

Jak przygotować nasiadówkę na hemoroidy?

Żeby przygotować nasiadówkę, należy z wyprzedzeniem przygotować odwar z ziół (około 1 litra). Następnie do wanny lub miski trzeba nalać wodę o odpowiedniej temperaturze: 15-20⁰C przy nasiadówkach zimnych, 34-35 ⁰C przy nasiadówkach obojętnych, 36-37 ⁰C przy nasiadówkach ciepłych (gorących). Czas trwania nasiadówki – w zależności od rodzaju kąpieli – waha się od kilkudziesięciu sekund (przy kąpielach zimnych) do nawet pół godziny (przy kąpielach obojętnych). Ważne jest, aby przed zabiegiem opróżnić pęcherz, a po zakończeniu nasiadówki powinno się osuszyć ciało, założyć czystą bieliznę i najlepiej położyć się do łóżka.

Czy nasiadówki zawsze pomagają na hemoroidy?

Zdecydowanie nie. Co wtedy zrobić? Należy zgłosić się do proktologa – lekarza, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem choroby hemoroidalnej. Do lekarza tej specjalności należy zgłosić się zawsze wtedy, gdy wymienione powyżej, domowe sposoby na hemoroidy nie przynoszą rezultatu, a pacjent doświadcza pogorszenia objawów. Mowa tu o coraz silniejszym krwawieniu z odbytu, bólu uniemożliwiającym siedzenie czy chodzenie oraz o dyskomforcie utrudniającym po prostu normalne funkcjonowanie. Dodatkowo wskazaniem do umówienia się do lekarza powinno być wychodzenie guzków krwawniczych na zewnątrz odbytu – wyczuwalne podczas defekacji czy oczyszczania miejsc intymnych po oddaniu stolca.

Bibliografia

 1. Wałęga P. Guzki krwawnicze i żylaki odbytu. www.mp.pl/gastrologia, dostęp 25.10.2017.
 2. Kołodziejczak M. Zachowawcze leczenie choroby hemoroidalnej. Medycyna Rodzinna 2011; 1: 7–11.

Omawiane substancje

 • Kora dębu

  Kora dębu zawiera garbniki. Kora dębu stosowana jest w produkcji skór i barwników.
  Surowce roślinne
 • Krwawnik pospolity

  Krwawnik pospolity to roślina zielna z rodziny astrowatych. Jego liście i kwiaty są wykorzystywane w medycynie naturalnej.
  Surowce roślinne
 • Liść szałwii lekarskiej

  Liść szałwii lekarskiej zawiera olejki eteryczne, które mają właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne.
  Surowce roślinne
 • Nadmanganian potasu

  Nadmanganian potasu jest związkiem chemicznym o wzorze KMnO4. Substancja ta jest stosowana m.in. jako utleniacz, środek dezynfekujący oraz w produkcji barwników i farb.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Rumianek pospolity

  Rumianek pospolity to roślina zielarska, która ma właściwości łagodzące i przeciwzapalne. Z rumianku można przygotować herbatę lub stosować go w postaci kremów i maści.
  Surowce roślinne
 • Ziele krwawnika pospolitego

  Ziele krwawnika pospolitego jest substancją leczniczą stosowaną w medycynie naturalnej ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwskurczowe. Może być stosowane w leczeniu chorób układu pokarmowego, układu moczowego oraz w przypadku bólów menstruacyjnych.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Hemoroidy

  Hemoroidy to schorzenie dotyczące żył odbytu, które może powodować ból, swędzenie i krwawienie. Występują u osób w różnym wieku i mogą być spowodowane przez wiele czynników, w tym siedzący tryb życia i dieta uboga w błonnik.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .