,

Jakie są skuteczne sposoby na krwawiące hemoroidy?

Jaki jest skuteczny lek na krwawiące hemoroidy?

Problem z hemoroidami bywa przez pacjentów zaliczany do tych z natury wstydliwej, dlatego często unikają oni wizyty u lekarza. Jakie leki są skuteczne w tym schorzeniu? Jakie preparaty dostępne są na rynku? Czy dieta i domowe sposoby mogą być pomocne?
Co stosować na krwawiące hemoroidy? (fot. Canva)

Czym są krwawiące hemoroidy?

Każdy człowiek posiada hemoroidy (zwane również guzkami krwawniczymi). Pełnią one ważną rolę, kontrolując proces wydalania oraz uszczelniają kanał odbytu. Powszechnie hemoroidy kojarzą się jednak z czymś negatywnym, bólem i dyskomfortem. Problemy z nimi pojawiają się w przypadku, gdy za bardzo się rozciągają oraz wypełniają krwią, której nie są w stanie się pozbyć.

Pojawia się wówczas stan zapalny guzków krwawniczych oraz pobliskich tkanek. W przypadku łagodniejszych stadiów choroby krwawienie pojawia się sporadycznie, w przypadku bardziej zaawansowanych stadiów hemoroidy mogą być widoczne w okolicach odbytu i wypadać podczas parcia. Oprócz tego mogą pojawić się takie objawy jak świąd, pieczenie, czy poczucie niepełnego wypróżnienia [1].

Czy krwawiące hemoroidy są groźne?

Problemy z hemoroidami nie są same w sobie groźne dla życia, ale nieleczone mogą prowadzić do nieprzyjemnych powikłań. Może dojść do m.in. zakrzepicy żylaków odbytu, które wymagają szybkiej interwencji chirurga. Oprócz tego w zaawansowanych stadiach schorzenia, kiedy hemoroidy nie wracają już samodzielnie do odbytu, pojawia się silny ból, czy problemy z nietrzymaniem stolca [2].

Czy istnieją domowe sposoby na krwawiące hemoroidy?

Domowe sposoby na hemoroidy mogą okazać się skuteczne w przypadku pierwszych objawów schorzenia (świąd w okolicy odbytu). W przypadku, gdy pojawią się już nawet niewielkie krwawienia z odbytu, powinien to być sygnał, że trzeba udać się do lekarza. Do domowych sposobów walki z hemoroidami odbytu należą m.in:

 • nasiadówki (ziołowe kąpiele) – należy do wanny o maksymalnej temperaturze wody 40°C dodać napar z rumianku, kasztanowca lub kory dębu;
 • przemywanie wacikiem nasączonym ziołowym naparem, analogicznym jak w nasiadówkach, miejsce dotknięte przez schorzenie;
 • pomocne mogą być również okłady z zawiniętej w chusteczkę kostki lodu lub wilgotnej torebki herbaty przyłożonej do odbytu [1,2].

Jaka dieta przy krwawiących hemoroidach?

Oprócz leków czy domowych sposobów przedstawionych powyżej, niezwykle istotną rolę w radzeniu sobie z problemem krwawiących hemoroidów, pełni odpowiednia dieta. Przede wszystkim powinna być ona bogata w błonnik, który będzie zapobiegał zaparciom. Z tego względu w diecie powinny znaleźć się m.in. pełnoziarniste produkty zbożowe, maślanka, kefiry oraz świeże owoce i warzywa. Trzeba również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie. Jednocześnie należy wystrzegać się takich produktów, jak mocna herbata, kawa, ostre przyprawy, kakao, rośliny strączkowe czy banany. Pomocne za to mogą być herbatki z pokrzywy, czarnego bzu czy piołunu [2].

Jakie są leki na krwawiące hemoroidy?

W aptece można znaleźć wiele preparatów (bez recepty lub na receptę) mających pomóc w przypadku żylaków odbytu (hemoroidów). Do najczęstszych postaci leku, jakie są używane w tym schorzeniu, należą czopki, maści i kremy. Preparaty te mogą zawierać m.in:

 • hydrokortyzon, (ma działanie przeciwzapalnie), cynchokaina  (miejscowo znieczulające) i neomycyna (antybiotyk o szerokim spektrum działania) w preparacie Proktosedon (czopki i maść);
 • wyciąg z kasztanowca (przeciwzapalne, ściągające i przeciwbakteryjne) wraz z lidokainą (miejscowo znieczulająco) w preparatach Aesculan maść czy Neo-Aesculan żel;
 • tribenozyd (przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, przeciwbólowo i przeciwświądowo) i lidokaina w preparatach Procto-Glyvenol czy Procto-Hemolan (czopki i krem);
 • benzokaina (miejscowo znieczulająco) wraz z mieszanką składników roślinnych działających ściągająco, przeciwzapalnie i rozkurczająco w preparacie Hemorol czopki;
 • wyciąg z kasztanowca i olej z kurkumy (przeciwzapalnie i ściągająco) w czopkach Procto-Zac Relief [1,2].

Ciekawym lekiem jest dostępny bez recepty preparat Posterisan (czopki i maść), mający w składzie martwe bakterie Escherichia coli. Pobudzają one układ odpornościowy, co uśmierza świąd i pieczenia. Wersja tego leku, zawierająca dodatkowo działający silnie przeciwzapalne hydrokortyzon, jest dostępny z kolei na receptę (Posterisan H).

Czopki na krwawiące hemoroidy – przykładowe preparaty

Procto-Glyvenol 400 mg + 40 mg czopki doodbytnicze, lek bez recepty 

Proktosedon czopki doodbytnicze, lek bez recepty 

Hemorol czopki, lek bez recepty 

Kremy i maści na krwawiące hemoroidy – przykładowe preparaty

Posterisan, maść doodbytnicza, lek bez recepty 

Aesculan maść doodbytnicza, lek bez recepty 

Skuteczny lek na krwawiące hemoroidy – podsumowanie

W aptekach można spotkać wiele preparatów stosowanych w przypadku krwawienia z hemoroidów. Większość z nich jest dostępna bez recepty i występuje jako czopki, kremy lub maści doodbytnicze. Działają one przeciwzapalnie, przeciwświądowo i miejscowo znieczulająco. Sprawdzają się bardzo dobrze w przypadku początkowych  stadiów tego schorzenia. Jeżeli jednak żylaki odbytu są zaawansowane, oprócz środków farmakologicznych, mogą być konieczne również inne metody, w tym zabiegi operacyjne.

Bibliografia

 1. Lohsiriwat, Varut. „Hemorrhoids: from basic pathophysiology to clinical management.” World journal of gastroenterology: WJG 18.17 (2012): 2009.
 2. Mounsey, Anne L., Jacqueline Halladay, and Timothy S. Sadiq. „Hemorrhoids.” American family physician 84.2 (2011): 204-210.
 3. Procto-Glyvenol charakterystyka produktu leczniczego
 4. Proktosedon charakterystyka produktu leczniczego
 5. Hemorol charakterystyka produktu leczniczego
 6. Procto-Hemolan charakterystyka produktu leczniczego
 7. Posterisan charakterystyka produktu leczniczego
 8. Aesculan charakterystyka produktu leczniczego

Omawiane substancje

 • Escherichia coli

  Escherichia coli to bakteria występująca w jelitach człowieka i zwierząt. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn zakażeń układu moczowo-płciowego oraz jelitowych chorób zakaźnych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Hydrokortyzon

  Hydrokortyzon jest syntetycznym kortykosteroidem stosowanym w leczeniu stanów zapalnych skóry i alergii. Substancja ta działa przeciwzapalnie, przeciwalergicznie i przeciwbólowo.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Lidokaina

  Lidokaina jest miejscowym środkiem znieczulającym stosowanym w medycynie. Lidokaina działa blokując przewodzenie impulsów nerwowych, co powoduje utratę czucia w okolicy stosowania.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Tribenozyd

  Tribenozyd to organiczna substancja chemiczna o silnych właściwościach antyoksydacyjnych. Tribenozyd jest stosowany w przemyśle farmaceutycznym jako składnik leków przeciwzapalnych i przeciwobrzękowych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Wyciąg z owoców kasztanowca pospolitego

  Substancja lecznicza pozyskiwana z owoców kasztanowca pospolitego wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe oraz poprawia krążenie krwi. Jest stosowana w leczeniu żylaków, hemoroidów oraz obrzęków kończyn dolnych.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z ziela krwawnika pospolitego

  Substancja lecznicza w postaci wyciągu z ziela krwawnika pospolitego wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, stosowana jest w leczeniu chorób układu pokarmowego oraz skóry.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Hemoroidy

  Hemoroidy to schorzenie dotyczące żył odbytu, które może powodować ból, swędzenie i krwawienie. Występują u osób w różnym wieku i mogą być spowodowane przez wiele czynników, w tym siedzący tryb życia i dieta uboga w błonnik.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .